Konjufca: Hashim Thaçi e fundosi Telekomin, këto janë tri pikat që do ta shpëtonin

14.05.2019 12:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Konjufca: Hashim Thaçi e fundosi Telekomin, këto janë tri pikat që do ta shpëtonin

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, ka fajësuar ish-qeverisjen Thaçi për shkatërrim të Telekomit teksa ka prezantuar tri pika për shpëtimin e Telekomit nga falimentimi.

“Telekomi është në shkatërrim. Protagonisti kryesor që ishte kryeministër ishte Hashim Thaçi, kur ishte ish shefi i Telekomit Shyqëri Haxha dhe partia e Kadri Veselit. Nga këta është instaluar një praktikë e punësimeve pa kriter. Telekomi ka shërbyer si parajsë e keqpërdorimeve. Pushtetarët kanë vendosur edhe në cilat oborre të vendosen antenat e Valës. Nga një kompani që i sillte Kosovës të hyra ajo është buzë falimentimit”, ka thënë Konjufca.

Sipas tij, kontrata e lidhur më 2009 mes Dardafonit dhe Telekomit i ka sjellë kompanisë private fitim 73 për qind dhe se “prokuroria pretendon se Telekomi është dëmtuar 200 milionë euro nga kjo kontratë e në çdo vend të botës një kontratë e tillë dënohet me burg”.

Sipas tij, tri pika që duhet zbatuar për shpëtim të Telekomit janë: Respektimi i rezolutës që është votuar në Kuvend vitin e shkuar, të mos njihet kurrfarë borxhi i Dardafonit dhe të mos vazhdohet kontrata me Z-Mobile.

Ai i ka bërë thirrje kryeministrit Haradinaj që nëse ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin, Lluka është i kapur nga pronarët e Dardafonit, Haradinaj e ka rastin të mos e vazhdojë kontratën për Telekomit nëse do të shpëtojë Telekomin duke treguar kështu që nuk është i kapur edhe ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LSDM-ja pret fitore të pastër dhe të sigurt

LSDM-ja pret fitore të pastër dhe të sigurt

Çulev: Gjatë ditës u regjistruan 151 denoncime

Çulev: Gjatë ditës u regjistruan 151 denoncime

Mbyllen vendvotimet në Maqedoninë Veriore, dalja në votime 50,86 për qind

Mbyllen vendvotimet në Maqedoninë Veriore, dalja në votime 50,86 për qind

Si ambasador e përkrahu , tani Bosch e vlerëson të çuditshme Gjykatën Speciale

Si ambasador e përkrahu , tani Bosch e vlerëson të çuditshme Gjykatën Speciale

Mbytet në plazhin e Shëngjinit një 71 vjeçare nga Podujeva

Mbytet në plazhin e Shëngjinit një 71 vjeçare nga Podujeva

Shënohet viktima e 115 nga Covid-19 në Kosovë

Shënohet viktima e 115 nga Covid-19 në Kosovë

Posta solidarizohet me Telekomin, kërkon nga shteti të marrë seriozisht situatën e krijuar

Posta solidarizohet me Telekomin, kërkon nga shteti të marrë seriozisht situatën e krijuar

Sukses i vaksinës “Moderna”, prodhoi anti-trupa te të gjithë njerëzit ku u testua

Sukses i vaksinës “Moderna”, prodhoi anti-trupa te të gjithë njerëzit ku u testua

Përleshje ndërmjet Azerbajxhanit dhe Armenisë, vriten disa ushtarë në kufi

Përleshje ndërmjet Azerbajxhanit dhe Armenisë, vriten disa ushtarë në kufi

​Ujësjellësi bën thirrje të ruhet rrjeti i kanalizimit

​Ujësjellësi bën thirrje të ruhet rrjeti i kanalizimit

Përfundon intervistimi i Thaçit në Hagë, vazhdon nesër

Përfundon intervistimi i Thaçit në Hagë, vazhdon nesër

OKB: Ulje alarmante e nivelit të vaksinimit të fëmijëve në botë

OKB: Ulje alarmante e nivelit të vaksinimit të fëmijëve në botë

​KSHZ: Dalja e votuesve deri në ora 17:00 është 38.78 për qind

​KSHZ: Dalja e votuesve deri në ora 17:00 është 38.78 për qind

KE: Vala e dytë e koronavirusit është e pashmangshme

KE: Vala e dytë e koronavirusit është e pashmangshme

Edhe pas 5 orësh Specialja po vazhdon ta intervistojë Presidentin Thaçi

Edhe pas 5 orësh Specialja po vazhdon ta intervistojë Presidentin Thaçi

Edhe dy të vdekur nga COVID-19, shkon në 114 numri i viktimave  në Kosovë

Edhe dy të vdekur nga COVID-19, shkon në 114 numri i viktimave në Kosovë