Haziri: Qytetarët s’flasin më për qeverinë e shpresës, me ia largu prezencën e Amerikës asnjë s’do të rri në Kosovë

10.03.2020 23:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri: Qytetarët s’flasin më për qeverinë e shpresës, me ia largu prezencën e Amerikës asnjë s’do të rri në Kosovë

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Lutfi Haziri, duke folur për zhvillimet e fundit në raport me zbehjen e marrëdhënieve dhe rrezikun nga kërcënimi që sot shteti ynë mori nga Amerika, ka thënë se partia pjesë e të cilit është ai nuk e ndërron qasjen, heqjen e tarifës në mënyrë të plotë.

Ai në emisionin Click në RTV21 tha se tarifa duhet të hiqet në mënyrë që t’i hap rrugë procesit të dialogut.

“Kemi thënë që tarifa duhet të hiqet pa kushte, që t’i hap rrugë procesit që mund të mbyllet shpejtë, dialogut me Serbinë.

Ne momentalisht po ecim me këmbë të thyera, arritja deri në integrim është më i ngadaltë dhe më i vështirë.

Kryeministri Kurti duhet ta largojë frikën nga agjendat e fshehura”, ka thënë Haziri.

Haziri tutje ka folur edhe për të dërguarin e LDK-së në Uashington, Skënder Hysenin i cili u takua me emisarin Grenell. Duke thënë se LDK ka kontakte të vazhdueshme me ShBA-të.

“Sot, Skënder Hyseni është në Uashington. Kemi komunikim me emisarin, po ashtu komunikimi është i përditshëm me autoritetet vendimmarrëse në ShBA.

Jemi të bindur si LDK që një vendim rreth taksës duhet të merret shumë shpejtë dhe kjo çështje mos të kalkulohet me agjenda ditore, por të shihet arsyeja, duhet me hap rrugë që marrëveshja për dialogun me Serbinë të merr formë, e kjo marrëveshje merr formë kur palët ulen në tavolinë”.

Haziri ka thënë që SHBA ka mbështet gjithnjë Kosovën, derisa paralajmërimi nga ana e tyre është i paimagjinueshëm, vetëm me leju të ndodhë.

“Në duhet të sillemi të përgjegjshëm për zgjedhjen e problemit tonë. Populli thotë mos na prishni me Amerikën. Unë kam takime si kryetar i Gjilanit çdo ditë më qytetarë, ata thonë “Bani çka të bani, me Amerikën mos na prishni”. Askush nuk flet më për qeverisjen e shpresës. Derisa s’ka qenë kjo situatë, njerëzit ju kanë gëzuar formimit të qeverisë, por me ia largu prezencën amerikane, asnjë shqiptar në Kosovë s’ka me nejt”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut

Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog