Haziri: Emri i kryeministrit kalon nëpër zyrat e LDK’së

29.10.2019 22:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri: Emri i kryeministrit kalon nëpër zyrat e LDK’së

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka thënë se kjo parti do t’i gëzohej një qeverisjeje ‘të suksesshme të Albin Kurtit’.

Mirëpo, ai ka thënë se “emri i kryeministrit kalon nëpër zyre të LDK’së, sepse VV s’mund ta bëjë qeverinë e vetme”.

“Kemi nevojë për qeverisje të mirë si për ajër në Kosovë. Mirëpo një gjë duhet ditur, emri i kryeministrit kalon nëpër zyre të LDK’së”, ka thënë Haziri në Rtv Dukagjini.

“Duhet ditur që asnjë parti s’mund ta formojë qeverinë e vetme, sepse sistemi zgjedhor në Kosovë nuk po e mundëson këtë. Kryeministri kalon nëpër zyre të LDK’së”, ka theksuar ai.

“Në mbledhje të parë të qeverisë, kryeministri merr një vendim, por ai e merr vendimin me kabinetin qeveritar. Kryeministri nuk merr vendime vetë, vendimet janë kolektive, kërkohet koncenzus”, ka deklaruar Haziri.

Tutje, Haziri ka thënë se Albin Kurti mund t’i shkarkojë ministrat e LDK’së pa lejen e saj.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Serbëve në Kosovë t’ua heqim frikën nga Beogradi

Kurti: Serbëve në Kosovë t’ua heqim frikën nga Beogradi

Thaçi e përshëndet Dodikun, Vuçiq i thotë “mos u bëj sikur nuk di serbisht”

Thaçi e përshëndet Dodikun, Vuçiq i thotë “mos u bëj sikur nuk di serbisht”

Haradinaj: Ia votoj VV’së Qeverinë nëse i duhet, por qëndrojmë në opozitë

Haradinaj: Ia votoj VV’së Qeverinë nëse i duhet, por qëndrojmë në opozitë

Kryeministri i Malit të Zi: Çështja e Demarkacionit është mbyllur, por diskutojmë për vijën kufitare

Kryeministri i Malit të Zi: Çështja e Demarkacionit është mbyllur, por diskutojmë për vijën kufitare

Fillon darka e punës e Mogherinit me liderët e Ballkanit Perëndimor

Fillon darka e punës e Mogherinit me liderët e Ballkanit Perëndimor

Haziri: Emri i kryeministrit kalon nëpër zyrat e LDK’së

Haziri: Emri i kryeministrit kalon nëpër zyrat e LDK’së

Pendarovski: Ende s’ka vdekur ideja e rrezikshme e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi

Pendarovski: Ende s’ka vdekur ideja e rrezikshme e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi

Hajnat plaçkisin shtëpinë e policit hero Izet Demaj

Hajnat plaçkisin shtëpinë e policit hero Izet Demaj

Kreu i veteranëve thotë se tash do të fillojnë arrestimet nga Tribunali Special

Kreu i veteranëve thotë se tash do të fillojnë arrestimet nga Tribunali Special

Ndihmësja e Gjuriq nuk lejohet të hyjë në Kosovë, akuzon autoritetet për racizëm të egër

Ndihmësja e Gjuriq nuk lejohet të hyjë në Kosovë, akuzon autoritetet për racizëm të egër

Mogherini dhe politika e saj e (pa)suksesshme në Ballkan

Mogherini dhe politika e saj e (pa)suksesshme në Ballkan

Për nëntë muaj, 76 të vdekur në aksidente trafiku

Për nëntë muaj, 76 të vdekur në aksidente trafiku

Trump: Është vrarë edhe zëvendësi i Al-Baghdatit

Trump: Është vrarë edhe zëvendësi i Al-Baghdatit

Haradinaj priti në takim lamtumirës Shefin e EULEX-it, Bernd Thran

Haradinaj priti në takim lamtumirës Shefin e EULEX-it, Bernd Thran

Në këto vende nuk do të ketë rrymë ditët në vijim

Në këto vende nuk do të ketë rrymë ditët në vijim

Ndryshim i lehtë euros dhe dollarit në këmbimin me lekun

Ndryshim i lehtë euros dhe dollarit në këmbimin me lekun