Gjykata Speciale: Së shpejt mund të nisim me ngritjen e aktakuzave

16.01.2020 08:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjykata Speciale: Së shpejt mund të nisim me ngritjen e aktakuzave

Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar e Kosovës me seli në Hagë, që kanë mandat dhe juridiksion për hetimin e krimeve të luftës në Kosovë, kanë dhënë sinjalet e para se shpejt mund të fillojnë me ngritjen e aktakuzave, për shkak se ky institucion ka hapur një konkurs, përmes së cilës kërkojnë 33 punonjës administrativë, zyrtarë ligjorë dhe përkthyes, shkruan sot gazeta Zëri.

Gjykata Speciale, e cila përbëhet nga Dhomat e Specializuara dhe nga Zyra e Prokurorit të Specializuar të Kosovës, me seli në Hagë dhe që ka mandat e juridiksion mbi krimet kundër njerëzimit, krime lufte dhe krime të tjera të parapara në legjislacionin e Kosovë, ka dhënë shenjat e para se po fillon përgatitjen për ngritjen e aktakuzave të para. Kjo pasi Dhomat e Specializuara së fundmi kanë hapur një konkurs për 33 pozita të lira, duke përfshirë këtu edhe zyrtarë ligjorë, përkthyes të gjuhës shqipe dhe serbe, si dhe punonjës të tjerë administrativë. Hapjen e këtij konkursi për “Zërin” e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i Zyrës së Prokurorit të Specializuar, Christopher Bennett. “Dhomat e Specializuara me të vërtetë kanë shpallur vende të lira pune, duke përfshirë edhe disa pozicione për Prokurorinë e Specializuar”, thuhet në përgjigjen e tyre…

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)