Kosova llogarit edhe në lojtarët e Shqipërisë

19.03.2015 17:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Federata e Basketbollit e Kosovë e ka dërguar në FIBA një listë me emrat e rreth 20 basketbollistëve kosovarë, që kanë luajtur për shtete tjera, shkruan gazeta Zëri.

Shtëpia e basketbollit kosovar e ka kërkuar një interpretim nga FIBA, nëse ata lojtarë do të kenë të drejtë apo jo t’i bashkohen Kosovës, nëse duan ta bëjnë një gjë të tillë.

Në mesin e tyre janë edhe Edmond Azemi, Samir Shaptahoviq dhe Ersid Luca, të cilët i mbronin ngjyrat e Shqipërisë.

“Ne e kemi dërguar listën në FIBA me emrat e 20 lojtarëve, duke u nisur prej Edmond Azemit e me radhë, që kanë luajtur për shtete tjera. Po e presim interpretimin e FIBA-s”, tha për “Zërin” Leart Hoxha, sekretar i FBK-së.

“Shqipëria edhe ashtu nuk po merr pjesë fare në gara ndërkombëtare, kështu që nuk kemi arsye të mos llogarisim në këta lojtarë që kanë luajtur për Shqipërinë”, theksoi Hoxha, i cili shpreson që FIBA t’ua japë dritën jeshile yjeve që t’i bashkohen Kosovës. /Zëri 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Manajn transferohet në Barcelonë

Manajn transferohet në Barcelonë

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

“Bomberin” e bën Casemiro, Reali mposht Sevillan dhe merr kreun

“Bomberin” e bën Casemiro, Reali mposht Sevillan dhe merr kreun

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Pellegrini mposht i vetëm Parmën, Roma është çerekfinalistja e fundit

Pellegrini mposht i vetëm Parmën, Roma është çerekfinalistja e fundit

Martinez: Me Lukakun ndihem mirë, te Interi më duan shumë

Martinez: Me Lukakun ndihem mirë, te Interi më duan shumë

Klopp: S’do ta lejojë asnjë shitje këtë muaj

Klopp: S’do ta lejojë asnjë shitje këtë muaj

PSG nuk gabon dy herë, triumfon bindshëm ndaj Monaco

PSG nuk gabon dy herë, triumfon bindshëm ndaj Monaco

Kupa e Italisë, Juventusi shkatërron Udinesen

Kupa e Italisë, Juventusi shkatërron Udinesen

Messi befason tifozët me zgjedhjen

Messi befason tifozët me zgjedhjen