Kina: Të dhënat e reja, numri i rasteve asimptomatike vazhdon të rritet

17.05.2020 17:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kina: Të dhënat e reja, numri i rasteve asimptomatike vazhdon të rritet

Kina raportoi sot pesë raste të reja të coronavirusit, më pak se një ditë më parë kur u raportuan tetë, por ekspertët e shëndetit paralajmërojnë se rreziku i një valë të dytë të infeksionit të COVID-19 mbetet i lartë.

Dy nga pesë rastet e reja janë të ashtuquajturat infeksione të importuara, ndërsa tre raste kanë të bëjnë me transmetimin lokal në qytetin verilindor kinez të Jilin, transmeton Telegrafi.

Numri i rasteve të konfirmuara të infeksionit në territorin e Kinës tani është 82.947, ndërsa 4,634 njerëz të infektuar me coronavirus kanë vdekur.

Transmetimi lokal i infeksionit në Jilin u bë në një pjesë të qytetit që zyrtarët kinezë e kanë caktuar si zonë me rrezik të lartë për COVID-19, dhe janë futur masa të intensifikuara që lejojnë që vetëm një person nga familja të dalë dhe të sigurojë furnizime gjatë ditës.

Qytetarët këshillohen që të mos largohen nga qyteti, dhe kushdo që detyrohet ta bëjë këtë për ndonjë arsye duhet të tregojë një test negativ të bërë në 48 orët e fundit.

Shumë raste asimptomatike

Jilin është qyteti i dytë më i madh kinez në provincën me të njëjtin emër, i cili kufizohet me Korenë e Veriut dhe Rusinë. Provinca pezulloi përkohësisht trafikun e trenave të pasagjerëve të mërkurën.

Në të njëjtën kohë, 12 raste të reja asimptomatike të coronavirusit u identifikuan, thanë autoritetet.

Këshilltari shëndetësor i qeverisë kineze Zhong Nanshan i tha CNN të shtunën se rreziku i një valë të dytë të infeksionit të coronavirusit mbetet i lartë. /

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kina: Të dhënat e reja, numri i rasteve asimptomatike vazhdon të rritet

Kina: Të dhënat e reja, numri i rasteve asimptomatike vazhdon të rritet

Osmani tregon çka i dhuruan vajzat për ditëlindje

Osmani tregon çka i dhuruan vajzat për ditëlindje

Kurti: Ne duhet të jemi mbrojtësit e çdo cepi të kulturës sonë

Kurti: Ne duhet të jemi mbrojtësit e çdo cepi të kulturës sonë

Harvard: Temperatura mbi 25 gradë celsius ulin ndjeshëm rrezikun e infeksionit me COVID-19

Harvard: Temperatura mbi 25 gradë celsius ulin ndjeshëm rrezikun e infeksionit me COVID-19

Basha, Kryemadhi: Mos njihni shtetin e Edi Ramës

Basha, Kryemadhi: Mos njihni shtetin e Edi Ramës

Qytetarët: Mirëpresim lehtësimin e masave kundër COVID-19

Qytetarët: Mirëpresim lehtësimin e masave kundër COVID-19

Nga Kosova kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, 10 teatro anulojnë shfaqjet

Nga Kosova kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, 10 teatro anulojnë shfaqjet

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë është i arrestuar nga policia,

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë është i arrestuar nga policia,

Me peticion ,kërkohet hapja e xhamive në Kosovë

Me peticion ,kërkohet hapja e xhamive në Kosovë

Koronavirusi ndikon në sektorin e ndërtimit në Maqedoninë e Veriut

Koronavirusi ndikon në sektorin e ndërtimit në Maqedoninë e Veriut

Katër pacientë me COVID-19 vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë

Katër pacientë me COVID-19 vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë

I sulmojnë zyrtarët policorë, iu caktohet masa e ndalimit

I sulmojnë zyrtarët policorë, iu caktohet masa e ndalimit

Presidenti: Vdekja e papritur e mikut tim Sylë Zhitia!

Presidenti: Vdekja e papritur e mikut tim Sylë Zhitia!

Haziri i përgjigjet Kurtit: LDK është një dhe unike

Haziri i përgjigjet Kurtit: LDK është një dhe unike

Protesta në Gjermani: S`na detyroni dot të bëjmë vaksinën!

Protesta në Gjermani: S`na detyroni dot të bëjmë vaksinën!

Shembet Teatri Kombëtar në Tiranë

Shembet Teatri Kombëtar në Tiranë