Haradinaj: Shpallja “Qytetar Nderi i Deçanit”, për gjeneralbrigade John C. Boyd, vepër fisnike e Komunës

30.03.2019 15:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Shpallja “Qytetar Nderi i Deçanit”, për gjeneralbrigade John C. Boyd, vepër fisnike e Komunës

“Te shqiptari i kësaj treve të Dukagjinit miku është shumë i çmuar dhe është ndër kodet që asnjëherë nuk ka ndodhur të lëndohet, pra kodi i nderit, i respektit që i bëhet mikut. Është mirë që i ruajmë më tutje, por po ashtu është mirë që të mendojmë si t’i ruajmë në kohëra të reja, kur bota po bëhet më e vogël dhe më e lidhur. Sot ne i kemi dhënë një nder një ushtari, në radhë të parë, dhe e kemi bërë bashkëqytetarë. Këtë veprim të sotëm duhet ta mbajmë gjallë e në jetë siç na ka hije si shqiptarë dhe siç na obligon nderi i gjeneralit dhe nderi i Amerikës”, kështu tha kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në ceremoninë e shpalljes “Qytetar Nderi i Deçanit”, të gjeneral brigade John C. Boyd, shef i stafit të KFOR-it. 

Vendimi për shpalljen “Qytetarë Nderi i Deçanit”, për John Boyd, gjeneralin e brigadës së ushtrisë së SHBA-së, Komuna e Deçanit e ka marrë për të nderuar kontributin e dhënë për lirinë e Kosovës, mbështetjen dhe fuqizimin e shtetësisë së saj dhe për përkrahjen e Kosovës në integrimet euroatlantike.

Duke vlerësuar këtë si një ditë të rëndësishme për Deçanin, kryeministri Haradinaj tha se ka ditë që Deçani duket shumë i bukur. 

“Kjo është një ndër ditët më të mira të Deçanit, një ditë ku rrezon dielli siç i ka hije në vendin tonë, një diell që buron nga zemrat e njerëzve të kësaj toke të Deçanit, që janë më të mirë të mundshëm, një diell që rrëzon kaq mirë sepse lidhet me një veprim kaq të mençur të njerëzve të zgjedhur dhe të qytetarëve të Deçanit”, tha kryeministri Haradinaj, duke shtuar se Deçani ka histori parlamentare dhe njëkohësisht ka histori të vlerave të largëta të nderit, që i ruan me besnikëri.

Kryeministri Haradinaj tha se Komuna e Deçanit ka bërë një vepër fisnike duke shpallë qytetarë nderi një ushtar të mirë, gjeneralbrigade John Boyd, një ushtar i Amerikës, i cili në emër të vendit të vet shërben për paqe në Kosovë, dhe njëkohësisht e ka uruar gjeneralin Boyd për nderin që ka marrë nga populli i Deçanit, nga të zgjedhurit pa dallim partie.

Më tej, kryeministri Haradinaj tha se është thellë i bindur se do ta japin provimin si popull, duke punuar të gjithë për një miqësi të përjetshme Kosovë-Amerikë, duke theksuar se mënyra më e mirë për ta shpërblyer përkrahjen e madhe që i ka dhënë Amerika Kosovës, është qeverisja e mirë në Kosovë, krijimi i vendeve të punës dhe respekti për komunitetet etnike që jetojnë në Kosovë.

“Jam i bindur se nuk do t’i zhgënjejmë miqtë tanë me punët që do t’i kryejmë në Kosovë, duke respektuar vetën, ata që jetojnë me ne, e po ashtu do të dimë t’i respektojmë edhe fqinjët, sepse jemi popull që dimë të respektojmë. Ka një gjë që nuk e fshehim. Populli i Kosovës ka vendosur se kush është. Jemi Kosovë, jemi pjesë e botës të prirë nga Amerika, jemi pjesë e këtyre vlerave dhe për ne jeta përpara është një jetë e një lidhje më të madhe të ndërsjellë”, tha kryeministri Haradinaj.


Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, tha se gjenerali Boyd e ka nderuar jo vetëm komunën e tyre, por tërë Kosovën duke pranuar që të jetë qytetarë nderi i Deçanit, ndërsa shprehu mirënjohje për gjithë ushtarët e NATO-s që gjenden në Kosovë, SHBA-në, si promovues të paqes dhe garantues të sigurisë me përmasa botërore.

Gjeneral brigade John C. Boyd, shef i stafit të KFOR-it, falënderoi për këtë nderim që iu bë nga Komuna e Deçanit, duke thënë se ky është një nderë për të dhe familjen e tij dhe kjo është një miqësi që do të vazhdoj gjatë tërë jetës.

“Çmoj shumë qëndrimin tuaj që të fokusoheni në zhvillimin ekonomik, sepse ajo është e ardhmja dhe aty duhet të përqendroheni ju dhe qeveria qendrore, në mënyrë që të krijohet mundësia të shfrytëzohen bukuritë e këtij vendi dhe të rinjtë në këtë vend të rrinë dhe të ecin përpara në vendin e tyre”, tha gjenerali Boyd.

I pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe komandanti i FSK-së, gjeneral Rrahman Rama, deputetë dhe përfaqësues komunal të Deçanit./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash