Haziri për 100 ditshin e Kurtit”: Përveç shkarkimeve dhe emërimeve politike, Qeveria s’bëri diçka tjetër

14.05.2020 14:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri për 100 ditshin e Kurtit”: Përveç shkarkimeve dhe emërimeve politike, Qeveria s’bëri diçka tjetër

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri ka thënë se pas vendimit të Gjykatës Kushtuese rreth dekretit, të presidentit Hashim Thaçi, për 24 orë do ta formojnë Qeverinë e re që pritet ta udhëheq kjo parti.

Haziri ka thënë se do ta res“100 numërohen nga zgjedhja e Qeverisë, mirëpo 50 ditë punë e cila e ka humbur besimin për shkak të mocionit të mosbesimit”.

“Do të mbahet mend si qeveri e cila nuk ka arritur të realizojë 100 ditshin si duhet, por detyrën kryesore e kanë pasur pandeminë”.

“Çështje tjera përveç largimeve, shkarkimeve dhe emërimeve politike veprime tjera nuk ka pasur Qeveria”, shtoi ai.pektojnë çdo vendim të Gjykatës Kushtetuese.

“Çfarëdo vendimi që të sjellë Gjykata Kushtetuese ne e respektojmë. Gjithçka është në pritje dhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese i jep të drejtën atij ose atyre me bë Qeverinë dhe institucionet legjitime dhe kjo çështje është procedurale mandej sepse. Kurdo që gjykata e sjellë vendimin 24 orë janë të mjaftueshme që të kemi institucione të reja ekzekutive”, ka thënë Haziri.

Haziri ka komentuar edhe punën 100 ditshe të Qeverisë Kurti. Sipas tij, përveç largimeve, shkarkimeve dhe emërimeve politike veprime tjera nuk ka ndërmarre kjo Qeveri, raporton EO.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për 100 ditshin e Kurtit”: Përveç shkarkimeve dhe emërimeve politike, Qeveria s’bëri diçka tjetër

Haziri për 100 ditshin e Kurtit”: Përveç shkarkimeve dhe emërimeve politike, Qeveria s’bëri diçka tjetër

Hoti: Mbi një miliard euro do të mobilizohen për zbatimin e Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike nga Qeveria e re

Hoti: Mbi një miliard euro do të mobilizohen për zbatimin e Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike nga Qeveria e re

OE: Duhet t’i përkrah financiarisht kompanitë e pastrimit Qeverisja qendrore dhe ajo lokale

OE: Duhet t’i përkrah financiarisht kompanitë e pastrimit Qeverisja qendrore dhe ajo lokale

IKSHPK: Virusi akoma gjendet në mesin tonë, mbani distancën fizike dhe mbani maskat

IKSHPK: Virusi akoma gjendet në mesin tonë, mbani distancën fizike dhe mbani maskat

Edhe një rast me COVID-19 në veri

Edhe një rast me COVID-19 në veri

I paqartë për shkak të pandemisë gjykimi i Besim Beqajt, Mimoza Kusari-Lilës, Nenad Rashiqit, e Dardan Gashit

I paqartë për shkak të pandemisë gjykimi i Besim Beqajt, Mimoza Kusari-Lilës, Nenad Rashiqit, e Dardan Gashit

Shfaqja e sëmundjes të murtajës së shpezëve, Kosova ndalon përkohësisht importin e vezëve nga Maqedonia e Veriut

Shfaqja e sëmundjes të murtajës së shpezëve, Kosova ndalon përkohësisht importin e vezëve nga Maqedonia e Veriut

18 të infektuar në 24 orë në Shqipëri, rihapja rrit ndjeshëm rastet me koronavirus

18 të infektuar në 24 orë në Shqipëri, rihapja rrit ndjeshëm rastet me koronavirus

Pacolli: Nëse krijohet qeveria e re, ajo është antikushtetuese

Pacolli: Nëse krijohet qeveria e re, ajo është antikushtetuese

Nitaj pozon atraktive para pasqyrës

Nitaj pozon atraktive para pasqyrës

Miraton pakon Italia prej 55 miliardë eurove për ta rihapur ekonominë pas pandemisë së COVID-19

Miraton pakon Italia prej 55 miliardë eurove për ta rihapur ekonominë pas pandemisë së COVID-19

ShBA: Kina hakoi kërkimet tona rreth koronavirusit

ShBA: Kina hakoi kërkimet tona rreth koronavirusit

Deklarata e Konjufcës që mohon se i ka prishur raportet me Albin Kurtin

Deklarata e Konjufcës që mohon se i ka prishur raportet me Albin Kurtin

Mass: Lojërat me kufi! Ide të tilla vetëm sa e shtyjnë zgjidhjen për problemet komplekse dhe nuk çojnë askund vetëm se në një rrugë qorre

Mass: Lojërat me kufi! Ide të tilla vetëm sa e shtyjnë zgjidhjen për problemet komplekse dhe nuk çojnë askund vetëm se në një rrugë qorre

Osmani: Do të vendoset për hapjen e kufijve

Osmani: Do të vendoset për hapjen e kufijve

Vendoset për testin e arritshmërisë, në atë të maturës s’do ketë pyetje nga mësimet në distancë

Vendoset për testin e arritshmërisë, në atë të maturës s’do ketë pyetje nga mësimet në distancë