Hamza flet për rolin e PDK-së në opozitë: Do të jemi kritikues por jo pa argumente e alternativë

20.02.2020 18:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hamza flet për rolin e PDK-së në opozitë: Do të jemi kritikues por jo pa argumente e alternativë

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza, ka deklaruar se PDK do të jetë origjinale gjatë legjislaturës së shtatë të Kuvendit të Kosovës, ku do të jetë në opozitë.

Hamza në një intervistë për “Përballje ditore”, në Telegrafi.com ka thënë se PDK do të jetë opozitë e Qeverisë, dhe asnjëherë opozitë e vendit.

“PDK do të jetë origjinal i vetëvetës dhe veprimet tona do t’i bëjmë në përputhje me diskutimet dhe debatet tona të brendshme, ne nuk jemi opozitë e vendit dhe nuk do ta luajmë rolin e opozitës së vendit por do të jemi opozitë e qeverisë, normalisht roli është kritikues por jo vetëm me kritiku pa alternativa. Ne kemi dëshmuar të kundërtën çfarë kanë bërë opozita e kaluar, ne e kemi votuar pa asnjë hezitim vendimin për vazhdimin e shfrytëzimit të ndarjes buxhetore, që nuk ka ndodhur në qeverinë e kaluar”, ka pohuar ai.

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, ka thënë se kjo parti ka përkrahur edhe vendimin për zvogëlimin e numrit të komisioneve parlamentare.

Kurse sa i përket dialogut Kosovë-Serbi, Hamza ka thënë se është e rëndësishme të ketë relacione të mira me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian.

“Për PDK-në interesi i vendit është prioritet i parë, dhe është interes jetik për Kosovën që me pas relacione të mira dhe me qenë në një linje me SHBA dhe Bashkimin Evropian. Ruajtja, kultivimi dhe ecja drejt progresit me mbështetjen e SHBA-së dhe të Bashkimit Evropianit. Ne duhet t’i peshojmë vendimet tona, dhe te fitojmë atë që është me e vlefshme”, pohoi ai.

Në fund Hamza tha se PDK është interesuar që vendi të ketë suksese, por në raporte opozitare do të jenë kritikues por jo pa argumente, pa fakte dhe jo pa alternativë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zvicra ndihmon Kosovën në luftën kundër koronavirusit

Zvicra ndihmon Kosovën në luftën kundër koronavirusit

Shpend Ahmeti kërkon masa shtesë: Thirrja mos me dalë pa nevojë nuk po respektohet

Shpend Ahmeti kërkon masa shtesë: Thirrja mos me dalë pa nevojë nuk po respektohet

Rotary Club Gjilani i dorëzon Komunës donacion me libra e mjete shkollore

Rotary Club Gjilani i dorëzon Komunës donacion me libra e mjete shkollore

Çfarë ndikimi mund të ketë pandemia e coronavirusit në ndryshimet klimatike?

Çfarë ndikimi mund të ketë pandemia e coronavirusit në ndryshimet klimatike?

UP me njoftim të rëndësishëm për studentët

UP me njoftim të rëndësishëm për studentët

Hoti: Ka rënie ekonomike – duhet të tërheqim investitorë të huaj

Hoti: Ka rënie ekonomike – duhet të tërheqim investitorë të huaj

SHBA përgatitet të ndryshojë vendimin rreth maskave mbrojtëse nga koronavirusi

SHBA përgatitet të ndryshojë vendimin rreth maskave mbrojtëse nga koronavirusi

Rama: Shqipëria “zonë zjarri”, shkon në 304 numri i të prekurve me COVID-19

Rama: Shqipëria “zonë zjarri”, shkon në 304 numri i të prekurve me COVID-19

Veseli: Do të thërrasim seancë të jashtëzakonshme për të marrë masa ligjore që ndihmojnë punëtorët dhe bizneset

Veseli: Do të thërrasim seancë të jashtëzakonshme për të marrë masa ligjore që ndihmojnë punëtorët dhe bizneset

Lajçak emërohet zyrtarisht i dërguar i BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd

Lajçak emërohet zyrtarisht i dërguar i BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd

Guvernatori Mehmeti prezantoi masat e BQK-së për tejkalimin me më pak dëme në ekonomi nga pandemia Covid 19

Guvernatori Mehmeti prezantoi masat e BQK-së për tejkalimin me më pak dëme në ekonomi nga pandemia Covid 19

KDI: Kundër vazhdimit të praktikave të kapjes së shtetit

KDI: Kundër vazhdimit të praktikave të kapjes së shtetit

Rrezik për “pandemi ekonomike”, pas tejkalimit të COVID-19

Rrezik për “pandemi ekonomike”, pas tejkalimit të COVID-19

27 raste vetëm sot/ Rama nxjerr videon: Kemi hyrë në zonën e zjarrit, armiku po synon të marrë më shumë jetë

27 raste vetëm sot/ Rama nxjerr videon: Kemi hyrë në zonën e zjarrit, armiku po synon të marrë më shumë jetë

Reagon Bordi i Drejtorëve të Postës: U zgjodhëm me mbikëqyrjen e britanikëve, me Qeverinë shihemi në Gjykatë

Reagon Bordi i Drejtorëve të Postës: U zgjodhëm me mbikëqyrjen e britanikëve, me Qeverinë shihemi në Gjykatë

UNICEF-i ndihmon Kosovën me mijëra pajisje mbrojtëse mjekësore

UNICEF-i ndihmon Kosovën me mijëra pajisje mbrojtëse mjekësore