Konsullatat e “paprecedenta” do të rishikohen

10.04.2020 09:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Konsullatat e “paprecedenta” do të rishikohen

Ministri i Punëve të Jashtme, Glauk Konjufca, dhe Qeveria në detyrë pritet ta rishikojnë arsyeshmërinë e funksionimit të konsullatave të paprecedenta.

E tillë është vlerësuar të jetë edhe Konsullata e Përgjithshme në Tiranë, e cila madje funksionon brenda Ambasadës së Kosovës, në kundërshtim me Konventat ndërkombëtare, shkruan KOHA.

Konsull i Përgjithshëm me çelës politik ishte emëruar Halim Krasniqi, që është vëllai i sekretarit të Qeverisë, Fitim Krasniqi. Sipas një liste që posedon gazeta, Krasniqit i skadon mandati më 25 prill të këtij viti.

Në MPJ nuk kanë treguar si do të veprohet me këtë konsullatë dhe nëse ka arsyeshmëri financiare që të vazhdojë funksionimi i saj. Megjithëkëtë e kanë përmendur mundësinë që ministri në detyrë dhe Qeveria ta rishikojnë racionalitetin e vendimit për hapjen e kësaj konsullate, që ishte bërë me dekret të presidentit Thaçi.

Artikullin e plotë mund ta lexoni në “Koha Ditore”. Klikoni këtu për t’u regjistruar falas.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kina: Të çmendura’ deklaratat e Pompeos për origjinën e koronavirusit

Kina: Të çmendura’ deklaratat e Pompeos për origjinën e koronavirusit

I shpëton për një fije floku gojës së leopardit

I shpëton për një fije floku gojës së leopardit

Franca: Përmes kamerave do të monitorojmë kush vë maska dhe kush e respekton distancën sociale

Franca: Përmes kamerave do të monitorojmë kush vë maska dhe kush e respekton distancën sociale

La Liga: Njoftojmë se klubet po rikthehen në stërvitje

La Liga: Njoftojmë se klubet po rikthehen në stërvitje

Prishtina si në ditë normale, qytetarët injorojnë thirrjet për masat mbrojtëse

Prishtina si në ditë normale, qytetarët injorojnë thirrjet për masat mbrojtëse

Komuna e parë në Kosovë e prekur nga COVID-19: Shpallim fitoren ndaj koronavirusit

Komuna e parë në Kosovë e prekur nga COVID-19: Shpallim fitoren ndaj koronavirusit

Ismaili: Sot, më e pakta që do të duhej të ndodhte – është dorëheqja e Ministrave Arben Vitia dhe Xhelal

Ismaili: Sot, më e pakta që do të duhej të ndodhte – është dorëheqja e Ministrave Arben Vitia dhe Xhelal

Të infektuarit me koronavirus në Gjermani numri mund të jetë “10 herë më i lartë”

Të infektuarit me koronavirus në Gjermani numri mund të jetë “10 herë më i lartë”

Molliqaj: Të dorëhiqet Vitia e Kurti pas vdekjes së 26 vjeçarit nga Gjilani!

Molliqaj: Të dorëhiqet Vitia e Kurti pas vdekjes së 26 vjeçarit nga Gjilani!

Reka: Kërkoj mbështetjen e Austrisë për liberalizimin e vizave

Reka: Kërkoj mbështetjen e Austrisë për liberalizimin e vizave

Irani: I kemi rihapur xhamitë në zonat me rrezik të ulët nga koronavirusi

Irani: I kemi rihapur xhamitë në zonat me rrezik të ulët nga koronavirusi

Bujar Osmani,  Zëvendëskryeministri: Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtare e plotë BE-së

Bujar Osmani, Zëvendëskryeministri: Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtare e plotë BE-së

Feros i hakohet Instagrami dhe i publikohen imazhe e të dashurës së tij

Feros i hakohet Instagrami dhe i publikohen imazhe e të dashurës së tij

Sipas Raportit të HRW’së, ISIS ka përdorur grykën e bukur për të hedhur trupa njerëzish

Sipas Raportit të HRW’së, ISIS ka përdorur grykën e bukur për të hedhur trupa njerëzish

Filipçe: Të mbahen zgjedhjet, por do të ketë protokoll të rreptë

Filipçe: Të mbahen zgjedhjet, por do të ketë protokoll të rreptë

Fjolla Morina: Për Labinot Tahirin, përmbaju të lutem

Fjolla Morina: Për Labinot Tahirin, përmbaju të lutem