Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

19.01.2020 23:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Attiya Darwish u godit me bombolë të gazit lotsjellës në fytyrën e tij në dhjetor të vitit 2018 ndërsa mbuloi protestat në Rripin e Gazës.

Për herë të dytë në më pak se tre muaj, një fotoreporter palestinez ka humbur syrin pasi është shënjestruar nga forcat izraelite gjatë një proteste.

Attiyah Darwish u godit me një bombolë gazi lotsjellës në fytyrën e tij në dhjetor 2018, ndërsa mbuloi protestat javore  në Rripin e Gazës pranë gardhit izraelit, transmeton Telegrafi.

Protestat filluan në mars të vitit 2018, sepse palestinezët kërkuan të drejtën e kthimit në tokat e tyre, ku familjet e tyre u dëbuan me dhunë në vitin 1948.

Sipas qendrës Al Mezan me bazë në Gaza për të Drejtat e Njeriut, të paktën 215 palestinezë janë vrarë gjatë demonstratave, përfshirë dy gazetarë. Dhjetëra mijëra të tjerë janë plagosur.

Humb shikimin në syrin e majtë

Darvish, i cili kërkoi trajtim mjekësor për syrin e tij në Egjipt dhe Jordan, u tha të dielën se ai kishte humbur të gjithë shikimin në syrin e tij të majtë.

“Unë isha duke bërë fotografi, atëherë papritmas ndjeva një goditje të rëndë në fytyrën time me një shpërthim të fort”, tha 32-vjeçari për agjencitë e lajmeve palestineze, duke kujtuar momentin kur u plagos.

“Unë rashë nga dhimbja dhe tronditja”.

Darwish pësoi disa fraktura dhe kocka të thyera në fytyrë dhe nofulla, dhe gjakderdhje të rëndë në syrin e majtë dhe veshin e tij, gjë që fillimisht rezultoi në të paktën 80 për qind të dëmtimit të rëndë të shikimit, thanë mjekët e tij.

Nofulla e poshtme e fotografit u riparua dhe kockat e thyera në anën e majtë të fytyrës së tij u zëvendësuan me një pllakë metalike.

Darwish aktualisht punon për agjencinë palestineze të lajmeve al-Rai dhe ka qenë një fotograf për 10 vitet e fundit.

“Unë nuk e ndiej anën e majtë të fytyrës time. Veçanërisht gjatë të ftohtit dhe kur ha”, tha Darwish, duke shtuar se ai do të vazhdojë të fotografojë.

“Unë ende kam një sy pse të ndalem”, u shpreh ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Partitë paralajmërojnë fushatë të tensionuar elektorale

Partitë paralajmërojnë fushatë të tensionuar elektorale

Gafa e Qeverisë Kurti, këshilltari i Kryeministrit nuk është Doktor Shkence

Gafa e Qeverisë Kurti, këshilltari i Kryeministrit nuk është Doktor Shkence

Pas të shtënave gjatë natës në Prishtinë, mbetët një i plagosur

Pas të shtënave gjatë natës në Prishtinë, mbetët një i plagosur

Mustafa i ashpër për taksën: Asnjë tarifë e reciprocitet nuk matet me peshën e partneritetit me SHBA-në dhe BE-në

Mustafa i ashpër për taksën: Asnjë tarifë e reciprocitet nuk matet me peshën e partneritetit me SHBA-në dhe BE-në

Veprim skandaloz, me vezë sulmohet zëvendëskryeministri Avdullah Hoti

Veprim skandaloz, me vezë sulmohet zëvendëskryeministri Avdullah Hoti

Abdixhiku ‘urdhër’ Komunës së Prishtinës për ta anuluar vendimin në lagjen në afërsi së Liqenit në Badovc

Abdixhiku ‘urdhër’ Komunës së Prishtinës për ta anuluar vendimin në lagjen në afërsi së Liqenit në Badovc

Të bashkuar LDK-ja, kërkojnë koordinim me SHBA’në për reciprocitetin

Të bashkuar LDK-ja, kërkojnë koordinim me SHBA’në për reciprocitetin

Sharon Stone: Përse jeta bëhet shumë më e mirë kur arrini moshën pesëdhjetëvjeçare!

Sharon Stone: Përse jeta bëhet shumë më e mirë kur arrini moshën pesëdhjetëvjeçare!

Ne, qytetarët e dorës së dytë

Ne, qytetarët e dorës së dytë

Zyrtarët policorë me probleme psikologjike kështu duhet të trajtohen!

Zyrtarët policorë me probleme psikologjike kështu duhet të trajtohen!

‘Kali i Trojës’ brenda Bashkimit Evropian!

‘Kali i Trojës’ brenda Bashkimit Evropian!

Serbia i liroi para kohe të dënuarit që ekzekutuan familjën Bogujevci!

Serbia i liroi para kohe të dënuarit që ekzekutuan familjën Bogujevci!

Zyba ka kërkuar shkarkimin e kryeshefes ekzekutive të Inspektoratit të Policisë së Kosovës

Zyba ka kërkuar shkarkimin e kryeshefes ekzekutive të Inspektoratit të Policisë së Kosovës

Albena Reshitaj, kërcënon me protesta

Albena Reshitaj, kërcënon me protesta

Qytetarët ankohen: Kryeministër, shih skelat pa mbrojtëse, të çarat i mbushin me shkumë e ikin

Qytetarët ankohen: Kryeministër, shih skelat pa mbrojtëse, të çarat i mbushin me shkumë e ikin

Ymeri: Albin, e ke gabim që ke ndryshuar veç pse jeni kryeministër

Ymeri: Albin, e ke gabim që ke ndryshuar veç pse jeni kryeministër