Kelmendi godet: Haliti i mori fiks 8.8 milionë marka – tha se i duheshin për “sekrete ushtarake”

17.04.2018 15:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kelmendi godet: Haliti i mori fiks 8.8 milionë marka – tha se i duheshin për “sekrete ushtarake”

Udhëheqësi i fondit “Vendlindja thërret” në Gjermani, Ibrahim Kelmendi, i është bashkuar polemikës që filloi mbrëmë kur deputeti i LDK’së, Anton Quni, tha se Xhavit Haliti i PDK’së, gjatë luftës, kishte marrë 8 milionë marka nga koleneli Ahmet Krasniqi. Kelmendi thotë se Haliti i ka marrë 8.8 milionë marka nga FARK.
Xhavit Haliti me të hapur sot seancën në Kuvend i quajtur ‘rrenc’ Qunin, kjo sepse mbrëmë në emisionin Pressing të televizionit 7 ai tha se Haliti i kishte marrë gjatë luftës rreth 8 milionë marka nga Ahmet Krasniqi.

Kelmendi thotë se në atë kohë Halitit i ishin dhënë 4 milionë dollarë, që bënin 8.8 milionë marka.

Ai shkroi në Facebook se Haliti nuk i kishte informuar Fondin e “Vendlindja thërret” për shumën që kishte marrë. E, siç thotë Kelmendi, pasi ishte zbuluar se kishte marrë ato para, Haliti kishte thënë se e kishte cilësuar si “sekret ushtarak”.

Ky është shkrimi i plotë i Kelmendit:

NUK ISHIN 8 MILIONË DM, POR 4 MILIONË US-DOLLARË.

Në kuadër të komplotit që po bënte Xhavit Haliti, tashme i ndihmuar edhe nga kolegët marioneta, Ahmet Krasinqi, Bujar Bukoshi dhe Co, ka marrë 4 milionë US $ „ndihma“, por jo për UÇK-në, por për ta komplotuar UÇK-në.

Atëherë Dollari kishte kursin e rreth 2.21 DM, që do të thotë se ka marrë rreth 8.840.000 milionë DM (tetë milionë e tetëqind e katër dhjetë mijë). Ato të holla që i ka pranuar Xhavit Haliti nga „ministri“ Ahmet Krasniqi janë zhduk në „vrimë të zezë“…

Për atë “ndihmo” Xhavit Haliti nuk pat informuar as përgjegjësit e Fondin “Vendlindja thërret”, as strukturat udhëheqëse të Lëvizjes (ku ai bonte pjesë), por pasi kemi zbuluar atë ndodhi ka belbëzuar se e ka çmuar si “sekret ushtarak”.

Për këtë “ndihmo” të “ministrit” Ahmet Krasniqi, dorëzuar Xhavit Halit, ka vite që kam informuar. Zhurmimi aktual po ndodh në kuadër të luftës se pistë për pushtet.

Kurse beteja për BETEJEN E KOSHARËS po vazhdon të shpërdoret për interesa partiake dhe në terren tepër të mjegulluar. Rrëfimi i mbrëmshëm i Anton Qunit ishte edhe një serial i betejës për Betejen e Kosharës, tashmë e mitizuar dhe e legjendarizuar në shumo variante…

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Avramopulos: Kosovarët e meritojnë liberalizimin

Avramopulos: Kosovarët e meritojnë liberalizimin

AKI-ja sheh tendenca të destabilizimit në vend

AKI-ja sheh tendenca të destabilizimit në vend

Sistemi i drejtësisë më i kritikuari nga qytetarët

Sistemi i drejtësisë më i kritikuari nga qytetarët

Wesley Clark: 20 vite më parë ndalëm spastrimin etnik në Kosovë”

Wesley Clark: 20 vite më parë ndalëm spastrimin etnik në Kosovë”

AKR: Kemi të drejtën kushtetuese të kemi anëtarin tonë në KQZ

AKR: Kemi të drejtën kushtetuese të kemi anëtarin tonë në KQZ

Mbahet takimi i 164-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës

Mbahet takimi i 164-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës

Parlamenti Europian ndalon përdorimin e mjeteve të plastikës

Parlamenti Europian ndalon përdorimin e mjeteve të plastikës

Veseli: Kosova dhe Kanadaja do të vazhdojnë thellimin e bashkëpunimit

Veseli: Kosova dhe Kanadaja do të vazhdojnë thellimin e bashkëpunimit

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë për keqpërdorim të pozitës

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë për keqpërdorim të pozitës

Thaçi: Kosova është e qartë se të ardhmen e sheh në NATO dhe BE

Thaçi: Kosova është e qartë se të ardhmen e sheh në NATO dhe BE

947 shqiptare të trafikuara në Britani

947 shqiptare të trafikuara në Britani

BQK-ja dhe Eurostat-i diskutuan lidhur me zhvillimin e sistemit statistikor të Kosovës

BQK-ja dhe Eurostat-i diskutuan lidhur me zhvillimin e sistemit statistikor të Kosovës

Eurodeputeti austriak kërkon liberalizimin e vizave për kosovarët

Eurodeputeti austriak kërkon liberalizimin e vizave për kosovarët

Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit mes Qeverisë së Kosovës dhe UNOPS për Regjistrimin e Popullsisë 2021

Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit mes Qeverisë së Kosovës dhe UNOPS për Regjistrimin e Popullsisë 2021

Ministri i Mbrojtjes priti në takim kryesuesin e Asamblesë Parlamentare kanadeze të NATO-s

Ministri i Mbrojtjes priti në takim kryesuesin e Asamblesë Parlamentare kanadeze të NATO-s

Arrestohen dy të dyshuar për rrahje dhe armëmbajtje pa leje

Arrestohen dy të dyshuar për rrahje dhe armëmbajtje pa leje