Google prezanton “fondin e ndihmës për gazetari”

15.04.2020 18:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google prezanton “fondin e ndihmës për gazetari”

Kompania Google ka njoftuar të mërkurën se do të ndajë një fond emergjent për t’iu ndihmuar mediave lokale për të vazhduar punën e tyre në kohën e pandemisë me koronavirus.

Gjiganti i internetit nuk ka dhënë detaje lidhur me këtë fond, mirëpo ka thënë se do të ofrojë grante nga “disa mijëra dollarë” deri në “dhjetëra mijëra dollarë për mediumet më të mëdha”.

Ky hap vjen pasi sektori medial është duke u përballur me pengesa të thella si pasojë e izolimit kombëtar, mbylljes së ekonomive dhe njëkohësisht mungesës së reklamave.

“Lajmet lokale janë burim vital i mbajtjes së njerëzve dhe komunitetit të lidhur”, ka thënë nën-presidenti i Google News, Richard Gingras.

“Sot, ato luajnë rol edhe më të madh në raportim për izolimin dhe strehimin nëpër shkolla, për mbylljen e parqeve dhe rreth të dhënave se si po ndikon koronavirusi në përditshmëri”.

“Në fund të procesit ne do të njoftojmë kush ka pranuar fonde dhe si janë shfrytëzuar ato”, ka thënë ai.

E përditshmja, The New York Times ka vlerësuar se shtëpitë mediale kanë mbyllur 28,000 vende të punës për shkak të krizës shëndetësore dhe ndikimit që ka pasur ajo në ekonomi.

Edhe gjiganti tjetër Facebook ka njoftuar për 30 mars se do të dhurojë 100 milionë dollarë për të mbështetur organizatat mediale që janë dëmtuar nga pandemia me koronavirus.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit vizitoni blogun e Radios Evropa e Lirë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Si u njoh me bashkëshorten, Lyrical Son: Në fillim e shihja si fëmijë! (Video)

Si u njoh me bashkëshorten, Lyrical Son: Në fillim e shihja si fëmijë! (Video)