Këto janë vendet me numrin më të madh të grave në parlament

02.05.2019 19:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këto janë vendet me numrin më të madh të grave në parlament

Në shumë vende të botës, gratë zakonisht janë pakica sa i përket përfaqësimit të tyre në parlamentet kombëtare. Të rralla janë vendet të cilat gratë i afrohen 50% të numrit të përfaqësuesve. E më të rralla janë rastet kur gratë janë shumicë.

Pas zgjedhjeve të fundit në Spanjë, numri i grave është rritur mjaftë shumë. Tani në legjislaturën e re, në Spanjë 164 janë gra ndërsa 186 janë burra. E në përqindje i bie që gratë të kenë 46.8% të ulëseve, raporton Euro News, transmeton Gazeta Express.

Por gjithsesi, Finlanda mbetet vendi Evropian më përqindjen më të lartë të grave, e që është vetëm 0.2% më shumë se Spanja, pra 47% të përfaqësuesve janë gra.

Gjithsesi, asnjë parlament kombëtarë nuk ka arritur që 50% e përfaqësuesve të jenë gra.

Ndërsa më i çuditshëm është fakti që një vend Afrikan ia kalon të gjitha parlamenteve.

Ruanda, është shteti i cili e mban primatin e përfaqësimit të grave. Në Ruandë, 61.3% e deputetëve janë gra, duke shënuar kështu përqindjen më të madhe. Në vend të dytë qëndron Kuba, parlamenti i së cilës i ka 53.2% gra. Ndërsa në të tretin, Bolivia, me 53.1% gra.

Në Evropë, Finlanda dhe Spanja e mbajnë kryesimin e listës, ndërsa e treta renditet Suedia me 46.1% e parlamentit e përbërë nga gratë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash