Hoti: Nuk ka zvarritje të marrëveshjes për bashkëqeverisje në mes të LDK-së dhe VV-së

29.10.2019 16:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti: Nuk ka zvarritje të marrëveshjes për bashkëqeverisje në mes të LDK-së dhe VV-së

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se nuk ka zvarritje të marrëveshje për krijimin e qeverisë mes LDK-së dhe LVV-së.

“Nuk ka zvarritje në arritjen e marrëveshjes për bashkëqeverisje në mes të LDK-së dhe LVV-së. Qytetarët më 6 tetor kanë kërkuar ndryshim, duke votuar dy partitë opozitare pothuajse njëjtë, të cilat së bashku arrijnë mbi 50 përqind të mandateve në Kuvend, të mjaftueshme për të formuar qeverinë e re. Jemi duke punuar për të dakorduar një program qeverisës që reflekton këtë vullnet të qytetarëve “-tha Hoti,transmeton klankosova.

Ish-shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së theksoi se me VV-në, kanë arritur pajtueshmëri shumicën e çështjeve.

“Deri më tani jemi pajtuar për madhësinë dhe organizimin e Qeverisë, e cila do të ketë vetëm 12 ministri që do të kursejë miliona euro dhe do të rrisë efikasitetin e qeverisjes. Kemi diskutuar në detaje programin për zhvillim ekonomik dhe punësim dhe jemi pajtuar për shumicën e çështjeve.

“Në takimet në ditët në vijim vazhdojmë diskutimet për rendin, ligjin dhe sigurinë, për arsim e shëndetësi, pastaj për politikën e jashtme. Jam i bindur se mund ta përmbyllim marrëveshjen sapo të certifikohen rezultatet e zgjedhjeve. Pastaj, nuk do të humbim kohë në themelimin e institucioneve të reja. Të gjitha këto diskutime jemi duke i mbajtur në mënyrë transparente sa i përket temave dhe personave që po i zhvillojnë diskutimet, një praktikë kjo e pa zbatuar më parë në skenën politike”-theksoi Hoti.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zgjedhjet në Britani: Exit Poll – Partia e Boris Johnson merr shumicën

Zgjedhjet në Britani: Exit Poll – Partia e Boris Johnson merr shumicën

Kosnett thotë se çështja e ndarjes së Kosovës tashmë është histori

Kosnett thotë se çështja e ndarjes së Kosovës tashmë është histori

Erdogan e kritikon Izraelin, thotë se Turqia është “zëri i vetëm” që qëndron në krah të palestinezëve

Erdogan e kritikon Izraelin, thotë se Turqia është “zëri i vetëm” që qëndron në krah të palestinezëve

Muja: Pezullimi i Ligjit të Pagave i qëllimshëm, duan të nxisin probleme sociale

Muja: Pezullimi i Ligjit të Pagave i qëllimshëm, duan të nxisin probleme sociale

​Sindikalistët thonë se kishte një marrëveshje të fshehtë për pezullimin e Ligjit për pagat

​Sindikalistët thonë se kishte një marrëveshje të fshehtë për pezullimin e Ligjit për pagat

Gratë më të fuqishme në botë për 2019, e para Merkeli

Gratë më të fuqishme në botë për 2019, e para Merkeli

Enver Hasani: VV dy herë provon të bëjë qeverinë, nëse nuk bëhet shkohet në zgjedhje të reja

Enver Hasani: VV dy herë provon të bëjë qeverinë, nëse nuk bëhet shkohet në zgjedhje të reja

Kurti tregon si u bllokuan me Isa Mustafën për zgjedhje të ministrive

Kurti tregon si u bllokuan me Isa Mustafën për zgjedhje të ministrive

Blakaj: Për krime të kryera në Kosovë, Serbia ka dënuar vetëm 17 policë apo ushtarë të nivelit të ulët komandues

Blakaj: Për krime të kryera në Kosovë, Serbia ka dënuar vetëm 17 policë apo ushtarë të nivelit të ulët komandues

LDK-ja njofton për takimin me Abbottin, nuk jep detaje

LDK-ja njofton për takimin me Abbottin, nuk jep detaje

Jevtiq thotë se Lista Serbe s’do të jetë pengesë për krijimin e Qeverisë

Jevtiq thotë se Lista Serbe s’do të jetë pengesë për krijimin e Qeverisë

Mjeku i dëshpëruar për pezullimin e Ligjit për Paga: Bravo për varfërimin e mbi 60 mijë familjeve

Mjeku i dëshpëruar për pezullimin e Ligjit për Paga: Bravo për varfërimin e mbi 60 mijë familjeve

Hoti në Shtime: Investimi në nxënës do të thotë investim në të ardhmen

Hoti në Shtime: Investimi në nxënës do të thotë investim në të ardhmen

Paralajmërohen grevat, a do të ketë kolaps në vend pas pezullimit të Ligjit për Paga?

Paralajmërohen grevat, a do të ketë kolaps në vend pas pezullimit të Ligjit për Paga?

Mbyllet qendra e sapohapur e masazhit në Sojevë të Ferizajt

Mbyllet qendra e sapohapur e masazhit në Sojevë të Ferizajt

Për dy muaj konfiskohen 49 vetura për Shmangie nga pagesa e tarifave të detyrueshme doganore

Për dy muaj konfiskohen 49 vetura për Shmangie nga pagesa e tarifave të detyrueshme doganore