Ja sesi Apple u mashtrua nga disa iPhone të falsifikuar

24.05.2019 00:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja sesi Apple u mashtrua nga disa iPhone të falsifikuar

Disa modele false të iPhone kanë mjaftuar për të mashtruar vetë Apple që i prodhon, sidomos nëse nuk ndizen dot.

Quan Jiang, një Kinez i cili jetonte në Oregon të Shteteve të Bashkuara përfitoi nga një skemë garancie duke mashtruar gjigandin e teknologjisë dhe marrë plot 1,500 iPhone.

Sipas Bloomberg, Jiang importonte iPhone të rremë nga Hong Kongu dhe sot është shpallur fajtor për trafikimin e sendeve të falsifikuara.

Raportohet e mëhershme thonin se ai bashkëpunonte me një tjetër person i quajtur Yangyang Zhou i cili gjithashtu është shpallur fajtor.

Dokumentet e gjykatës tregojnë sesi skema është orkestruar. Jiang kishte importuar 3,000 iPhone dhe dërguar pranë Apple për ti zëvendësuar përgjatë dy viteve. Ai u thoshte dyqaneve me emra të ndryshëm se pajisjet nuk ndizen më dhe duhet të zëvendësohen.

Kompania arriti ti zëvendësonte 1,493 të tillë dhe ti refuzonte 1,576 prej tyre. E gjitha kjo përkthehet në 895,000 dollarë humbje për gjigandin e teknologjisë.

Për ti shndërruar në para modelet prej së vërteti ai i dërgonte në Kinë për ti shitur përmes partneri i cili ja dorëzonte paratë mamasë së tij.

Jiang rrezikon deri në 10 vite burg dhe 2 milionë dollarë gjoba. Dënimi i tij do të jepet më 28 Gusht. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh