Këto janë vendet me numrin më të madh të grave në parlament

02.05.2019 19:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këto janë vendet me numrin më të madh të grave në parlament

Në shumë vende të botës, gratë zakonisht janë pakica sa i përket përfaqësimit të tyre në parlamentet kombëtare. Të rralla janë vendet të cilat gratë i afrohen 50% të numrit të përfaqësuesve. E më të rralla janë rastet kur gratë janë shumicë.

Pas zgjedhjeve të fundit në Spanjë, numri i grave është rritur mjaftë shumë. Tani në legjislaturën e re, në Spanjë 164 janë gra ndërsa 186 janë burra. E në përqindje i bie që gratë të kenë 46.8% të ulëseve, raporton Euro News, transmeton Gazeta Express.

Por gjithsesi, Finlanda mbetet vendi Evropian më përqindjen më të lartë të grave, e që është vetëm 0.2% më shumë se Spanja, pra 47% të përfaqësuesve janë gra.

Gjithsesi, asnjë parlament kombëtarë nuk ka arritur që 50% e përfaqësuesve të jenë gra.

Ndërsa më i çuditshëm është fakti që një vend Afrikan ia kalon të gjitha parlamenteve.

Ruanda, është shteti i cili e mban primatin e përfaqësimit të grave. Në Ruandë, 61.3% e deputetëve janë gra, duke shënuar kështu përqindjen më të madhe. Në vend të dytë qëndron Kuba, parlamenti i së cilës i ka 53.2% gra. Ndërsa në të tretin, Bolivia, me 53.1% gra.

Në Evropë, Finlanda dhe Spanja e mbajnë kryesimin e listës, ndërsa e treta renditet Suedia me 46.1% e parlamentit e përbërë nga gratë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Këto janë vendet me numrin më të madh të grave në parlament

Këto janë vendet me numrin më të madh të grave në parlament

Rezultati i zgjedhjeve do të diktojë statusin e Prokurorisë Speciale Publike

Rezultati i zgjedhjeve do të diktojë statusin e Prokurorisë Speciale Publike

Pse Vulin çdoherë thotë “shiptari”?

Pse Vulin çdoherë thotë “shiptari”?

Rezultati i zgjedhjeve do të diktojë statusin e Prokurorisë Speciale Publike

Rezultati i zgjedhjeve do të diktojë statusin e Prokurorisë Speciale Publike

Haradinaj: Arsimi Dual duhet të kthehet si bazë e aftësimit të të rinjve tanë

Haradinaj: Arsimi Dual duhet të kthehet si bazë e aftësimit të të rinjve tanë

Shala vlerëson industrinë e automobilave dhe fton investitorët e kësaj fushe për të investuar në Kosovë

Shala vlerëson industrinë e automobilave dhe fton investitorët e kësaj fushe për të investuar në Kosovë

Nuk votohet në Prishtinë iniciativa për pagesën e trefishtë shëndetësore për banorët jorezidentë

Nuk votohet në Prishtinë iniciativa për pagesën e trefishtë shëndetësore për banorët jorezidentë

ATK nis me revokimin e lincencave për lojërat e fatit

ATK nis me revokimin e lincencave për lojërat e fatit

59-vjeçari nga Vitia u rrah për vdekje nga kusherinjtë, shkak mezhda e tokës

59-vjeçari nga Vitia u rrah për vdekje nga kusherinjtë, shkak mezhda e tokës

Mbi 200 zyrtarë të OSBE-së do të angazhohen për zgjedhjet në veri

Mbi 200 zyrtarë të OSBE-së do të angazhohen për zgjedhjet në veri

Vulin: Nëse nuk na dëshiron Evropa kemi aleatë të tjerë

Vulin: Nëse nuk na dëshiron Evropa kemi aleatë të tjerë

Pas përleshjes mes dy familjeve në Viti, ndërron jetë nga mjetet e ftohta 59 vjeçari

Pas përleshjes mes dy familjeve në Viti, ndërron jetë nga mjetet e ftohta 59 vjeçari

Kosova bëhet së shpejti me Ambasadë në Katar

Kosova bëhet së shpejti me Ambasadë në Katar

Aktakuzë ndaj 5 zyrtarëve të komunës së Prizrenit

Aktakuzë ndaj 5 zyrtarëve të komunës së Prizrenit

Gashi: Kualifikimi i hendbollistëve për Kampionatin Botëror, sukses i jashtëzakonshëm dhe historik

Gashi: Kualifikimi i hendbollistëve për Kampionatin Botëror, sukses i jashtëzakonshëm dhe historik

U lëshua në qarkullim tuneli në hyrje të Mitrovicës

U lëshua në qarkullim tuneli në hyrje të Mitrovicës