Guvernatori i Nju Jorkut: Nuk do ndjek urdhrin për hapjen e Nju Jorkut, Trump nuk është mbret

14.04.2020 18:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Guvernatori i Nju Jorkut: Nuk do ndjek urdhrin për hapjen e Nju Jorkut, Trump nuk është mbret

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, është shprehur se nuk do të ndjekë urdhrin e Trump për të lehtësuar masat kufizuese për parandalimin e përhapjes së Covid-19, pasi mund të vinte në rrezik shëndetin e qytetarëve.

Cuomo deklaroi se nëse Trump urdhëron për të lehtësuar masat kufizuese dhe shëndeti i qytetarëve do të ishte në rrezik, ai nuk do ta.

“Kjo do të ishte një nga gjërat më të këqija që mund të bënte në këtë moment. Do të ishte një veprim diktatorial dhe përçarës”, tha ai.

Nga ana tjetër, Trump deklaroi në konferencën e djeshme për Covid-19 nga Shtëpia e Bardhë, se kishte autoritet të plotë për heqjen e masave kufizuese për koronavirusin.

“Ne nuk kemi mbretin Trump, por presidentin Trump. Kështu që Presidenti as nuk duhet ta mendojë një veprim të tillë. Kjo do të ishte një politikë përçarëse dhe do të ishte kundër përpjekjeve tona bashkëpunuese”, tha Cuomo për CNN.

Guvernatori theksoi se deklaratat e Trump janë një ndryshim kursi nga pozicionet e mëparshme të tij, ndërsa i bëri thirrje që politika nuk ka arsye të përfshihet në këtë gjendje që po përjeton vendi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë