Jahjaga: Ndihemi që tashmë e kemi fituar Oscarin tonë

24.01.2016 11:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jahjaga: Ndihemi që tashmë e kemi fituar Oscarin tonë

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka falënderuar ekipin dhe stafin e filmit Shok, i cili është filmi i parë kosovar i nominuar për çmimin Oscar.

Premiera e këtij filmi është dhënë të shtunën në mbrëmje në Prishtinë, ku kanë marrë pjesë personalitete të larta të vendit dhe përfaqësues ndërkombëtarë.

Ngjarja në filmin Shok zhvillohet gjatë periudhës së luftës në Kosovë, derisa dy shokë vënë në provë shoqërinë e tyre, gjatë luftës për mbijetesë.

“Për ekipin dhe stafin e filmit Shok: faleminderit që e përjetësuat rrëfimin tonë. Ndihemi që tashmë e kemi fituar Oscarin tonë”, ka shkruar presidentja Jahjaga në Facebook.

Filmi, me regji dhe skenar të Jamie Donoughue, është nominuar për çmimin prestigjioz Oscar në katergorinë e filmit më të mirë të shkurtër “Live Action Short Film”.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar do të mbahet më 28 shkurt.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe dy raste të dyshuara me koronavirus në Kosovë

Edhe dy raste të dyshuara me koronavirus në Kosovë

Policia jep detaje të reja për vdekjen e 86-vjeçares në Gjilan

Policia jep detaje të reja për vdekjen e 86-vjeçares në Gjilan

48, 375 euro gjoba për bizneset transportuese që nuk  kanë printuar kuponë fiskal

48, 375 euro gjoba për bizneset transportuese që nuk  kanë printuar kuponë fiskal

Babai dhe vëllai e rrahin vajzën respektivisht motrën

Babai dhe vëllai e rrahin vajzën respektivisht motrën

Të premten mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e Metës

Të premten mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e Metës

‘Gënjeshtrat’ të akterëve politik, e detyrojnë dikur asambleistën e LDK’së dhe AAK’së, të tërhiqet nga politika!

‘Gënjeshtrat’ të akterëve politik, e detyrojnë dikur asambleistën e LDK’së dhe AAK’së, të tërhiqet nga politika!

Sfidat e KEK-ut për stabilitet dhe siguri në sektorin energjetik

Sfidat e KEK-ut për stabilitet dhe siguri në sektorin energjetik

Pas largimit të Britanisë së Madhe, si do ta plotësoj Bashkimi Evropian boshllëkun që ka lënë në buxhet?

Pas largimit të Britanisë së Madhe, si do ta plotësoj Bashkimi Evropian boshllëkun që ka lënë në buxhet?

Quni ne takim me  ambasadorin Minxhozi, theksoi nevojën e thellimit të mëtejmë të bashkëpunimit dhe marrëdhënieve vëllazërore mes dy shteteve

Quni ne takim me ambasadorin Minxhozi, theksoi nevojën e thellimit të mëtejmë të bashkëpunimit dhe marrëdhënieve vëllazërore mes dy shteteve

Haziri në SHBA, udhëton për të nënshkruar binjakëzimin me Sioux City

Haziri në SHBA, udhëton për të nënshkruar binjakëzimin me Sioux City

A po hesht opozita në raport me Qeverinë Kurti gjatë 100 ditëve të para?

A po hesht opozita në raport me Qeverinë Kurti gjatë 100 ditëve të para?

Zgjerimi i portofolit të Lajçakut konsiderohet me rrezik

Zgjerimi i portofolit të Lajçakut konsiderohet me rrezik

Haradinaj: Ibrahim Rugova ishte tradhtar

Haradinaj: Ibrahim Rugova ishte tradhtar

Haradinaj: Nuk është vepër penale nëse i hedhim verë të kuqe në fytyrë Kurtit

Haradinaj: Nuk është vepër penale nëse i hedhim verë të kuqe në fytyrë Kurtit

Faik Imeri, vëllai i Haki Imerit të vrarë pasluftës thotë se po punojnë për zbardhjen e vrasjeve politike

Faik Imeri, vëllai i Haki Imerit të vrarë pasluftës thotë se po punojnë për zbardhjen e vrasjeve politike

Katy Perry tërbon rrjetin me transformimin radikal seksi

Katy Perry tërbon rrjetin me transformimin radikal seksi