Këshilli Prokurorial ua vështirëson punën gazetarëve

12.05.2019 20:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këshilli Prokurorial ua vështirëson punën gazetarëve

Një dokument i ri i Këshillit Prokurorial ia ka vështirësuar punën gazetarëve, raporton T7.

Bëhet fjalë për Rregulloren për Shërbimin e Komunikimit Publik në Sistemin Prokurorial.

E bazuar në këtë rregullore, asnjë informacion nuk mund t’ju jepet gazetarëve, pa e njoftuar Kryeprokurorin e Shtetit.

E kjo rregullore e ka shqetësuar gazetaren e Kohës Ditore, Saranda Ramaj.

Problematike sipas saj është edhe largimi i prokuroreve përgjegjës për media.

Si të dëmshme miratimin e kësaj rregulloreje për gazetarët po e sheh edhe Instituti i Kosovës për Drejtësi, pasi sipas tyre kjo përben shkelje të ligjit.

E në Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës po thonë se nuk janë konsultuar fare nga Këshilli Prokurorial dhe se rregullorja është miratuar pa komentet e AGK-së.

Ndërkohë, në Këshillin Prokurorial i mohojnë pretendimet e gazetarëve.

Sipas KPK-së prokurorët përgjegjës për media ishin caktuar në kohën kur në prokuroritë e vendit nuk ka pasur zyrtarë për komunikim publik të cilët janë caktuar nga Këshilli Prokurorial për ta mbuluar boshllëkun nëpër prokurori, sepse nuk kishte zyrtarë të komunikimit publik që komunikonin me gazetaret.

E për të diskutuar për këtë rregullore me 20 maj do te takohen përfaqësuesit e AGK dhe KPK ne mënyrë qe të bisedohet për rregulloren ne fjalë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik