Jahjaga: Mënyra e vetme për t’i ndihmuar gratë e dhunuara që t’i kalojnë tmerret e luftës është drejtësia

30.04.2019 17:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jahjaga: Mënyra e vetme për t’i ndihmuar gratë e dhunuara që t’i kalojnë tmerret e luftës është drejtësia

Ish – presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka apeluar para Kongresit Amerikan që të arrihet drejtësia për gratë e dhunura gjatë kohës së luftës në Kosovë, njofton Klan Kosova.

Jahjaga në seancën me temë “Viktimat e luftës në Kosovë – në kërkim të drejtësisë” tëKomitetin për Punë të Jashtme të Kongresit Amerikan, kryesuar nga Eliot Engel në Washington, ka thënë që vetëm përmes drejtësisë mund të ndihmohen këto gra.

“Sot flas dhe kam barrën mbi supet e mia të të gjithë atyre familjarëve që i kanë përjetuar tmerret e luftës –  që zëri i tyre të dëgjohet nuk është barrë e lehtë do të donim që me këtë rast të ndajnë tregimet e tyre”.

“Kësaj kohe 20 vjet më parë për ndërprerjen e spastrimit etnik që po e zhvillonte Millosheviqi jemi shumë falënderues ndaj SHBA-ve, pasi ne që nga atëherë merremi me rindërtimin e shtëpive tona. Njerëzorja u zhvesh nga ne pasi shqiptarët ishin target i serbëve, autoritetet e Beogradit kanë bërë spastrime etnike”.

“Sipas Qendrës së të Drejtës Humanitare ka edhe 1600  njerëz të tjerë që janë të pagjetur dhe dhe janë 20 mijë gra të dhunuara”.

Jahjaga ka theksuar se “hija e luftës ende e kaplon Kosovën pasi njerëzit janë të zhgënjyer”.

“Kjo luftë ende vazhdon. Kam takuar qindra gra viktima të dhunës seksuale që tregojnë që ende vuajnë nga këto për shkak të stigmës që i është krijuar dhe ato ende kërkojnë shans për jetën”.

“Shumica e tyre jetojnë në kushte shumë të rënda ekonomike dhe kanë nevojë për mbështetje ato kanë nevojë për mbrojtje dhe drejtësi”.

“Mënyra e vetme për t’i ndihmuar këto gra që t’i kalojnë horrohet luftës është drejtësia. Kosova ka bërë një Gjykatë në të cilën më shumë dënime ka pasë për UÇK-në se për krimet e forcave të Serbisë në Kosovë që ishin mirë të planifikuara nga regjimi i Millosheviqit”

“Kryesit e krimeve më të tmerrshme lëvizin të lirë dhe mohojnë që ka pasë krime në Kosovë.Hija e luftës akoma e kaplon Kosovën pasi ka trauma të pranishme në zhgënjimet e njerëzve që kanë humbur më të dashurit e tyre”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hapja e negociatave me BE-në, jetike për Qeverinë e Zaevit

Hapja e negociatave me BE-në, jetike për Qeverinë e Zaevit

Shqiptarët të parët që marrin shpërblimin në Gjermani për t’u kthyer në atdhe

Shqiptarët të parët që marrin shpërblimin në Gjermani për t’u kthyer në atdhe

Kosnett: Komuna e Vushtrrisë duhet të shërbej si model për transparencë dhe llogaridhënie

Kosnett: Komuna e Vushtrrisë duhet të shërbej si model për transparencë dhe llogaridhënie

Gruaja e Kadri Veselit, Violeta, më e pasura nga të gjitha gratë e liderëve të shtetit

Gruaja e Kadri Veselit, Violeta, më e pasura nga të gjitha gratë e liderëve të shtetit

Eksperti Maloku: Po ta nënshkruaja kontratën me Z-Mobile, do të duhej ta shqyeja diplomën

Eksperti Maloku: Po ta nënshkruaja kontratën me Z-Mobile, do të duhej ta shqyeja diplomën

Haradinaj në Berlin: Kosova është pro dialogut që rezulton me njohje në kufijtë ekzistues

Haradinaj në Berlin: Kosova është pro dialogut që rezulton me njohje në kufijtë ekzistues

Delegacioni shtetëror pa rol udhëheqës në dialog

Delegacioni shtetëror pa rol udhëheqës në dialog

Hajrullahu i NISMA-s, merr mbështetje nga ministrja e Bujqësisë për subvencionimin e bujqëve të anamoravës

Hajrullahu i NISMA-s, merr mbështetje nga ministrja e Bujqësisë për subvencionimin e bujqëve të anamoravës

Migjen Kelmendi nga “Gjurmët”: Në Prishtinë kthehemi tek rrënjët – mund të jetë koncerti i fundit

Migjen Kelmendi nga “Gjurmët”: Në Prishtinë kthehemi tek rrënjët – mund të jetë koncerti i fundit

“Vijesti“ i Podgoricës publikon dëshminë rrëqethëse të krimeve të Zmajeviqit në Zhegër

“Vijesti“ i Podgoricës publikon dëshminë rrëqethëse të krimeve të Zmajeviqit në Zhegër

NZZ: Thaçi provokon BE-në me planet e tij për “Shqipërinë e Madhe”

NZZ: Thaçi provokon BE-në me planet e tij për “Shqipërinë e Madhe”

Shala: Gjermania është befasuar nga qasja e Amerikës karshi problemit Kosovë-Serbi

Shala: Gjermania është befasuar nga qasja e Amerikës karshi problemit Kosovë-Serbi

Partia zvicerane kundër marrëveshjes për pensionet: Kosova vend i korruptuar, udhëhiqet nga klanet

Partia zvicerane kundër marrëveshjes për pensionet: Kosova vend i korruptuar, udhëhiqet nga klanet

Veseli ngushëllon për vdekjen e Alber Rohan, kujton takimin e parë me të gjatë luftës

Veseli ngushëllon për vdekjen e Alber Rohan, kujton takimin e parë me të gjatë luftës

Gjuha e urrejtjes, reflektim i nacionalizmit maqedonas ndaj shqiptarëve

Gjuha e urrejtjes, reflektim i nacionalizmit maqedonas ndaj shqiptarëve

Parlamenti i Zvicrës miraton Marrëveshjen me Kosovën për Pensionet

Parlamenti i Zvicrës miraton Marrëveshjen me Kosovën për Pensionet