Iran: tubime të mbështetësve të qeverisë

06.01.2018 06:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Iran: tubime të mbështetësve të qeverisë

Mbështetës të qeverisë iraniane zhvilluan sot tubime të mëdha në të gjithë Iranin, ndërsa Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara përgatitet të mbajë një takim urgjent për të diskutuar gjendjen e shkaktuar nga trazirat.

Kjo është dita e tretë me radhë e tubimeve me pjesëmarrjen e mijëra njerëz pro-qeverisë. Një udhëheqës klerik në Teheran u kërkoi autoriteteve të merren “me vendosmëri” me ata që ishin përgjegjës të më shumë se një javë protestash ku u vranë 22 vetë dhe u arrestuan më shumë se 1 mijë vetë.

Sipas zyrtarëve iranianë një klomplot i CIA-s, Izraelit dhe Arabisë Saudite është përgjegjës për trazirat dhe tensionet e përshkallëzuara që kur Donald Trump u bë president i Shteteve të Bashkuara.

SHBA i ka garantuar mbështetje protestuesve anti-qeveritarë. Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha dje se SHBA do të kërkojë “informacionin të mjaftueshëm për të vepruar” dhe do të kërkojë vendosjen e sanksione të reja kundër përgjegjësve për shtypjen e protestave.

Departamenti i Shtetit tha se gëzon autoritet të mjaftueshme për t’i vendosur përpara përgjegjësisë ata që kryen dhunë kundër protestuesve dhe kontribuan në censurë apo vjedhje të popullin iranian. “Viktimave të regjimit u themi se nuk do të harrohen“, thuhej në deklaratën e Departamentit amerikan të Shtetit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


E sulmon profesorin e Mjekësisë pasi nuk ia kaloi gruan nga provimi

E sulmon profesorin e Mjekësisë pasi nuk ia kaloi gruan nga provimi

Bytyqi: Duhen rreth 300 milionë euro për rregullimin e infrastrukturës shkollore në gjithë vendin

Bytyqi: Duhen rreth 300 milionë euro për rregullimin e infrastrukturës shkollore në gjithë vendin

Hoxhaj para Sekretarit Amerikan të Mbrojtjes kërkon që Kosova të bëhet me ushtri

Hoxhaj para Sekretarit Amerikan të Mbrojtjes kërkon që Kosova të bëhet me ushtri

Ish-gjykatësja, Safete Tolaj, lirohet nga të gjitha pikat e aktakuzës, djali i saj dënohet me katër vjet e gjysmë burgim

Ish-gjykatësja, Safete Tolaj, lirohet nga të gjitha pikat e aktakuzës, djali i saj dënohet me katër vjet e gjysmë burgim

Thaçi, Haradinaj dhe Veseli takohen në mbrëmje për dialog

Thaçi, Haradinaj dhe Veseli takohen në mbrëmje për dialog

Thaçi: Ata që janë larguar nga FSK-ja nuk mund të kthehen më

Thaçi: Ata që janë larguar nga FSK-ja nuk mund të kthehen më

Të hënën në Gjilan nis faza e dytë e dezinsektimit hapësinor

Të hënën në Gjilan nis faza e dytë e dezinsektimit hapësinor

S’ka marrëveshje të koalicionit për dialogun me Serbinë, Sherifi demanton raportimet

S’ka marrëveshje të koalicionit për dialogun me Serbinë, Sherifi demanton raportimet

Paraburgim të dyshuarit për falsifikimin e vendimeve të invalidëve të UÇK-së

Paraburgim të dyshuarit për falsifikimin e vendimeve të invalidëve të UÇK-së

Shala: Gjykata e Apelit për gjashtë muaj, ka zgjidhur mbi gjashtë mijë lëndë

Shala: Gjykata e Apelit për gjashtë muaj, ka zgjidhur mbi gjashtë mijë lëndë

“Putini është armik i Amerikës”

“Putini është armik i Amerikës”

Kryetari i Malishevës ndan mirënjohje për Halil Kastratin dhe “Jetimat e Ballkanit”

Kryetari i Malishevës ndan mirënjohje për Halil Kastratin dhe “Jetimat e Ballkanit”

Bytyqi: Kosova do të marrë pjesë në “Erasmus+” e barabartë me të gjitha shtetet e BE-së

Bytyqi: Kosova do të marrë pjesë në “Erasmus+” e barabartë me të gjitha shtetet e BE-së

Haradinaj për procesin e vizave: Po rritet presioni në një proces të rëndë

Haradinaj për procesin e vizave: Po rritet presioni në një proces të rëndë

E pafalshme, LDK s’e thotë asnjë fjalë për një ligj të rëndësishëm

E pafalshme, LDK s’e thotë asnjë fjalë për një ligj të rëndësishëm

Kurti viziton Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë

Kurti viziton Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë