Hoti: Kundërshtarët e LDK-së në këto zgjedhje janë kundërshtarë të shtetit të Kosovës

13.01.2021 18:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti: Kundërshtarët e LDK-së në këto zgjedhje janë kundërshtarë të shtetit të Kosovës

Fushata për zgjedhjet e 14 shkurtit do të jetë shumë e ashpër pasi kundërshtarët politik të LDK-së nuk janë vetëm rival politik, por janë kundërshtar të shtetit të Kosovës dhe të çdo gjëje që është arritur tash e 20 vite në Kosovë, paralajmëroi të mërkurën kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti, gjatë një takimi me strukturat e kësaj partie në qytetin e Mitrovicës.
“ Kemi me u përballë më një fushatë të vështirë. Kundërshtarin që e kemi në këto zgjedhje nuk është vetëm rival politik por është kundërshtuar i shtetit të Kosovë. Ata janë kundërshtar të çdo vlere që e kemi kriju deri sot. Gara do të jetë e vështirë. Unë jam i vendosur që bashkë me të gjithë personat që do të jenë në listë për deputetë, që garën ta bëjmë fuqishëm dhe do të luajmë rëndë siç thuhet, jo me veprime tjera përveç duke qenë të prerë dhe të drejtpërdrejtë se kush janë këta njerëz dhe kush jemi ne”, tha Hoti.

Ai potencoi faktin se në Kosovë tash e disa vite po bëhet propagandë e egër ndaj LDK-së dhe ndaj të arriturave që janë shënuar në Kosovë që nga përfundimi i luftës.

“Në Kosovë është bërë fushatë disavjeçare e shpërlarjes së trurit, duke ndërtu kauza të rrejshme, duke ndërtua teori konspirative me thika e me harta e me gjëra të pavërteta, duke tentu që veç me grumbullu frustrim të qytetarëve dhe njerëzve me qëllim që të shkatërrohet çdo gjë që është ndërtu në këtë shoqëri, prandaj do të organizohemi mirë që ta bëjmë një garë siç i ka hije LDK-së, një garë frontale politike, të drejtpërdrejtë, me gjuhë të prerë dhe të ashpër nganjëherë sepse ndryshe nuk bën”, theksoi kandidati i LDK-së për kryeministër.

Ai foli edhe për kulturën politike të LDK-së, e cila sipas Hotit është keqpërdorur nga disa njerëz të partisë.

“Duke qenë strikt në respektimin e kulturës së LDK-së kemi kriju njerëz që nuk meritojnë farë vëmendje publike e as prezencë në jetën shoqërore e institucionale të vendit. Kemi ardhë deri në situatën që debatet nëpër televizione nuk mund ti përcjellës kur je bashkë me familje. Fatkeqësisht ata njerëz tentojnë të marrin përgjegjësi shtetërore e institucionale. Është obligim i ynë i të gjithëve në shtetin e Kosovës, që të parandalojmë rrëshqitjen e shtetit të Kosovës në drejtim të gabuar, pasi për këta 7 muaj mezi kemi arritur që ta kthejmë Kosovën në kursin e duhur perëndimor dhe të parandalojmë rrëshqitjen drejt lindjes”, tha Hoti.

Për këto arsye, Hoti, kërkoi mobilizimin më të madh të elektoratit të LDK-së për zgjedhjet e 14 shkurtit. Më herët gjatë ditës kandidati i LDK-së për kryeministër takoi edhe strukturat partiake në Skenderaj.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti: Kundërshtarët e LDK-së në këto zgjedhje janë kundërshtarë të shtetit të Kosovës

Hoti: Kundërshtarët e LDK-së në këto zgjedhje janë kundërshtarë të shtetit të Kosovës

Shqipëri, 4 të vdekur dhe 707 raste të reja me Covid-19

Shqipëri, 4 të vdekur dhe 707 raste të reja me Covid-19

Zaharieva: Shkupi gabon nëse pret ndryshim të politikës bullgare pas zgjedhjeve

Zaharieva: Shkupi gabon nëse pret ndryshim të politikës bullgare pas zgjedhjeve

SBASHK-u me kërcënimin e zakonshëm: Greva mbetet opsion i hapur

SBASHK-u me kërcënimin e zakonshëm: Greva mbetet opsion i hapur

Avokati i Popullit partive politike: Respektoni në mënyrë rigoroze masat anti-Covid

Avokati i Popullit partive politike: Respektoni në mënyrë rigoroze masat anti-Covid

Hoti: E nxorëm Kosovën nga izolimi, Kurti në vend që të ndihmoj njerëzit nga vërshimet kërcënon me prokurorë

Hoti: E nxorëm Kosovën nga izolimi, Kurti në vend që të ndihmoj njerëzit nga vërshimet kërcënon me prokurorë

Hoxhaj thotë se PDK do të jetë partia më e votuar në zgjedhje, fton Kurtin për përballje në pesë debate televizive

Hoxhaj thotë se PDK do të jetë partia më e votuar në zgjedhje, fton Kurtin për përballje në pesë debate televizive

Qeveria në detyrë miraton planin e punës së Zyrës për Luginën

Qeveria në detyrë miraton planin e punës së Zyrës për Luginën

Samedin Mehmeti zyrtarisht emërohet drejtor i Policisë së Kosovës

Samedin Mehmeti zyrtarisht emërohet drejtor i Policisë së Kosovës

Një i vdekur dhe 299 raste të reja me COVID-19

Një i vdekur dhe 299 raste të reja me COVID-19

Bahtiri nderon me mirënjohje deçanasin që deshi t’ia dhurojë veshkën e tij 19 vjeçares

Bahtiri nderon me mirënjohje deçanasin që deshi t’ia dhurojë veshkën e tij 19 vjeçares

Hoti: Qeveria do të ndajë një fond për familjet e prekura nga vërshimet

Hoti: Qeveria do të ndajë një fond për familjet e prekura nga vërshimet

Muharrem Nitaj emërohet ministër në detyrë, pas dorëheqjes së Blerim Kuçit

Muharrem Nitaj emërohet ministër në detyrë, pas dorëheqjes së Blerim Kuçit

IPK fillon hetimet ndaj zyrtarëve policorë, që pretendohet se kanë ushtruar dhunë ndaj aktivistëve të PSD-së

IPK fillon hetimet ndaj zyrtarëve policorë, që pretendohet se kanë ushtruar dhunë ndaj aktivistëve të PSD-së

Haradinaj thotë se nëse dështon zgjedhja e presidentit, vendi mund të shkojë prapë në zgjedhje

Haradinaj thotë se nëse dështon zgjedhja e presidentit, vendi mund të shkojë prapë në zgjedhje

Daka takon kryesuesin e KGJK-së, flasin për verifikimin e kandidatëve të subjekteve politike

Daka takon kryesuesin e KGJK-së, flasin për verifikimin e kandidatëve të subjekteve politike