Haradinaj: Shpallja “Qytetar Nderi i Deçanit”, për gjeneralbrigade John C. Boyd, vepër fisnike e Komunës

30.03.2019 15:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Shpallja “Qytetar Nderi i Deçanit”, për gjeneralbrigade John C. Boyd, vepër fisnike e Komunës

“Te shqiptari i kësaj treve të Dukagjinit miku është shumë i çmuar dhe është ndër kodet që asnjëherë nuk ka ndodhur të lëndohet, pra kodi i nderit, i respektit që i bëhet mikut. Është mirë që i ruajmë më tutje, por po ashtu është mirë që të mendojmë si t’i ruajmë në kohëra të reja, kur bota po bëhet më e vogël dhe më e lidhur. Sot ne i kemi dhënë një nder një ushtari, në radhë të parë, dhe e kemi bërë bashkëqytetarë. Këtë veprim të sotëm duhet ta mbajmë gjallë e në jetë siç na ka hije si shqiptarë dhe siç na obligon nderi i gjeneralit dhe nderi i Amerikës”, kështu tha kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në ceremoninë e shpalljes “Qytetar Nderi i Deçanit”, të gjeneral brigade John C. Boyd, shef i stafit të KFOR-it. 

Vendimi për shpalljen “Qytetarë Nderi i Deçanit”, për John Boyd, gjeneralin e brigadës së ushtrisë së SHBA-së, Komuna e Deçanit e ka marrë për të nderuar kontributin e dhënë për lirinë e Kosovës, mbështetjen dhe fuqizimin e shtetësisë së saj dhe për përkrahjen e Kosovës në integrimet euroatlantike.

Duke vlerësuar këtë si një ditë të rëndësishme për Deçanin, kryeministri Haradinaj tha se ka ditë që Deçani duket shumë i bukur. 

“Kjo është një ndër ditët më të mira të Deçanit, një ditë ku rrezon dielli siç i ka hije në vendin tonë, një diell që buron nga zemrat e njerëzve të kësaj toke të Deçanit, që janë më të mirë të mundshëm, një diell që rrëzon kaq mirë sepse lidhet me një veprim kaq të mençur të njerëzve të zgjedhur dhe të qytetarëve të Deçanit”, tha kryeministri Haradinaj, duke shtuar se Deçani ka histori parlamentare dhe njëkohësisht ka histori të vlerave të largëta të nderit, që i ruan me besnikëri.

Kryeministri Haradinaj tha se Komuna e Deçanit ka bërë një vepër fisnike duke shpallë qytetarë nderi një ushtar të mirë, gjeneralbrigade John Boyd, një ushtar i Amerikës, i cili në emër të vendit të vet shërben për paqe në Kosovë, dhe njëkohësisht e ka uruar gjeneralin Boyd për nderin që ka marrë nga populli i Deçanit, nga të zgjedhurit pa dallim partie.

Më tej, kryeministri Haradinaj tha se është thellë i bindur se do ta japin provimin si popull, duke punuar të gjithë për një miqësi të përjetshme Kosovë-Amerikë, duke theksuar se mënyra më e mirë për ta shpërblyer përkrahjen e madhe që i ka dhënë Amerika Kosovës, është qeverisja e mirë në Kosovë, krijimi i vendeve të punës dhe respekti për komunitetet etnike që jetojnë në Kosovë.

“Jam i bindur se nuk do t’i zhgënjejmë miqtë tanë me punët që do t’i kryejmë në Kosovë, duke respektuar vetën, ata që jetojnë me ne, e po ashtu do të dimë t’i respektojmë edhe fqinjët, sepse jemi popull që dimë të respektojmë. Ka një gjë që nuk e fshehim. Populli i Kosovës ka vendosur se kush është. Jemi Kosovë, jemi pjesë e botës të prirë nga Amerika, jemi pjesë e këtyre vlerave dhe për ne jeta përpara është një jetë e një lidhje më të madhe të ndërsjellë”, tha kryeministri Haradinaj.


Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, tha se gjenerali Boyd e ka nderuar jo vetëm komunën e tyre, por tërë Kosovën duke pranuar që të jetë qytetarë nderi i Deçanit, ndërsa shprehu mirënjohje për gjithë ushtarët e NATO-s që gjenden në Kosovë, SHBA-në, si promovues të paqes dhe garantues të sigurisë me përmasa botërore.

Gjeneral brigade John C. Boyd, shef i stafit të KFOR-it, falënderoi për këtë nderim që iu bë nga Komuna e Deçanit, duke thënë se ky është një nderë për të dhe familjen e tij dhe kjo është një miqësi që do të vazhdoj gjatë tërë jetës.

“Çmoj shumë qëndrimin tuaj që të fokusoheni në zhvillimin ekonomik, sepse ajo është e ardhmja dhe aty duhet të përqendroheni ju dhe qeveria qendrore, në mënyrë që të krijohet mundësia të shfrytëzohen bukuritë e këtij vendi dhe të rinjtë në këtë vend të rrinë dhe të ecin përpara në vendin e tyre”, tha gjenerali Boyd.

I pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe komandanti i FSK-së, gjeneral Rrahman Rama, deputetë dhe përfaqësues komunal të Deçanit./Infosot/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Vendet e vogla mund të bëjnë gjëra të mëdha”, Izraeli poston videomesazhin emocionues për Shqipërinë

“Vendet e vogla mund të bëjnë gjëra të mëdha”, Izraeli poston videomesazhin emocionues për Shqipërinë

Zgjedhjet në Britani: Exit Poll – Partia e Boris Johnson merr shumicën

Zgjedhjet në Britani: Exit Poll – Partia e Boris Johnson merr shumicën

Kosnett thotë se çështja e ndarjes së Kosovës tashmë është histori

Kosnett thotë se çështja e ndarjes së Kosovës tashmë është histori

Erdogan e kritikon Izraelin, thotë se Turqia është “zëri i vetëm” që qëndron në krah të palestinezëve

Erdogan e kritikon Izraelin, thotë se Turqia është “zëri i vetëm” që qëndron në krah të palestinezëve

Muja: Pezullimi i Ligjit të Pagave i qëllimshëm, duan të nxisin probleme sociale

Muja: Pezullimi i Ligjit të Pagave i qëllimshëm, duan të nxisin probleme sociale

​Sindikalistët thonë se kishte një marrëveshje të fshehtë për pezullimin e Ligjit për pagat

​Sindikalistët thonë se kishte një marrëveshje të fshehtë për pezullimin e Ligjit për pagat

Gratë më të fuqishme në botë për 2019, e para Merkeli

Gratë më të fuqishme në botë për 2019, e para Merkeli

Enver Hasani: VV dy herë provon të bëjë qeverinë, nëse nuk bëhet shkohet në zgjedhje të reja

Enver Hasani: VV dy herë provon të bëjë qeverinë, nëse nuk bëhet shkohet në zgjedhje të reja

Kurti tregon si u bllokuan me Isa Mustafën për zgjedhje të ministrive

Kurti tregon si u bllokuan me Isa Mustafën për zgjedhje të ministrive

Blakaj: Për krime të kryera në Kosovë, Serbia ka dënuar vetëm 17 policë apo ushtarë të nivelit të ulët komandues

Blakaj: Për krime të kryera në Kosovë, Serbia ka dënuar vetëm 17 policë apo ushtarë të nivelit të ulët komandues

LDK-ja njofton për takimin me Abbottin, nuk jep detaje

LDK-ja njofton për takimin me Abbottin, nuk jep detaje

Jevtiq thotë se Lista Serbe s’do të jetë pengesë për krijimin e Qeverisë

Jevtiq thotë se Lista Serbe s’do të jetë pengesë për krijimin e Qeverisë

Mjeku i dëshpëruar për pezullimin e Ligjit për Paga: Bravo për varfërimin e mbi 60 mijë familjeve

Mjeku i dëshpëruar për pezullimin e Ligjit për Paga: Bravo për varfërimin e mbi 60 mijë familjeve

Hoti në Shtime: Investimi në nxënës do të thotë investim në të ardhmen

Hoti në Shtime: Investimi në nxënës do të thotë investim në të ardhmen

Paralajmërohen grevat, a do të ketë kolaps në vend pas pezullimit të Ligjit për Paga?

Paralajmërohen grevat, a do të ketë kolaps në vend pas pezullimit të Ligjit për Paga?

Mbyllet qendra e sapohapur e masazhit në Sojevë të Ferizajt

Mbyllet qendra e sapohapur e masazhit në Sojevë të Ferizajt