Homologët ndërkombëtarë “izolojnë” liderët kosovarë

28.10.2016 08:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Homologët ndërkombëtarë “izolojnë” liderët kosovarë

Presidentin e Kosovës, kryeministrin dhe kryeparlamentarin po refuzojnë t’i takojnë homologët e tyre ndërkombëtarë. Në “gishta të duarve” mund të numërohen pritjet e këtyre tre liderëve jashtë vendit. Derisa nga drejtuesit e institucioneve vendore mungesën e vizitave e arsyetojnë me zhvillimet e brendshme politike, përfaqësuesit e opozitës thonë se “liderët e lidhur me krimin askush s’i takon”

Lidershipi kosovar vazhdon të përballet me izolim ndërkombëtar.

Pritjet e organizuara shtetërore për presidentin Hashim Thaçi, kryeministrin Isa Mustafa, si dhe kryeparlamentarin Kadri Veseli nga homologët e tyre ndërkombëtarë mund të numërohen në “gishtat e duarve”. Kjo për faktin se mënyra e qeverisjes së tyre në Kosovë nuk po i bind liderët botërorë se duhet pritur në zyrat e tyre tre liderët kryesorë të vendit.

Derisa drejtuesit e tri institucioneve qendrore të Kosovës mungesën e mjaftueshme të vizitave zyrtare jashtë shtetit e arsyetojnë me zhvillimet e brendshme politike, përfaqësues të opozitës, si dhe analistët politikë thonë se është i qartë injorimi që u bëhet udhëheqësve kosovarë nga homologët e tyre evropianë dhe botërorë. Dhe ky “izolim”, sipas tyre, po ndikon keq në imazhin e Kosovës./Zeri/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Thaçi e Vuçiq shpërfaqin dallime rreth marrëveshjes eventuale

Thaçi e Vuçiq shpërfaqin dallime rreth marrëveshjes eventuale

Do të luftoj derisa të eci!”, dëshira e djalit të vogël dhe gazetares

Do të luftoj derisa të eci!”, dëshira e djalit të vogël dhe gazetares

Pacolli thotë se në Munih është lobuar për vizat

Pacolli thotë se në Munih është lobuar për vizat

Fillon Gara në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik

Fillon Gara në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik

Haradinaj takon kongresistin Turner, i kërkon angazhimin e SHBA-ve në dialog

Haradinaj takon kongresistin Turner, i kërkon angazhimin e SHBA-ve në dialog

Marrëveshja Kosovë-Serbi të arrihet sa më shpejt të jetë e mundur, thotë Hahn

Marrëveshja Kosovë-Serbi të arrihet sa më shpejt të jetë e mundur, thotë Hahn

Thaçi diskuton me Vuçiqin para panelit në Konferencën e Sigurisë

Thaçi diskuton me Vuçiqin para panelit në Konferencën e Sigurisë

Engel e siguron Haradinajn se SHBA-të do ta mbështesin Kosovën edhe në të ardhmen

Engel e siguron Haradinajn se SHBA-të do ta mbështesin Kosovën edhe në të ardhmen

Zemaj për vrasjet politike: Vrasësit s’mund të fshihen në banhofa, as në birë të minit

Zemaj për vrasjet politike: Vrasësit s’mund të fshihen në banhofa, as në birë të minit

Paga minimale në Gjermani, më e ulta në Evropë: 9.19 euro në orë

Paga minimale në Gjermani, më e ulta në Evropë: 9.19 euro në orë

Thaçi : Falë mbështetjes së ndërkombëtarëve e kemi lirinë dhe pavarësinë

Thaçi : Falë mbështetjes së ndërkombëtarëve e kemi lirinë dhe pavarësinë

A mund të ketë ndryshim të kufirit në mes Maqedonisë e Kosovës, flet Zoran Zaev

A mund të ketë ndryshim të kufirit në mes Maqedonisë e Kosovës, flet Zoran Zaev

Pastrohet pika kufitare e Hanit të Elezit, kërkohet të mos krijohet imazh i keq për Kosovën

Pastrohet pika kufitare e Hanit të Elezit, kërkohet të mos krijohet imazh i keq për Kosovën

Haziri nderon me çmimin “Nderi i Qytetit” tetë personalitete që kanë dhënë shumë për sportin

Haziri nderon me çmimin “Nderi i Qytetit” tetë personalitete që kanë dhënë shumë për sportin

Anëtarësimi në NATO pritet ta rimëkëmbë ekonominë e Maqedonisë së Veriut

Anëtarësimi në NATO pritet ta rimëkëmbë ekonominë e Maqedonisë së Veriut

Berisha reagon për protestën dhe jep një mesazh të fortë për kryeministrin Rama

Berisha reagon për protestën dhe jep një mesazh të fortë për kryeministrin Rama