Fushë Kosova nuk e di ku e ka kufirin me Prishtinën, AKK-ja thotë se çështja është zgjidhur

05.03.2019 13:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fushë Kosova nuk e di ku e ka kufirin me Prishtinën, AKK-ja thotë se çështja është zgjidhur

Komuna e Prishtinës dhe ajo e Fushë Kosovës për vite me radhë nuk kanë arritur që të përcaktojnë kufijtë kadastral.

Komuna e Fushë Kosovës nuk e di ku fillon dhe ku mbaron territori i saj me Prishtinën. Kjo pasi sipas autoriteteve komunale akoma nuk është definuar vija kadastrale.

Por, këtë çështje Agjencia Kadastrale e Kosovës, po thotë se e ka përfunduar.

Në një përgjigje nga zyra për informim e AAK-së për lajmi.net thonë se rregullimi i kufirit kadastral në mes komunës së Fushë Kosovës dhe komunës se Prishtinës është bërë që nga gushti i vitit të kaluar.

“Në muajin gusht të vitit 2018  është bërë rregullimi i kufirit kadastral në mes të komunës së Fushë Kosovës dhe komunës se Prishtinës”, thuhet në përgjigjën e zyrës për informim të AKK-së, dërguar për lajmi.net.

Ata po ashtu kanë thënë se nëse do të këtë ndonjë rast të mospërputhjes në mes të kufijve kadastral, AKK-ja do të veproj sipas ligjit.

“Në mes të këtyre dy komunave nuk kemi ndonjë mospërputhje tjetër.  Nëse do të ketë ndonjë rast të mospërputhjes në mes te kufijve kadastrale atëherë AKK-ja do te veproj sipas ligjit dhe UA dhe do ti trajtoj ato”, thuhet tutje në përgjigjen e AKK-së.

Por ndryshe thonë në Komunën e Fushë Kosovës, kryetari i kësaj komune në një intervistë për lajmi.net ka thënë se problemi me kufijtë kadastral është shumë i ndërlikuar dhe nuk është lehtë për tu zgjedhur.

“Problemi me kufijtë kadastral është shumë i ndërlikuar dhe nuk është lehtë për tu zgjidhur”, ka thënë Berisha.

Ai po ashtu ka thënë se nuk kanë probleme tipike rreth kësaj çështje.

“Nuk ka probleme tipike rreth kësaj çështje”, ka thënë tutje ai.

Ndërsa në komunën e Prishtinës, nuk kanë dhënë ndonjë përgjigje nëse është zgjedhur apo jo kjo çështje, por se kanë thënë se kompetencat për këtë janë të Agjencisë Kadastrale të Kosovës.

“Kompetencat për ketë çështje janë të Agjencionit Kadastral të Kosovës. Ju lutem e drejtoni pyetjen e juaj te ky Agjencion”, ka thënë Miranda Mullafazliu, zëdhënëse për media në komunën e Prishtinës. /

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e  MSA-së

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e MSA-së