“Hungaria është rilindur para 60 viteve”

21.10.2016 11:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Hungaria është rilindur para 60 viteve”

Ambasada e Hungarisë në Kosovë e ka shënuar 60 vjetorin e çlirimit të këtij shteti, ku u tha se viti 1956 e tërhoqi vëmendjen e gjithë botës.

Ambasadori i Hungarisë në vendin tonë, Laszlo Markusz, në konferencën komemorative në përkujtim të 60-vjetorit të luftës hungareze për liri dhe Revolucionit Hungarez, tha se në atë kohë Hungaria u rilind.

“Po e shënojmë 60 vjetorin e luftës çlirimtare dhe revolucionare kundër një prej regjimeve më mizore në historinë hungareze. Pas luftës së dytë botërore siç mund ta dini okupimi nazist u krijua me okupimin e stuhisë ruse në pjesën e Evropës juglindore nga Baltiku e tutje te poshtë duke përfshirë Çekosllovakinë e deri te Republika e sotme e Moldavisë. Ne e humbëm lirinë tonë për herë të dytë brenda disa vitesh dhe okupimi ushtarak solli ndryshime të konsiderueshme nga aspekti politik. Partia komuniste hungareze që quhej partia e punës hungareze futi diktaturën e stilit stalinist në vitin 1948 dhe me këtë u shënua fundi i në demokracie shumëpartiake që kishte zgjatur diku 80 vite në Hungari. Në këto kohë të vështira, dhjetëra mijëra u burgosën dhe u keqtrajtuan, torturuan duke përfshirë edh enjë numër shumë të madh të aktivistëve komunistë”, citon kp të ketë thënë ai.
Kryeparlamentari Kadri Vesli, tha se populli hungarez u mashtrua duke u shtypur në emër të barazisë.

“Si shumë popuj tjetër përfshirë edhe popullin tim, populli hungarez ishte i ngërthyer nga kjo diktaturë. Ishin vitet më të rënda të Evropës, veçanërisht të pushtuar nga komunizmi i cili kontrollohej nga dora e hekurt e Rusisë komuniste. ..njerëzit shtypeshin në emër të lirisë e barazisë, populli hungarez ishte ndër të parët që e kuptoi këtë mashtrim dhe andaj ishte edhe ndër të parët ndoshta që u ngrit të protestonte, kundërshtonte dhe të kërkonte rikthimin e lirisë së tij. Mijëra djem e vajza hungarez, burra e gra sakrifikuan jetën e tyre për të demaskuar këtë mashtrim komunist. Ata ia arritën qëllimit”, tha ai.

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, tha se një histori të tillë për çlirim e pati edhe populli i Kosovës në të kaluarën, ku shqiptarët u torturonin nga shteti jugosllavë në emër të dorëzimit të armëve e që sipas tij konincidon pikërisht me dimrin e vitit 1956.
“Për koincidencë, viti 1956 edhe për shqiptarët e Kosovës do të jetë një ndër vitet më të tmerrshme në regjimin komunist jugosllav të dominuar nga hegjemonizmi serb. Nga viti 1955 deri në vitin1966 qeveria jugosllave me iniciativën e ministrit të punëve të brendshme, serbit famëkeq, Aleksandër Rankoviqit, ndërmori operacionin e madh të pastrimit etnik të shqiptarëve me qëllim të dëbimit dhe shpërnguljes së tyre për në Turqi. Kulmi i këtij operacioni ishte dimri i viti 1956 i cilinë kujtesën e shqiptarëve njihet si viti i dorëzimit të armëve kur forcat policore të ministrit Rankoviq me pretekstin e grumbullimit të armëve ushtruan torturë jonjerëzore mbi shqiptarët që jetonin në trevat e tyre por të administruar nga krijesa artificiale që quhej Jugosllavi”, deklaroi Demolli.

Në përvjetorin e çlirimit të Hungarisë pati edhe shumë përfaqësues tjerë shtetërorë e institucional

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Macron dhe Rohani do të punojnë drejt ruajtjes së paktit bërthamor

Macron dhe Rohani do të punojnë drejt ruajtjes së paktit bërthamor

Vriten gazetarë të Radios Evropa e Lirë në Kabul

Vriten gazetarë të Radios Evropa e Lirë në Kabul

Vriten gazetarë të Radios Evropa e Lirë në Kabul

Vriten gazetarë të Radios Evropa e Lirë në Kabul

Qytetarët futen në lumin Lepenc në Han të Elezit për të kërkuar policët e zhdukur

Qytetarët futen në lumin Lepenc në Han të Elezit për të kërkuar policët e zhdukur

SPERTK kërkon nga deputetet miratimin e ligjit për RTK-në

SPERTK kërkon nga deputetet miratimin e ligjit për RTK-në

Policia arreston të shumëkërkuarin Besim Zeqiri- ‘Kaça’

Policia arreston të shumëkërkuarin Besim Zeqiri- ‘Kaça’

Thaçi: Ilaz Kodra, luftëtar i paepur për lirinë e Kosovës

Thaçi: Ilaz Kodra, luftëtar i paepur për lirinë e Kosovës

Stefanoviq: Nëse Haradinaj vjen në Serbi asgjë nuk do ta mbronte nga arrestimi

Stefanoviq: Nëse Haradinaj vjen në Serbi asgjë nuk do ta mbronte nga arrestimi

Të rinjt e “Down Syndrom Kosova” kryejnë praktikën në ASK

Të rinjt e “Down Syndrom Kosova” kryejnë praktikën në ASK

Delegacioni i BE-së për vizat, këtë javë në Kosovë

Delegacioni i BE-së për vizat, këtë javë në Kosovë

Serwer: Asociacioni, ulësja në OKB dhe ushtria – çështjet finale të Kosovës

Serwer: Asociacioni, ulësja në OKB dhe ushtria – çështjet finale të Kosovës

Haradinaj për “El Pais”: Kosova nuk do e njohë pavarësinë e Katalonjës

Haradinaj për “El Pais”: Kosova nuk do e njohë pavarësinë e Katalonjës

Kurti: Tronditëse zhdukja e policëve të aksidentuar në Lepenc

Kurti: Tronditëse zhdukja e policëve të aksidentuar në Lepenc

Kim Jong-un: Do të ftojmë ekspertë e gazetarë të huaj për mbylljen e objektit bërthamor

Kim Jong-un: Do të ftojmë ekspertë e gazetarë të huaj për mbylljen e objektit bërthamor

Ambasadori Scott: Nuk është e nevojshme përfshirja amerikane në dialogun Kosovë-Serbi

Ambasadori Scott: Nuk është e nevojshme përfshirja amerikane në dialogun Kosovë-Serbi

Gjurmët e njërit prej policëve të zhdukur! (Pamje e rëndë +18)

Gjurmët e njërit prej policëve të zhdukur! (Pamje e rëndë +18)