IHL: 72% e kosovarëve janë të lidhur ngushtë me poezinë

21.03.2015 17:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
IHL: 72% e kosovarëve janë të lidhur ngushtë me poezinë

Instituti për Hulumtimin e Lumturisë në Kosovë ka dalë me një raport mbi njërin prej faktorëve më kyç në arritjen e lumturisë.

Pikërisht në Ditën Ndërkombëtare të Lumturisë dhe Ditën Ndërkombëtare të Poezisë, Instituti për Hulumtimin e Lumturisë në Kosovë, ka treguar se 72% e kosovarëve janë të lidhur ngushtë me poezinë.

“Kjo rritje e përqindjes së njerëzve të lidhur ngushtë me poezinë tregon qartë edhe tendencën pozitive të rritjes së përqindjes së njerëzve të lumtur”, thuhet në raportin e IHL-së.

Kukunews, muajin e kaluar kishte publikuar raportin e Institutit për Hulumtimin e Lumturisë në Kosovë, që tregonte sesi ky institut ka arritur të identifikojë një numër të konsiderueshëm të personave të lumtur në vend.

Ekspertja e IHL-së, Lumturie Merziu, thotë se numri i kosovarëve që janë të lidhur ngushtë me pozinë është duke u rritur dhe ka gjasa që Kosova të bëhet ndoshta shteti i parë poetik.

“Në bazë të analizës që e kemi bërë nëpërmjet rrrjeteve sociale, del se 90 për qind e kosovarëve që kanë Facebook ose kanë shkruar poezi n, ose ka postuar poezi të tjerëve. Mbi 78 për qind e kosovavrëve mesatarisht poston poezi 1 herë në muaj”, thotë Merziu.

Botimi i librave me poezi gjithashtu është një trend në rritje dhe kjo sipas Merziut tregon për një ngritje të nivelit në raportet me kosovarëve dhe poezisë.

“Kjo është tepër e rëndësishme sepse sa më shumë të lidhur me poezinë jemi një hap afër lumturisë”, tha Murtezi.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fituesit në ‘Oscars 2020’

Fituesit në ‘Oscars 2020’

“Siparantum” pjesë e projektit global edhe kori nga Peja. – #resolution2020

“Siparantum” pjesë e projektit global edhe kori nga Peja. – #resolution2020

Nga KGB-ja është vrarë Kamy!?

Nga KGB-ja është vrarë Kamy!?

Tri projekte filmike nga Kosova mbështeten nga SEE CINEMA NETWORK

Tri projekte filmike nga Kosova mbështeten nga SEE CINEMA NETWORK

Kosova propozon filmin ‘Zana’ për OSCARS

Kosova propozon filmin ‘Zana’ për OSCARS

Dizajnerja e Arbresha Hoxha në përgatije të ekspozitës së radhës – A do kthehet edhe në pozitë politike?!

Dizajnerja e Arbresha Hoxha në përgatije të ekspozitës së radhës – A do kthehet edhe në pozitë politike?!

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dizajnerja Arbresha Hoxha hap ekspozitë në Stokholm për nder të pavarësisë së Kosovës

Dizajnerja Arbresha Hoxha hap ekspozitë në Stokholm për nder të pavarësisë së Kosovës

Filigrani përtej Artizanatit

Filigrani përtej Artizanatit

Samir Karahoda dërgon Kosovën në Berlinale me filmin NË MES

Samir Karahoda dërgon Kosovën në Berlinale me filmin NË MES

Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut

Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut

Kampanja ‘Kino për qytetin’ kalon pragun fillestar prej 35% për fitimin e fondeve!

Kampanja ‘Kino për qytetin’ kalon pragun fillestar prej 35% për fitimin e fondeve!

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Teatri i Gjilanit me shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për Halloween

Teatri i Gjilanit me shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për Halloween

Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova

Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë