Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

06.03.2019 14:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Shqipëria hyn në listën e vendeve me koston më të ulët të internetit celular sipas një studimi të publikuar nga Cable.co.uk.

Në fakt mbarë Evropa Lindore falë prezencës së një infrastrukture të mirë rrjetesh kanë koston më të ulët të internetit celular.

Edhe pse me vende fqinje si Greqia që kanë një prej interneteve celulare më të kushtueshme në botë me 32.71 dollarë për 1GB, shqiptarët paguajnë vetëm 3.22 dollarë për 1GB.

Vendi i ynë renditet i 68-ti në listën me 230 vende të botës për nga kostoja e ulët.

Nga 33 plane tarifore të matura në fund të vitit të kaluar, kostoja më e ulët për 1GB në Shqipëri fillon nga 0.68 dollarë deri tek më e shtrenjta prej 13.18 dollar për 1GB.

Vendet fqinje si thuajse të gjitha kanë kosto të më të lartë të internetit celular. Konkretisht në Malin e Zi 1GB kushton mesatarisht 4.26 dollarë; në Maqedoni 1GB kushton 3.62 dollarë; në Serbi 4.83 dollarë për 1GB; në Bullgari 7.15 dollarë dhe Bosnje 3.58 dollarë për 1GB.

Rreth botës, kostoja më e lartë e internetit celular i përket Amerikës së Veriut, Afrikës dhe Evropës.

India është shtëpia e internetit celular më të lirë botë ku 1GB kushtojnë vetëm 0.26 dollarë ndërsa në Zimbabve është më e larta për 75.20 dollarë për 1GB.

SHBA-ja si një prej vendeve më të zhvilluar në botë vjen në vendin e 182 me kosto prej 12.37 dollarë pë 1GB. Raporti i publikuar nga Cable.co.uk ka analizuar mëse 6,000 plane tarifore mobile.

10 vendet me koston më të ulët të internetit celular rënditen si mëposhtë:

  1. India $0.26
  2. Kirgistan $0.27
  3. Kazakistan $0.49
  4. Ukrainë $0.51
  5. Ruandë $0.56
  6. Sudan $0.68
  7. Sri Lankë $0.78
  8. Mongoli $0.82
  9. Mjanmar $0.87
  10. Kongo $0.88

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve