Google do të lajmërojë administratorët G Suite nëse kanë qenë objektiv sulmesh nga hakera shtetërore të sponsorizuar

07.08.2018 05:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google do të lajmërojë administratorët G Suite nëse kanë qenë objektiv sulmesh nga hakera shtetërore të sponsorizuar

Në përpjekje për të mbrojtur konsumatorët e biznesit nga hakimet, përdoruesit e G Suite do të lajmërohen nëse kanë qenë në shënjestër të hakerave të sponsorizuar shtetëror.

Ky funksion i ri është i çaktivizuar për administratorët mund ta aktivizojnë dhe të lajmërohen përmes e-mail-it nëse kanë pasur tentativa për ti hakuar.

Administratorët e G Suite duhet të navigojnë në Admin Console, të klikojnë Reports, Manage Alerts dhe të shkojnë tek opsioni Goverment-backed.

Edhe nëse administratori merr një paralajmërim, nuk do të thotë se llogaritë e tij mund të jenë kompromentuar tha Google.

Por nëse ai beson se duhet të marrë masa, Google gjithashtu ofron mjete te duhura për të vepruar.

Administratorët mund të paralajmërojnë përdoruesit dhe të sigurojnë llogarinë e tij.

Ky funksion është ofruar për përdoruesit e Gmail prej vitesh. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Interi pas Maximiliano Mezas

Interi pas Maximiliano Mezas

Valon Behrami thotë se Zvicra e ka përjashtuar: Petkovic më tha se nuk jam më pjesë e kombëtares, ky vendimi është mbi sportin

Valon Behrami thotë se Zvicra e ka përjashtuar: Petkovic më tha se nuk jam më pjesë e kombëtares, ky vendimi është mbi sportin

9 arsye pse duhet të konsumoni çdo ditë nga një kivi

9 arsye pse duhet të konsumoni çdo ditë nga një kivi

Gjarpri “gëlltit” pëllumbin në një rrugë të frekuentuar të Londrës (Video, +18)

Gjarpri “gëlltit” pëllumbin në një rrugë të frekuentuar të Londrës (Video, +18)

Google do të lajmërojë administratorët G Suite nëse kanë qenë objektiv sulmesh nga hakera shtetërore të sponsorizuar

Google do të lajmërojë administratorët G Suite nëse kanë qenë objektiv sulmesh nga hakera shtetërore të sponsorizuar

Courtois bojkoton stërvitjet e Chelseat

Courtois bojkoton stërvitjet e Chelseat

LeBron James mund të rikthehet te Cleveland Cavaliers

LeBron James mund të rikthehet te Cleveland Cavaliers

Urthi shkakton kancerin e fytit?

Urthi shkakton kancerin e fytit?

Virusi që goditi fabrikat e kontraktorit të Apple mund të shtyjë debutimin në treg të iPhone

Virusi që goditi fabrikat e kontraktorit të Apple mund të shtyjë debutimin në treg të iPhone

Granit Xhaka reagon për përjashtimin e Valon Behramit nga Zvicra

Granit Xhaka reagon për përjashtimin e Valon Behramit nga Zvicra

Zhytësit iu grumbulluan përreth mijëra peshq të vegjël, po iknin nga një peshkaqen (Video)

Zhytësit iu grumbulluan përreth mijëra peshq të vegjël, po iknin nga një peshkaqen (Video)

Buffon e ka ditur që Juventusi do të nënshkruante me Ronaldon

Buffon e ka ditur që Juventusi do të nënshkruante me Ronaldon

5 smartfonët më të shitur të të gjitha kohërave

5 smartfonët më të shitur të të gjitha kohërave

Në Kosovë, adresa e dobësimit ka vetëm një emër

Në Kosovë, adresa e dobësimit ka vetëm një emër

Historia e suksesit – Monaco brenda një viti 550 milionë euro përfitime nga shitjet

Historia e suksesit – Monaco brenda një viti 550 milionë euro përfitime nga shitjet

Milani ia tregon Arsenalit çmimin e Ricardo Rodriguezit

Milani ia tregon Arsenalit çmimin e Ricardo Rodriguezit