Ja sa kohë zgjat shërimi i pacientëve me coronavirus

18.04.2020 15:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja sa kohë zgjat shërimi i pacientëve me coronavirus

COVID-19 doli në fund të vitit 2019, por tashmë ka shenja se mund të duhet një kohë e gjatë që disa pacientë të fitojnë shëndet të plotë

Koha e rikuperimit si fillim varet nga sa do të sëmureni. Disa njerëz do ta mundin sëmundjen shpejt, por tek të tjerë ajo mund të shkaktojë probleme të qëndrueshme.

Mosha, gjinia dhe problemet e tjera shëndetësore, rrisin rrezikun për t’u sëmurë rëndë nga Covid-19.

Po sikur të kem vetëm simptoma të buta?

Shumica e njerëzve që infektohen me COVID-19 do të zhvillojnë vetëm simptomat kryesore: një kollë ose ethe. Por ata mund të përjetojnë dhimbje trupi, lodhje, dhimbje fytit dhe koke.

Kolla fillimisht është e thatë, por disa njerëz fillojnë të nxjerrin me anë të kollës mukozën që përmban qeliza të vdekura të mushkërive të dëmtuara nga virusi.

Këto simptoma trajtohen me pushim në shtrat, shumë lëngje dhe lehtësim të dhimbjes me paracetamol apo medikamente të tjera të sugjeruara nga mjekët.

Ethet duhet të qetësohen në më pak se një javë, megjithëse kolla mund të zgjasë. Një analizë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), thotë se duhen mesatarisht dy javë për tu rikuperuar kur simptomat janë të buta.

Po sikur të kem simptoma më serioze?

Sëmundja mund të bëhet shumë më serioze për disa. Kjo ka tendencë të ndodhë rreth ditës së shtatë dhe të 10-të në infeksion.

Transformimi mund të jetë i papritur. Frymëmarrja bëhet e vështirë dhe mushkëritë acarohen. Kjo për shkak se megjithëse sistemi imunitar i trupit po përpiqet të luftojë dhe trupi pëson dëme kolaterale.

Disa njerëz do t’u duhet të jenë në spital për terapinë e oksigjenit.

Sarah Jarvis thotë: “Gulçimi mund të marrë ca kohë të konsiderueshme për t’u përmirësuar.” Ajo thotë se mund të duhen dy deri në tetë javë për t’u rikuperuar.

Po sikur të kem nevojë për kujdes intensiv?

Dr. Alison Pittard, Dekan i Fakultetit të Mjekësisë Intensive të Kujdesit, thotë se mund të duhen 12 deri në 18 muaj për t’u rikthyer në gjendje normale pas kujdesit intensiv.

Kalimi i një kohe të gjatë në një shtrat spitalor çon në humbje të masës së muskujve. Pacientët do të jenë të dobët dhe muskujt do të marrin kohë për t’u forcuar. Disa njerëz do të kenë nevojë për fizioterapi për të ecur përsëri.

Për shkak të asaj që kalon trupi në ICU, ekziston edhe mundësia e deliriumit dhe çrregullimeve psikologjike.

“Duket se ka një element që i shtohet kësaj sëmundjeje: lodhja virale është padyshim një faktor i madh”,- thotë Paul Twose, fizioterapist i kujdesit kritik në Bordin e Shëndetit të Cardiff dhe Universitetit Vale.

Megjithatë, është e vështirë të përgjithësohet. Disa njerëz kalojnë periudha relativisht të shkurtra nën kujdes kritik, ndërsa të tjerët qëndrojnë me ventilator frymëmarrjeje për javë të tëra.

A do të ndikojë coronavirusi në shëndetin tim afatgjatë?

“Ka vërtet të dhëna të mira që, edhe pesë vjet pas kësaj, njerëzit mund të kenë vështirësi të vazhdueshme fizike dhe psikologjike,” thotë z. Twose.

Dr. James Gill, një mjek i përgjithshëm dhe pedagog në Shkollën Mjekësore Warwick, thotë se njerëzit gjithashtu kanë nevojë për mbështetje të shëndetit mendor për të mbështetur shërimin.

Ekziston mundësia që edhe disa raste të buta mund të shkaktojnë probleme shëndetësore afatgjata, siç është lodhja.

A mund ta marr përsëri Covid-19?

Ka pasur shumë spekulime, por pak prova, se sa i qëndrueshëm është imuniteti. Nëse pacientët kanë luftuar me sukses virusin, ata duhet të kenë krijuar një sistem imunitar.

Pyetja rreth imunitetit është thelbësore për të kuptuar nëse njerëzit mund të infektohen përsëri dhe sa efektive mund të jetë një vaksinë. BBC

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër