Kompanitë të cilat shpenzojnë miliona në lobim pranë Komisionit Evropian

30.04.2019 16:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kompanitë të cilat shpenzojnë miliona në lobim pranë Komisionit Evropian

Duke qenë se është goditur rëndë nga disa gjoba nga Komisioni Evropian në tre vitet e fundit, nuk është surprizë të mësojmë se Google po përpiqet të përmirësojnë marrëdhëniet me Bashkimin Evropian.

Sipas zbulimeve më të fundit të kompanisë në Regjistrin Evropian të Transparencës, Google ka shpenzuar pothuajse 7 milion dollarë në lobim pranë institucioneve Evropiane në 2017-ën duke lënë pas shumë kompani.

Komisioni Evropian

Që nga Dhjetori i 2014-ës përfaqësuesit e Google realizuan mëse 200 takime me Komisionerët Evropianë, Anëtar të Kabineteve të tyre dhe drejtues të lartë duke mbuluar disa tematika si të drejtat e autorit, lajmet e rreme, gjuha e urrejtjes dhe sigurisë kibernetike.

Sipas regjistrit, Google ka në terren në Bruksel plot 15 njerëz që lobojnë pro biznesit dhe aktivitetit të kompanisë. Pas Google vjen Microsoft me 5.85 milionë dollarë të shpenzuara, Royal Dutch Shell me 5.29 milionë dollarë, Facebook me 4.18 milionë dollarë, Siemens me 3.92 milionë dollarë, ExxonMobil me 3.9 milionë dollarë, Byer me 3.69 milionë dollarë, BASF me 3.68 milionë dollarë, Deutsche Bank me 3.67 milionë dollarë dhe Dow me 3.34 milionë dollarë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve