Kanë, emra të njohur në garë për “Palmën e Artë”

08.05.2016 08:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kanë, emra të njohur në garë për “Palmën e Artë”

Pas disa ditësh, bota do ta hedhë sërish vështrimin drejt tapetit të kuq të Kanës për festivalin e konsideruar si eventi i dhënies së titujve të fisnikërisë në fushën e filmit.

Si çdo vit, edhe këtë here shpresat janë të mëdha. Gara për Palmën e Artë ka tërhequr emra regjisorësh të famshëm si Pedro Almodovar dhe Xavier Dolan, Jim Jarmush e Ken Loach. Filmi francez konkurron me katër kontribute për Palmën: vendi mëmë i kinemasë e shfrytëzon Kanën tradicionalisht për lojë në fushën e vet.

Shtetet e Bashkuara do të prezantohen me prodhime si “Paterson” të Jarmusch dhe “The Last face” të Sean Penn-it. Me interes pritet dhe përfaqësimi i shteteve si Irani me mbajtësin e Çmimit Oscar Asghar Farhadi apo Rumania që sjell dy filma njëherësh.

Prezantimin personalisht të krijimeve të tyre, shoqëruar nga ekipi përkatës e aktorë të shquar, regjisorët e ftuar në Kanë e konsiderojnë nëe çështje nderi.

Pjesëmarrjen e kanë konfirmuar sivjet mes të tjerësh Charlize Theron, Isabelle Huppert, Russel Crovve, Javier Bardem, Kristen Stevvart dhe Vincent Cassel. Për këtë event që bën të rrahë çdo maj në Kanë zemra e kinemasë konkuruan 1869 filma. 49 prej tyre u zgjodhën për programin zyrtar, disa të tjerë për seksionet shoqëruese.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pak para lindjes…Xhensila Myrtezaj shëtitje  me vjehrrën dhe kunatën

Pak para lindjes…Xhensila Myrtezaj shëtitje me vjehrrën dhe kunatën

PSG e do De Gean, Reali i zemëruar me këtë situatë

PSG e do De Gean, Reali i zemëruar me këtë situatë

Aktori i njohur së shpejti baba!

Aktori i njohur së shpejti baba!

Hapën arkivolin pasi besonin se nëna e tyre nuk ka vdekur, i telefonuan autoambulancës për të shuar dilemën (Video)

Hapën arkivolin pasi besonin se nëna e tyre nuk ka vdekur, i telefonuan autoambulancës për të shuar dilemën (Video)

Me filtrat e rinj të Pinterest mund të kërkohet edhe sipas ngjyrës së lëkurës

Me filtrat e rinj të Pinterest mund të kërkohet edhe sipas ngjyrës së lëkurës

Zidane: E ardhmja ime nuk varet nga fitimi i Ligës së Kampionëve, dua të vazhdoj me Realin

Zidane: E ardhmja ime nuk varet nga fitimi i Ligës së Kampionëve, dua të vazhdoj me Realin

Shkencëtarët thonë që këto dy shprehi janë të rëndësishme për humbje peshe: Ju nevojiten vetëm disa sekonda!

Shkencëtarët thonë që këto dy shprehi janë të rëndësishme për humbje peshe: Ju nevojiten vetëm disa sekonda!

Eurovizion 2018, zbulohen emrat e jurisë shqiptare!

Eurovizion 2018, zbulohen emrat e jurisë shqiptare!

Valencia e njofton Interin që do ta blejë Kondogbian

Valencia e njofton Interin që do ta blejë Kondogbian

Pas pak kohësh martesë Orinda nis "ankesat" për Turin!

Pas pak kohësh martesë Orinda nis "ankesat" për Turin!

Samsung po lançon versionet 128GB dhe 256GB të Galaxy S9 dhe S9 Plus

Samsung po lançon versionet 128GB dhe 256GB të Galaxy S9 dhe S9 Plus

Riza Durmishi shënon gol të bukur në fitoren e Betisit ndaj Malagas

Riza Durmishi shënon gol të bukur në fitoren e Betisit ndaj Malagas

Aty gjenden edhe Prishtina e Tirana: Harta që tregon përkthimin fjalë për fjalë të qyteteve të botës!

Aty gjenden edhe Prishtina e Tirana: Harta që tregon përkthimin fjalë për fjalë të qyteteve të botës!

Historia e gruas “heroinë”, si i mbijetoi dy herë luftës me kancerin

Historia e gruas “heroinë”, si i mbijetoi dy herë luftës me kancerin

Ballkanit i buzëqesh Superliga  – tri finale për klubin që shkëlqeu me lojë, organizim dhe tifozëri

Ballkanit i buzëqesh Superliga – tri finale për klubin që shkëlqeu me lojë, organizim dhe tifozëri

Alketa Vejsiu ka një mesazh për Veliaj: Është një qytet që po ndryshon çdo ditë

Alketa Vejsiu ka një mesazh për Veliaj: Është një qytet që po ndryshon çdo ditë