KQZ në pritje për aplikim të subjekteve politike në zgjedhjet në Veri

14.04.2019 10:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
KQZ në pritje për aplikim të subjekteve politike në zgjedhjet në Veri

Pasi presidenti i Kosovës shpalli zgjedhjet e jashtëzakonshme në katër komunat në veri të vendit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar menjëherë përgatitjet për mbajtjen e zgjedhjeve. Po bëhen gati një javë prej shpalljes së zgjedhjeve, por ende asnjë subjekt politik nuk ka paraqitur aplikimin për të çertifikuar pjesëmarrjen në këto zgjedhje.
Ditë më parë, presidenti i vendit, Hashim Thaçi shpalli 19 majin datë të mbajtjes së zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Mitrovicë të Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok.

Shpallja e zgjedhjeve të jashtëzakonshme erdhi pas dorëheqjes që dhanë, në fund të nëntorit të 2018’ës, kryetarët e katër komunave më veri, si protestë ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e taksës 100% për mallrat që vijnë nga Serbia dhe Bosnje Hercegovine.

Tani Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po bënë përgatitjet sipas planit operacional të miratuar nga ky komision, për mbajtjen e zgjedhjeve në katër komunat me shumicë serbe.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi thotë për KosovaPress, se që nga fillimi i afatit të aplikimit më 9 prill, deri tani askush nuk është paraqitur për tu certifikuar për pjesëmarrje në zgjedhje.

“Mund të u konfirmoj se deri në këto momente që flasim nuk ka pasur ndonjë subjekt politik që ka paraqitur aplikimin për tu certifikuar për pjesëmarrje në këto zgjedhje. Sigurisht që ne presim deri në përfundimin e këtij afati, që është data 18 prill në ora 24:00 për të pranuar aplikime nga ana e subjekteve politike”, tha ai.

Ai sqaron se afati i aplikimit ka filluar që nga 9 prilli dhe do të mbyllet më 18 prill.

“Që nga 9 prilli ka filluar afati për aplikim i subjekteve politike për t’u certifikuar për pjesëmarrje në zgjedhje në këto komuna. Ky afat do të përmbyllet me datë 18 prill, ne deri atëherë do të presim aplikimet e subjekteve politike të cilat duan të marrin pjesë në ndonjërën nga këto komuna apo në të gjitha komunat. Zyra e partive politike do t’i shqyrtojë të gjitha aplikimet të cilat do të paraqiten në këtë zyre dhe pastaj do të paraqesë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve rekomandimin për certifikim ose moscertifikim të ndonjë subjekti politik që aplikon”, tha ai.

Ndërkohë që afati për dorëzimin e kërkesës për t’u akredituar si vëzhgues në këto zgjedhje ka filluar më 9 prill e do të përmbyllet më 12 maj, dhe vetëm vëzhguesit e akredituar do të mund të vëzhgojnë këtë proces zgjedhor.

Sipas Elezit, deri tani nuk ka pasur ndonjë problem në organizimin e këtij procesi zgjedhor.

Ai thotë se për KQZ-në vëzhgimi i një procesi zgjedhor është thelbësor, pasi që konsiderojnë se në këtë mënyrë ndikon në rritjen e besueshmërisë së qytetarëve dhe akterëve të tjerë në procesin zgjedhor.

Vendimin e Thaçit për zgjedhje në veri e ka mirëpritur edhe shefi i ekzekutivit, Ramush Haradinaj.

Kryeministri ka ftuar subjektet politike në Kosovë që të jenë pjesë e garës.

Ndërkohë, deri tani është raportuar që subjekti politik serb ‘Lista Serbe’, do të marrë pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale të 19 majit, në veri të Kosovës.

Kujtojmë se KQZ edhe më parë ka organizuar zgjedhje në këto komuna, të fundit kanë qenë zgjedhjet lokale në tetor të vitit 2017.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


IKD: Institucionet e drejtësisë po e mashtrojnë popullin në emër të vizave

IKD: Institucionet e drejtësisë po e mashtrojnë popullin në emër të vizave

Gjilani drejt krizës, qytetarët që tre ditë pa ujë të pijshëm

Gjilani drejt krizës, qytetarët që tre ditë pa ujë të pijshëm

Devollët e dirigjojnë shtetin për ta zgjatur monopolin e homologimit, çfarë i kishte shkruar Apostolova Pal Lekajt

Devollët e dirigjojnë shtetin për ta zgjatur monopolin e homologimit, çfarë i kishte shkruar Apostolova Pal Lekajt

Haradinaj përmend dy alternativa për zgjidhjen e qëndrueshme të krizës së furnizimit me ujë në Gjilan

Haradinaj përmend dy alternativa për zgjidhjen e qëndrueshme të krizës së furnizimit me ujë në Gjilan

Kushdo që mohon krimet e luftës, në Kosovë mund të ketë problem me ligjin

Kushdo që mohon krimet e luftës, në Kosovë mund të ketë problem me ligjin

Dodik: Nuk e kam thirrur Thaçin si president të Kosovës

Dodik: Nuk e kam thirrur Thaçin si president të Kosovës

Kosnett fton që të lexohet raporti për Liritë Fetare në Kosovë

Kosnett fton që të lexohet raporti për Liritë Fetare në Kosovë

SBASHK-u e shpall të përfunduar vitin shkollor, për MASHT-in mësimi vazhdon

SBASHK-u e shpall të përfunduar vitin shkollor, për MASHT-in mësimi vazhdon

Të mërkurën, vendimi për riformatimin e Qeverisë

Të mërkurën, vendimi për riformatimin e Qeverisë

Haradinaj: Ndërhyrja e NATO-s, e prirë nga Amerika, e kthehu shpresën tek populli ynë

Haradinaj: Ndërhyrja e NATO-s, e prirë nga Amerika, e kthehu shpresën tek populli ynë

“Procesi i dialogut Kosovë – Serbi në kaos”

“Procesi i dialogut Kosovë – Serbi në kaos”

Komuna e Prishtinës vazhdon aksionin për rrënimin e objekteve pa leje

Komuna e Prishtinës vazhdon aksionin për rrënimin e objekteve pa leje

Policia deklarohet për rastin ku dy meshkuj me dhunë fusin një grua në veturë

Policia deklarohet për rastin ku dy meshkuj me dhunë fusin një grua në veturë

Daçiq: Kjo është kërkesa kryesore e Serbisë për Kosovën

Daçiq: Kjo është kërkesa kryesore e Serbisë për Kosovën

Lumezi merr pjesë në konferencën e kryetarëve të gjykatave supreme dhe prokurorëve të përgjithshëm në Mal të Zi

Lumezi merr pjesë në konferencën e kryetarëve të gjykatave supreme dhe prokurorëve të përgjithshëm në Mal të Zi

Edhe një ish-ushtar i UÇK-së ftohet nga Specialja

Edhe një ish-ushtar i UÇK-së ftohet nga Specialja