Instagram bën ndryshimin e madh në IGTV

24.05.2019 20:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Instagram bën ndryshimin e madh në IGTV

Instagram nuk do të favorizojë më vetëm videot vertikale. Kompania lajmëroi ditën e sotme se formati i përdorur gjerësisht në IGTV, tashmë do të mbështesë edhe videot horizontale.

Deri më sot kompania lejonte vetëm ato vertikale dhe ishte tipari në fokus kur debutoi vitin e kaluar. Instagram tha se ndryshimi erdhi pas feedbackut të krijuesve sepse disa shikues që gjenin videot horizonte nuk mund ti shikonin dot në ekran të plotë.

IGTV (InstagramTV) ka hasur vështirë për bërë të njëjtin impakt që TikTok ka arritur. Një rol për të luajtur në këtë drejtim kanë pasur videot vertikale.

Për krijuesit të cilët publikojnë fillimisht në YouTube, publikimeve videove në IGTV kërkonte krijimin e një video krejtësisht të re të përmbajtjet të tyre ose ta filmonin në format tjetër.

E gjitha kjo punë kishte shumë pak shpërblim në këmbim. Shikimet ishin më të pakta sesa krijuesit prisnin, edhe pse u rrit pasi Instagram i lejoi ti publikonin videot IGTV në kohështrirjet e tyre në Instagram.

Edhe pse Instagram po sakrifikon një pjesë integrale të markës IGTV siç është videoja vertikale, mund të inkurajojë krijuesit të publikojnë përmbajtjet e tyre IGTV në disa platforma. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nvidia zbulon platformën Studio për laptopët që konkurrojnë me MacBook Pro

Nvidia zbulon platformën Studio për laptopët që konkurrojnë me MacBook Pro

Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Bosi i Huawei kundër një kundërpërgjigje Kineze ndaj Apple

Bosi i Huawei kundër një kundërpërgjigje Kineze ndaj Apple

Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Kompania pas TikTok ka në plan një smartfon

Kompania pas TikTok ka në plan një smartfon

Asus prezanton monitorin e parë në botë me frekuencë 240Hz

Asus prezanton monitorin e parë në botë me frekuencë 240Hz

Elinel ka përfunduar xhirimet e klipit të ri

Elinel ka përfunduar xhirimet e klipit të ri

20 vjeçari shqiptar mahnit jurinë e “The Voice” në Francë

20 vjeçari shqiptar mahnit jurinë e “The Voice” në Francë

Rritet tregtia e shërbimeve me BE

Rritet tregtia e shërbimeve me BE

Procesorët e rinj rrisin performancën e telefonëve me 60%

Procesorët e rinj rrisin performancën e telefonëve me 60%

AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit

AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit

Një mashtrim i ri me Bitcoin infekton kompjuterët me ransomware dhe trojanë

Një mashtrim i ri me Bitcoin infekton kompjuterët me ransomware dhe trojanë

Milan mbetet jashtë Ligës së Kampionëve, kualifikohen Atalanta e Inter

Milan mbetet jashtë Ligës së Kampionëve, kualifikohen Atalanta e Inter

Intel zbulon procesorin me të gjitha bërthamat me frekuencë 5Ghz

Intel zbulon procesorin me të gjitha bërthamat me frekuencë 5Ghz

Ja vendet ku telefonët Huawei preferohen më së shumti

Ja vendet ku telefonët Huawei preferohen më së shumti