Huawei: Teknologjia jonë po aq e sigurtë sa e të tjerëve

11.04.2019 20:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Huawei: Teknologjia jonë po aq e sigurtë sa e të tjerëve

Gjigandi Kinez Huawei tha ditën e Enjte se siguria e pajisjeve të tij të telekomunikacionit janë po aq të sigurta sa të tjerëve në mos më të sigurta.

Huawei, lideri global i pajisjeve të telekomunikacionit, është vënë në shënjestër të një fushate Amerikane e cila i ka shkaktuar jo pak probleme me kontratat e reja të implementimit të teknologjisë 5G.

Uashingtoni beson se kompania ka lidhje të afërta me qeverinë Kineze dhe kërkon nga vendet perëndimore të bllokojnë teknologjinë e Huawei.

Situata merr përmasa të tjera kur marrin në konsideratën të ardhmen dhe rolin që 5G-ja do të ketë në jetët tona nga produktet e ndërlidhura tek makinat autonome dhe qytetet inteligjente.

“Mbase jemi prodhuesi më i provuar në botë,” tha drejtoresha e sigurisë kibernetike pranë Huawei Sophie Batas në qendrën e re kibernetike në Bruksel.

Ajo kritikoi komentet e bëra nga zytarët e Departamentit Amerikan të Shtetit. Përtej teknologjisë, shumë analistë besojnë se fushata Amerikane anti-Huawei është më tepër një zgjatimi i luftës tregtare SHBA-Kinë.

Javën e kaluar drejtori i Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit tha se Huawei ka rënë viktimë e luftës gjeopolitike mes SHBA-së dhe Kinës. Australia dhe Zelanda e Re kanë bllokuar teknologjinë 5G të Huawei.

Britani mund tu bashkohet ndërsa debate ka pasur në Gjermani. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Huawei: Teknologjia jonë po aq e sigurtë sa e të tjerëve

Huawei: Teknologjia jonë po aq e sigurtë sa e të tjerëve

Fotografia që e futi çiftin “në telashe” me ndjekësit e tyre (Foto)

Fotografia që e futi çiftin “në telashe” me ndjekësit e tyre (Foto)

Opera 60 vjen me një portofol kriptomonedhash në desktop

Opera 60 vjen me një portofol kriptomonedhash në desktop

Brenda ilustrimit ndodhen edhe dy unaza, vështirë të gjenden në mesin e dasmorëve (Foto)

Brenda ilustrimit ndodhen edhe dy unaza, vështirë të gjenden në mesin e dasmorëve (Foto)

Nesër dalin në shitje Galaxy Fold dhe Galaxy S10 5G

Nesër dalin në shitje Galaxy Fold dhe Galaxy S10 5G

Nga sot mund të ndryshoni emrin tuaj në PlayStation

Nga sot mund të ndryshoni emrin tuaj në PlayStation

E kuptojnë se ishin fotografuar me xhaketa të ngjashme, Merkel dhe May filmohen duke qeshur me këtë veprim (Video)

E kuptojnë se ishin fotografuar me xhaketa të ngjashme, Merkel dhe May filmohen duke qeshur me këtë veprim (Video)

Ambasada e Ekuadorit e “dorëzon”, arrestohet themeluesi i Wikileaks Julian Assange

Ambasada e Ekuadorit e “dorëzon”, arrestohet themeluesi i Wikileaks Julian Assange

70% e hoteleve rrjedhin të dhënat personale

70% e hoteleve rrjedhin të dhënat personale

Së shpejti në Google Docs, Sheets dhe Slides mund të editoni formatet e Microsoft Office

Së shpejti në Google Docs, Sheets dhe Slides mund të editoni formatet e Microsoft Office

Njihuni me procesorët e rinj për telefonët e rangut të mesëm

Njihuni me procesorët e rinj për telefonët e rangut të mesëm

Ju nuk keni më nevojë të hiqni në “mënyrë të sigurtë” një memorie flash USB nga kompjuteri

Ju nuk keni më nevojë të hiqni në “mënyrë të sigurtë” një memorie flash USB nga kompjuteri

Spyware i rrezikshëm nga Android kapërcen në iOS

Spyware i rrezikshëm nga Android kapërcen në iOS

Taksa dixhitale e Francës merr miratimin e parlamentit

Taksa dixhitale e Francës merr miratimin e parlamentit

Firefox me dy funksione kundër shenjave dixhitale të gishtërinjve dhe skripteve kriptografike

Firefox me dy funksione kundër shenjave dixhitale të gishtërinjve dhe skripteve kriptografike

Shqiptarët paguan 10 mln euro taksa për Radio Televizionin Shqiptar në 2018

Shqiptarët paguan 10 mln euro taksa për Radio Televizionin Shqiptar në 2018