Koalicioni LVV-LDK po mirëpritet nga analistët e qytetarët

09.10.2019 20:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koalicioni LVV-LDK po mirëpritet nga analistët e qytetarët

Të enjten do të nisin takimet ndërmjet dy partive që morën më së shumti vota në zgjedhjet që u mbajtën të dielën e kaluar.

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, është shprehur i bindur se me LDK-në nuk do ta kenë problem të bashkëpunojnë, raporton KTV.

Ndërsa, Vjosa Osmani, nëpërmjet një statusi në Facebook, ka thënë se e vetmja mundësi e Qeverisë së ardhshme është koalicioni me Vetëvendosjen.

“Më në fund, qytetarët, jo vetëm që votuan, por ajo votë ishte thirrje për ndryshim e ndëshkim ndaj qeverisjes së keqe. Qytetarët, po ashtu, përcaktuan qeverinë e re, e cila duhet të përbëhet nga opozita e deridjeshme. Për mua nuk ka asnjë alternativë tjetër. Koalicioni LDK-VV ka shumë sfida para vetes, por duhet ta ketë vetëm një interes: atë të qytetarëve të Kosovës”, ka shkruar ndër të tjera Osmani.

Një gjë të tillë e thonë edhe njohësit e çështjeve politike në vend.

Sipas Arton Demhasajt, këto dy parti, nuk do ta kenë të vështirë arritjen e një marrëveshje bashkëqeverisëse.

Kurse, Përparim Kryeziu, thotë se zërat për dështimin e arritjes së koalicionit ndërmjet LVV-së dhe LDK-së, janë tendencioze.

Koalicionin mes Vetëvendosjes dhe LDK-së, qytetarët e shohin mundësi për ndryshim.

Ndonëse ende nuk janë numëruar votat e diasporës, ato të personave me nevoja të veçanta dhe me kusht, diferenca mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike, është 5 mijë e 350 vota.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga e marta zyrtarët policorë i kthehen orarit të punës prej 8 orëve

Nga e marta zyrtarët policorë i kthehen orarit të punës prej 8 orëve

Gjashtë raste të reja me koronavirus në Kosovë

Gjashtë raste të reja me koronavirus në Kosovë

Abdullahu: Po bëhet presion në Gjykatën Kushtetuese lidhur me vendimin për mandatarin

Abdullahu: Po bëhet presion në Gjykatën Kushtetuese lidhur me vendimin për mandatarin

​Tomë Gashi thotë se nuk e respekton vendimin e Kushtetueses nëse bie në kundërshtim me Kushtetutën

​Tomë Gashi thotë se nuk e respekton vendimin e Kushtetueses nëse bie në kundërshtim me Kushtetutën

Kurti zhvillon bisedë telefonike me Zaev

Kurti zhvillon bisedë telefonike me Zaev

Vdes 59-vjeçari nga Prizreni i diagnostifikuar me Covid-19

Vdes 59-vjeçari nga Prizreni i diagnostifikuar me Covid-19

Maqedonia Veriore nesër vendos për hapjen e kufijve

Maqedonia Veriore nesër vendos për hapjen e kufijve

Vitia: Hapja e plotë e kafeterive shqyrtohet pas 1 qershorit

Vitia: Hapja e plotë e kafeterive shqyrtohet pas 1 qershorit

Ramadani: Kosova doli shumë më mirë në pandemi se skenarët e parashikuar

Ramadani: Kosova doli shumë më mirë në pandemi se skenarët e parashikuar

Vitia konfirmon lehtësimin e masave, ky do të jetë orari i ri i lëvizjes nga data 28 maj

Vitia konfirmon lehtësimin e masave, ky do të jetë orari i ri i lëvizjes nga data 28 maj

Ujkani: Sulmi ndaj ‘IPKO’-së, mesazh negativ për investitorë̈t e huaj

Ujkani: Sulmi ndaj ‘IPKO’-së, mesazh negativ për investitorë̈t e huaj

KMDLNJ: Vdekja tragjike e Agon Musliut nga Gjilani duhet të hetohet deri në fund

KMDLNJ: Vdekja tragjike e Agon Musliut nga Gjilani duhet të hetohet deri në fund

Nënkryetarja e LVV-së i reagon presidentit Thaçi: Ashtu siç erdhe, ashtu edhe do të shkosh

Nënkryetarja e LVV-së i reagon presidentit Thaçi: Ashtu siç erdhe, ashtu edhe do të shkosh

Biserko: ​Ndarja e Kosovës është strategji e Vuçiqit

Biserko: ​Ndarja e Kosovës është strategji e Vuçiqit

Këshilltari i Presidentit: Dialogu i paralajmëruar nga Franca e Gjermania do ta ketë fatin e vizave

Këshilltari i Presidentit: Dialogu i paralajmëruar nga Franca e Gjermania do ta ketë fatin e vizave

Pandemia ulë këmbimin tregtar në Maqedoninë e Veriut

Pandemia ulë këmbimin tregtar në Maqedoninë e Veriut