Kërkohet suspendimi i profesorëve që kanë probleme me ligjin

24.09.2020 10:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kërkohet suspendimi i profesorëve që kanë probleme me ligjin

Organizata Demokracia Studentore, ka kërkuar nga rektori i Universitetit të Prishtinës, Naser Sahiti që ta hartojë një draft rregullore, e cila do t’i suspendonte profesorët që kanë probleme me ligjin, profesorët që janë duke u hetuar dhe kanë aktakuza të ngritura nga prokuroria e shtetit për vepra të ndryshme penale.

Në komunikatën për media thuhet se Demokracia Studentore gjatë një hulumtimi që e ka kryer në Universitetin e Prishtinës, ka identifikuar që një numër i profesorëve kanë aktakuza të ngritura nga Prokuroria e Shtetit për vepra të ndryshme penale, që kanë të bëjnë me keqpërdorim të detyrës zyrtare, ngacmime seksuale etj.

Kjo do të vlente edhe për profesorët qe janë të kyçur ne politik dhe kanë aktakuza që nuk kane te bëjnë me Universitetin e Prishtinës dhe deri në lirimin e të gjitha aktakuzave këta profesorë nuk duhet të ligjërojnë në UP.

Mexhid Ramusa nga kjo organizatë ka thënë se kjo draft rregullore do t’i kontribuonte pozitivisht universitetit në cilësi dhe etik, dhe si organizatë do ta dorëzojnë kërkesën në rektorat pasi që kjo është përkrahur edhe nga organizatat tjera dhe nga studentët e Universitetit të Prishtinës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkohet suspendimi i profesorëve që kanë probleme me ligjin

Kërkohet suspendimi i profesorëve që kanë probleme me ligjin

Shqiptohen 800 gjoba për mos respektim të masave ndaj COVID-19

Shqiptohen 800 gjoba për mos respektim të masave ndaj COVID-19

Njëri nga policët e arrestuar në Karaçevë drejtonte lokalin ku luhej bixhozi

Njëri nga policët e arrestuar në Karaçevë drejtonte lokalin ku luhej bixhozi

Përhapet një sëmundje e re në Sudan? Ethet e panjohura vdekjeprurëse vrasin 8 persona

Përhapet një sëmundje e re në Sudan? Ethet e panjohura vdekjeprurëse vrasin 8 persona

Bajrami: Kushdo që ka menduar se do të ketë njohje reciproke në Washington, ka qenë gabim

Bajrami: Kushdo që ka menduar se do të ketë njohje reciproke në Washington, ka qenë gabim

Tahiri: Hoti nuk i jep ‘pesë para’ nëse dalim nga koalicioni

Tahiri: Hoti nuk i jep ‘pesë para’ nëse dalim nga koalicioni

Pse delegacioni amerikan nuk hëngri darkë në Kosovë ashtu sikur në Serbi?

Pse delegacioni amerikan nuk hëngri darkë në Kosovë ashtu sikur në Serbi?

Tahiri: Serbia bën drama rreth Kosovës, shantazhon BE-në përmes Rusisë

Tahiri: Serbia bën drama rreth Kosovës, shantazhon BE-në përmes Rusisë

Thaçi kërkon të mos publikohen dosjet e Speciales

Thaçi kërkon të mos publikohen dosjet e Speciales

Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Zemaj kërkon nga deputetët ta votojnë pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Zemaj kërkon nga deputetët ta votojnë pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, kërkojnë heqjen e produkteve me origjinë bimore nga tregu

Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, kërkojnë heqjen e produkteve me origjinë bimore nga tregu

Policia e Kosovës shkatërron plantacione me bimë narkotike në zonën e Koshares

Policia e Kosovës shkatërron plantacione me bimë narkotike në zonën e Koshares

Deputetët kërkojnë llogari nga Vitia për Agon Musliun dhe testet nga Serbia

Deputetët kërkojnë llogari nga Vitia për Agon Musliun dhe testet nga Serbia

Arrestohet një person, përgatiti 50 mijë euro fals për t’i hedhur në treg

Arrestohet një person, përgatiti 50 mijë euro fals për t’i hedhur në treg

Qëndron Kastrati u thotë në Kuvend se nuk tërhiqet nga vendimet e tij, kapet me Shpejtim Bulliqin

Qëndron Kastrati u thotë në Kuvend se nuk tërhiqet nga vendimet e tij, kapet me Shpejtim Bulliqin