Kardinali francez Barbain shpallet fajtor për fshehje të abuzimeve

07.03.2019 14:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kardinali francez Barbain shpallet fajtor për fshehje të abuzimeve

Kleriku më i lartë francez i Kishës Katolike, kardinali Philipe Barbain është shpallur fajtor dhe është dënuar me gjashtë muaj me kusht për rolin e tij në mbulimin e abuzimeve seksuale me të mitur.

Barbain është gjetur fajtor në dështimin për të raportuar dyshimet e dhunimit nga një prift në vitet 1980 dhe 1990, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Ai ka mohuar akuzat dhe avokatët e tij kanë thënë se do të apelojnë kundër verdiktit të shqiptuar.

Dënimi i Barbain vjen në kohën kur Kisha Katolike është duke u përballur me një valë të skandaleve të abuzimeve.

Barbain ka mbajtur pozitën e Kryepeshkopit të Lyonit dhe nuk ka qenë i pranishëm me rastin e shpalljes së verdiktit nga gjykata. Gjatë procesit të gjykimit ai kishte deklaruar: “Nuk mund të shoh diçka për çfarë jam fajtor. Kurrë s’kam provuar të fsheh diçka, apo t’ju ikë këtyre fakteve të tmerrshme”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Prokuroria hesht lidhur me përgjimet ndaj BDI-së

Prokuroria hesht lidhur me përgjimet ndaj BDI-së

Shtetet që janë kundër liberalizimit për kosovarët

Shtetet që janë kundër liberalizimit për kosovarët

Pacolli: Do të doja të them që vizat hiqen nesër, por s’mund të them

Pacolli: Do të doja të them që vizat hiqen nesër, por s’mund të them

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Zaev kritikohet për marrjen e drejtimit të Ministrisë së Financave

Zaev kritikohet për marrjen e drejtimit të Ministrisë së Financave

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Gjenocidi, fjala e mohuar

Gjenocidi, fjala e mohuar

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime