Huawei shitje rekord smartfonësh, Samsung dhe Apple në vështirësi

01.05.2019 18:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Huawei shitje rekord smartfonësh, Samsung dhe Apple në vështirësi

IDC dhe Strategy Analytics publikuan ditën e sotme statistikat e fundit për shitjet e smartfonëve dhe fituesi i qartë sipas tyre është gjigandi Kinez Huawei në kurriz të Samsung dhe Apple.

Huawei ka flirtuar me pozicionin e prodhuesit të dytë më të madh në botë prej kohësh pas parakaloi Apple për herë të parë në 2017-ën dhe që prej 2018 kanë ngelur duke ndërruar pozicionet.

Rritja e kompanisë në 2019-ën i jep më shumë kontroll mbi vendin e dytë. Huawei u rrit nga 39.3 milionë telefonë të shitur në tre mujorin e parë të 2018-ës në 59.1 milionë telefonë të shitur në tre mujorin e parë të 2019-ës sipas IDC dhe SA.

Shitjet e iPhone u tkurrën nga 52.2 milionë vitin e kaluar në 36 deri në 43 milionë këtë vit. Apple së fundi ndaloi të ofruari statistika për shitjet e telefonëve dhe shifrat e lartpërmendura janë parashikime.

Sakaq Samsung ra nga 78.2 milionë telefonë të shitur në 71.9 milionë. Në fakt pa rritjen e Huawei tregu i smartfonë do të kishte qenë në krizë tashmë.

Marka të tjera globale të cilat dikur kanë pasur prezencë të dukshme janë duke vuajtur gjithashtu. Shitjet e Sony ranë dhe kompania po mendon të ndalojë plotësisht biznesin. Javën e kaluar LG sinjalizoi ndalimin e shitjeve në Korenë e Jugut. Ndërsa HTC ka ngelur vetëm teknikisht pjesë e këtij tregu.

Huawei është përjashtimi i vetëm. Kompania së fundi është kritikuar dhe refuzuar nga Shtetet e Bashkuara ku nuk i lejohet shitja e telefonëve.

I gjithë suksesi i Huawei vjen nga Kina dhe Evropa. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë