Google Maps tashmë tregon një informacion jetik për drejtuesit e makinave

06.06.2019 23:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google Maps tashmë tregon një informacion jetik për drejtuesit e makinave

Në heshtje të plotë Google lançoi ditën e sotme një speedometer në Google Maps i cili tregon shpejtësinë krahas limiteve të shpejtësisë lokale.

Funksioni mund të aktivizohet nga menuja Settings dhe shpejtësia do të tregohet në cepin e majtë gjatë një udhëtimi me makinë.

Funksioni është vetëm një prej disave që Google ka vendosur ti importojë nga Waze në Google Maps. Waze është një aplikacion që Google e bleu në 2013-ën.

Aplikacioni Maps prej tre muajsh raporton limitet e shpejtësisë, madje edhe raportimin e incidenteve që vënë shoferët në dijeni në aksidenteve, patrullave të policisë dhe kamerave të shpejtësisë.

Megjithatë funksioni i ri duket se nuk është i disponueshëm kudo. Aktualisht vetëm përdoruesit në Argjentinë, Australi, Belgjikë, Brazil, Kanada, Çeki, Finlandë, Gjermani, Indi, Holandë, Poloni, Portugali, Suedi, Tajvan, Britani dhe SHBA kanë akses.

Google thotë se limitet e shpejtësisë ofrohen vetëm për qëllime informuese. /PCWorld Albanian

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


2Ton xhiron klipin e ri

2Ton xhiron klipin e ri

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

A do të jap dorëheqje? Flet Zinedine Zidane pas humbjes nga Shakhtari

A do të jap dorëheqje? Flet Zinedine Zidane pas humbjes nga Shakhtari

​Shakhtari e mposht me lehtësi Realin, komplikohet situata në Grupin B

​Shakhtari e mposht me lehtësi Realin, komplikohet situata në Grupin B

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia