IHL: 72% e kosovarëve janë të lidhur ngushtë me poezinë

21.03.2015 17:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
IHL: 72% e kosovarëve janë të lidhur ngushtë me poezinë

Instituti për Hulumtimin e Lumturisë në Kosovë ka dalë me një raport mbi njërin prej faktorëve më kyç në arritjen e lumturisë.

Pikërisht në Ditën Ndërkombëtare të Lumturisë dhe Ditën Ndërkombëtare të Poezisë, Instituti për Hulumtimin e Lumturisë në Kosovë, ka treguar se 72% e kosovarëve janë të lidhur ngushtë me poezinë.

“Kjo rritje e përqindjes së njerëzve të lidhur ngushtë me poezinë tregon qartë edhe tendencën pozitive të rritjes së përqindjes së njerëzve të lumtur”, thuhet në raportin e IHL-së.

Kukunews, muajin e kaluar kishte publikuar raportin e Institutit për Hulumtimin e Lumturisë në Kosovë, që tregonte sesi ky institut ka arritur të identifikojë një numër të konsiderueshëm të personave të lumtur në vend.

Ekspertja e IHL-së, Lumturie Merziu, thotë se numri i kosovarëve që janë të lidhur ngushtë me pozinë është duke u rritur dhe ka gjasa që Kosova të bëhet ndoshta shteti i parë poetik.

“Në bazë të analizës që e kemi bërë nëpërmjet rrrjeteve sociale, del se 90 për qind e kosovarëve që kanë Facebook ose kanë shkruar poezi n, ose ka postuar poezi të tjerëve. Mbi 78 për qind e kosovavrëve mesatarisht poston poezi 1 herë në muaj”, thotë Merziu.

Botimi i librave me poezi gjithashtu është një trend në rritje dhe kjo sipas Merziut tregon për një ngritje të nivelit në raportet me kosovarëve dhe poezisë.

“Kjo është tepër e rëndësishme sepse sa më shumë të lidhur me poezinë jemi një hap afër lumturisë”, tha Murtezi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lana Del Rey: Ata që më quajnë antifeministe

Lana Del Rey: Ata që më quajnë antifeministe

Pëson aksident me veturë Ermal Fejzullahu

Pëson aksident me veturë Ermal Fejzullahu

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Ministrja në detyrë Vlora Dumoshi dhe drejtoresha dhe Kryesuesja e Manifesta-s 14 Prishtina, Hedwig Fijen, nënshkruan Memorandumin e Mirëkuptimit

Ministrja në detyrë Vlora Dumoshi dhe drejtoresha dhe Kryesuesja e Manifesta-s 14 Prishtina, Hedwig Fijen, nënshkruan Memorandumin e Mirëkuptimit

Nga Kosova kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, 10 teatro anulojnë shfaqjet

Nga Kosova kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, 10 teatro anulojnë shfaqjet

Nis shembja e Teatrit Kombëtar (Foto)

Nis shembja e Teatrit Kombëtar (Foto)

Haxhiu flet për Teatrin Kombëtar: Nuk duhet të ekzistojë Ministria e Kulturës

Haxhiu flet për Teatrin Kombëtar: Nuk duhet të ekzistojë Ministria e Kulturës

Hollywood: Këta janë filmat më të mirë të rreth shëndetit mendor

Hollywood: Këta janë filmat më të mirë të rreth shëndetit mendor

Sonte nga ora 20:00 edhe 4 premiera online të filmave të mbështetur QKK-ja

Sonte nga ora 20:00 edhe 4 premiera online të filmave të mbështetur QKK-ja

”Miss Anglia”: Po e lë kurorën e bukurisë për të punuar si doktoreshë në ndihmë të të prekurve me koronavirus

”Miss Anglia”: Po e lë kurorën e bukurisë për të punuar si doktoreshë në ndihmë të të prekurve me koronavirus

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Dumoshi e Ahmeti bisedojnë për Shtëpinë e Operës dhe Baletit

Dumoshi e Ahmeti bisedojnë për Shtëpinë e Operës dhe Baletit

Profesioni si liri personale

Profesioni si liri personale

Fituesit në ‘Oscars 2020’

Fituesit në ‘Oscars 2020’

“Siparantum” pjesë e projektit global edhe kori nga Peja. – #resolution2020

“Siparantum” pjesë e projektit global edhe kori nga Peja. – #resolution2020

Nga KGB-ja është vrarë Kamy!?

Nga KGB-ja është vrarë Kamy!?