Gjuriq – Kurtit: Serbët nuk do t`i luten askujt

07.11.2019 16:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjuriq – Kurtit: Serbët nuk do t`i luten askujt

Lista Serbe nuk do të hyjë në koalicione dhe marrëveshje koalicioni që nuk do t’i trajtojnë serbët si qytetarë të barabartë dhe nuk e pranojnë vullnetin e tyre legjitim të treguar në zgjedhje.

Kështu deklaroi drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq pas takimit me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova me të cilët arritën në pesë përfundime.

“Serbët nuk do t’i luten askujt”, tha Gjuriq dhe shtoi se serbët nuk do të pranojnë që Albin Kurti ose kushdo tjetër të përcaktojë se kush do t’i përfaqësojë ata në institucione.

Ky reagim i tij erdhi si kundërpërgjigje ndaj deklaratës së Kurtit i cili tha se Lista Serbe nuk do të jetë pjesë e Qeverisë së re të Kosovës.

Në një intervistë për mediumin serb N1, ai ka thënë se një ministër do të jetë nga komuniteti serb por që nuk nënkupton që ai të jetë pjesë e koalicionit qeverisës, transmeton Klan Kosova.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjukanoviq dhe Vuçiq, qëndrime të kundërta për Ligjin e lirive fetare

Gjukanoviq dhe Vuçiq, qëndrime të kundërta për Ligjin e lirive fetare

Në MPB u mbajt takimi i radhës i Këshillit Shtetëror për Siguri Kibernetike

Në MPB u mbajt takimi i radhës i Këshillit Shtetëror për Siguri Kibernetike

Partia Demokratike i shtohet koalicionit të partive shqiptare në Serbi

Partia Demokratike i shtohet koalicionit të partive shqiptare në Serbi

Dënohet me kusht i akuzuari që pranoi se me dokument fals përfitoi pension të veteranit të luftës

Dënohet me kusht i akuzuari që pranoi se me dokument fals përfitoi pension të veteranit të luftës

Grenell kërkon nga Serbia të ndalojë fushatën lobuese kundër Kosovës

Grenell kërkon nga Serbia të ndalojë fushatën lobuese kundër Kosovës

Grenell e Kosnett takojnë Kurtin

Grenell e Kosnett takojnë Kurtin

Trump presidenti i parë që merr pjesë në protestën vjetore kundër abortit “Marshi për Jetën”

Trump presidenti i parë që merr pjesë në protestën vjetore kundër abortit “Marshi për Jetën”

Raporti i vendeve më të korruptuara në botë, Kosova e 101-ta, Shqipëria 106-ta…

Raporti i vendeve më të korruptuara në botë, Kosova e 101-ta, Shqipëria 106-ta…

TI: Kosova, përkeqësim në luftën kundër korrupsionit – shansi te VV-ja

TI: Kosova, përkeqësim në luftën kundër korrupsionit – shansi te VV-ja

Grenell, Thaçit: Progresi në dialogun me Serbinë përfshin heqjen e tarifave

Grenell, Thaçit: Progresi në dialogun me Serbinë përfshin heqjen e tarifave

Dua Lipën dhe Bebe Rexhën i bën bashkë në një skuadër “The Voice” në Amerikë

Dua Lipën dhe Bebe Rexhën i bën bashkë në një skuadër “The Voice” në Amerikë

Muhaxheri thotë se LDK nuk mori vota në emër të ndryshimit, por në emër të qëndrueshmërisë

Muhaxheri thotë se LDK nuk mori vota në emër të ndryshimit, por në emër të qëndrueshmërisë

Bahtiri lidhet live në emision, thotë se Thaçi do të japë dorëheqje për shkak të Speciales

Bahtiri lidhet live në emision, thotë se Thaçi do të japë dorëheqje për shkak të Speciales

Avdyli: Osmani s’është e gatshme të konkurrojë për kryeministre, e as të bëhet me votat e PAN-it

Avdyli: Osmani s’është e gatshme të konkurrojë për kryeministre, e as të bëhet me votat e PAN-it

Bajrami: Konjufca të japë dorëheqje, sepse fati i koalicionit varet nga pozita e tij

Bajrami: Konjufca të japë dorëheqje, sepse fati i koalicionit varet nga pozita e tij

Grenell: S’jam këtu për koalicione, por për zhvillim ekonomik

Grenell: S’jam këtu për koalicione, por për zhvillim ekonomik