Hoxha: Ngritja e kapaciteteve, prioritet yni i përbashkët me BE-në

14.03.2019 14:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoxha: Ngritja e kapaciteteve, prioritet yni i përbashkët me BE-në

Në takimin e organizuar për bursistët përfitues të Young Cell Scheme për këtë vit, ku mori pjesë Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, O’Connell, rektori Marjan Demaj, përfaqësues të institucioneve dhe bursistë të projektit, Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, e vlerësoi rëndësinë e projektit si ndër më të vlershmit në Kosovë, transmeton Infosot.

“Ngritja e kapaciteteve për shërbimin civil është një prej parakushteve esenciale për realizimin e obligimeve tona në kuadër të procesit të stabilizim-asociimit, reformës së administratës publike dhe të gjitha reformave të tjera të nevojshme për procesin e integrimit evropian”, ceku Ministrja Hoxha dhe shtoi se deri më tash, 322 studentë nga Kosova janë dërguar për studime jashtë vendit.

Aktualisht, potencoi Ministrja Hoxha, kemi 50 studentë të cilët janë dërguar për studime dhe të cilët priten të kthehen brenda vitit. Ndërsa, nga rundi i fundit, në këtë vit do të dërgohen 40 studentë, të cilët do të kthehen prej studimeve dhe do të punësohen gjatë vitit të ardhshëm.

“Ne kemi bashkëfinancuar dy raundet e fundit me vlerë 1 milionë euro, ndërsa projekti si i tillë do të vazhdojë edhe në vitet pasuese të financohet nga BE-ja dhe bashkëfinancohet nga Qeveria e Kosovës”, ceku Ministrja Hoxha.

Ky projekt është unik, sepse arrin edukimin e të rinjve në fusha të specializuara në disa prej universiteteve më të mira të vendeve të BE-së, ofrimin e punës pas kthimit nga studimet dhe përmirësimin e kapaciteteve të institucioneve përmes përfshirjes së të rinjve të specializuar në kuadër të administratës publike”, theksoi Ministrja Hoxha, dhe uroi Bashkimin Evropian për projektin si dhe bursistët për suksese në studime.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxha: Ngritja e kapaciteteve, prioritet yni i përbashkët me BE-në

Hoxha: Ngritja e kapaciteteve, prioritet yni i përbashkët me BE-në

Ndalohet një zyrtar, dyshohet për  përvetësimi në detyrë

Ndalohet një zyrtar, dyshohet për përvetësimi në detyrë

Vuçiq takon Moore: Të hiqet taksa, më pas vjen dialogu

Vuçiq takon Moore: Të hiqet taksa, më pas vjen dialogu

Hoxha: Agjenda për Reforma Evropiane po zbatohet me dinamikë të shtuar

Hoxha: Agjenda për Reforma Evropiane po zbatohet me dinamikë të shtuar

Përfundon seanca, vendimi për pezullim të pensioneve të veteranëve merret me shkrim

Përfundon seanca, vendimi për pezullim të pensioneve të veteranëve merret me shkrim

Lekaj arsyeton investimet në autostrada, deputetët kërkojnë të investohet në gjëra elementare

Lekaj arsyeton investimet në autostrada, deputetët kërkojnë të investohet në gjëra elementare

Hashim Thaçi: Duhet ta vazhdojmë luftën e pakompromis kundër korrupsionit

Hashim Thaçi: Duhet ta vazhdojmë luftën e pakompromis kundër korrupsionit

Gjykata nuk shpalos pjesët konfidenciale në rastin e veteranëve të rrejshëm

Gjykata nuk shpalos pjesët konfidenciale në rastin e veteranëve të rrejshëm

Veseli fton investitorët nga Japonia të investojnë në Kosovë

Veseli fton investitorët nga Japonia të investojnë në Kosovë

Ramush Haradinaj dekoron Rrustem Mustafën me medaljen ‘Skënderbeu’

Ramush Haradinaj dekoron Rrustem Mustafën me medaljen ‘Skënderbeu’

A po e pengon liberalizimin e vizave bllokimi i dialogut? Flet Igor Soltes

A po e pengon liberalizimin e vizave bllokimi i dialogut? Flet Igor Soltes

Dyshime mbi shifrat e uljes së lartë të papunësisë në Maqedoninë Veriore

Dyshime mbi shifrat e uljes së lartë të papunësisë në Maqedoninë Veriore

BE’ja do të vazhdojë ta udhëheqë dialogun Kosovë-Serbi

BE’ja do të vazhdojë ta udhëheqë dialogun Kosovë-Serbi

DASH identifikon disa shkelje të të drejtave të njeriut në Kosovë

DASH identifikon disa shkelje të të drejtave të njeriut në Kosovë

Pamje ekskluzive të fabrikës së demontimit në Gërdec, pak para shpërthimit (Video)

Pamje ekskluzive të fabrikës së demontimit në Gërdec, pak para shpërthimit (Video)

Edhe një ish-ushtar i UÇK’së ftohet nga Specialja

Edhe një ish-ushtar i UÇK’së ftohet nga Specialja