Fushë Kosova nuk e di ku e ka kufirin me Prishtinën, AKK-ja thotë se çështja është zgjidhur

05.03.2019 13:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fushë Kosova nuk e di ku e ka kufirin me Prishtinën, AKK-ja thotë se çështja është zgjidhur

Komuna e Prishtinës dhe ajo e Fushë Kosovës për vite me radhë nuk kanë arritur që të përcaktojnë kufijtë kadastral.

Komuna e Fushë Kosovës nuk e di ku fillon dhe ku mbaron territori i saj me Prishtinën. Kjo pasi sipas autoriteteve komunale akoma nuk është definuar vija kadastrale.

Por, këtë çështje Agjencia Kadastrale e Kosovës, po thotë se e ka përfunduar.

Në një përgjigje nga zyra për informim e AAK-së për lajmi.net thonë se rregullimi i kufirit kadastral në mes komunës së Fushë Kosovës dhe komunës se Prishtinës është bërë që nga gushti i vitit të kaluar.

“Në muajin gusht të vitit 2018  është bërë rregullimi i kufirit kadastral në mes të komunës së Fushë Kosovës dhe komunës se Prishtinës”, thuhet në përgjigjën e zyrës për informim të AKK-së, dërguar për lajmi.net.

Ata po ashtu kanë thënë se nëse do të këtë ndonjë rast të mospërputhjes në mes të kufijve kadastral, AKK-ja do të veproj sipas ligjit.

“Në mes të këtyre dy komunave nuk kemi ndonjë mospërputhje tjetër.  Nëse do të ketë ndonjë rast të mospërputhjes në mes te kufijve kadastrale atëherë AKK-ja do te veproj sipas ligjit dhe UA dhe do ti trajtoj ato”, thuhet tutje në përgjigjen e AKK-së.

Por ndryshe thonë në Komunën e Fushë Kosovës, kryetari i kësaj komune në një intervistë për lajmi.net ka thënë se problemi me kufijtë kadastral është shumë i ndërlikuar dhe nuk është lehtë për tu zgjedhur.

“Problemi me kufijtë kadastral është shumë i ndërlikuar dhe nuk është lehtë për tu zgjidhur”, ka thënë Berisha.

Ai po ashtu ka thënë se nuk kanë probleme tipike rreth kësaj çështje.

“Nuk ka probleme tipike rreth kësaj çështje”, ka thënë tutje ai.

Ndërsa në komunën e Prishtinës, nuk kanë dhënë ndonjë përgjigje nëse është zgjedhur apo jo kjo çështje, por se kanë thënë se kompetencat për këtë janë të Agjencisë Kadastrale të Kosovës.

“Kompetencat për ketë çështje janë të Agjencionit Kadastral të Kosovës. Ju lutem e drejtoni pyetjen e juaj te ky Agjencion”, ka thënë Miranda Mullafazliu, zëdhënëse për media në komunën e Prishtinës. /

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik