Francë: Përkushtim për zbulimin e shkaqeve të përplasjes së aeroplanit

25.03.2015 20:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Francë: Përkushtim për zbulimin e shkaqeve të përplasjes së aeroplanit

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka thënë se autoritetet franceze do t’i zbulojnë shkaqet e përplasjes së aeroplanit të kompanisë Germanwings në Alpe, me ç’rast u vranë të 150 njerëzit në të.

Duke folur sot pranë kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, dhe kryeministrit të Spanjës, Mariano Rajoy, afër vendit të rrëzimit të aeroplanit të udhëtarëve, Hollande tha se “Franca qëndron me ju”.

Aeroplani i tipit Airbus A320, gjatë fluturimit nga Barcelona për në Dizeldorf, është rrëzuar dje.

Firma ajrore e buxhetit të ulët, Germanwings, tha se 72 udhëtarë ishin gjermanë. Madridi thotë se së paku 49 vetë në aeroplan ishin spanjollë.

Hetuesit francez, thanë se ishin në gjendje të nxirrnin një audio incizim të përdorshëm nga kutia e zezë e aeroplanit, e cila ishte gjetur, por ishte e dëmtuar.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kroacia anulon pjesëmarrjen në Nobel

Kroacia anulon pjesëmarrjen në Nobel

Në prezencë të Edi Ramës, Erdogan kërkon të bashkohen muslimanët në një ‘front’ kundër Perëndimit

Në prezencë të Edi Ramës, Erdogan kërkon të bashkohen muslimanët në një ‘front’ kundër Perëndimit

“Washington Post”: Mashtruan për 18 vjet në lidhje me luftën në Afganistan, zyrtarët amerikanë

“Washington Post”: Mashtruan për 18 vjet në lidhje me luftën në Afganistan, zyrtarët amerikanë

“Kryeministrja më e re në botë”, ajo është edhe një grua e përkushtuar ndaj familjes

“Kryeministrja më e re në botë”, ajo është edhe një grua e përkushtuar ndaj familjes

Për zhvillimin e prodhimit të baterive për automjete BE ndan 3.2 miliardë euro

Për zhvillimin e prodhimit të baterive për automjete BE ndan 3.2 miliardë euro

Johnson dhe Corbyn kanë zhvilluan debatin e fundit televiziv para zgjedhjeve

Johnson dhe Corbyn kanë zhvilluan debatin e fundit televiziv para zgjedhjeve

Në Serbi, nga aksident i rëndë përmbyset autobusi nga Maqedonia

Në Serbi, nga aksident i rëndë përmbyset autobusi nga Maqedonia

Macron e thotë troq: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë gati për nisjen e negociatave

Macron e thotë troq: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë gati për nisjen e negociatave

Paralajmërojnë ekspertët, Greqia dhe Turqia afër një konflikti të armatosur – reagime nga SHBA, BE dhe Izraeli

Paralajmërojnë ekspertët, Greqia dhe Turqia afër një konflikti të armatosur – reagime nga SHBA, BE dhe Izraeli

Për herë të parë në listën e 10 emrave më të njohur të fëmijëve në SHBA, futet emri Muhamed

Për herë të parë në listën e 10 emrave më të njohur të fëmijëve në SHBA, futet emri Muhamed

Midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian, Merkel do të takohet me Putinin

Midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian, Merkel do të takohet me Putinin

Rama: Hap historik për Shqipërinë marrja e Presidencës së OSBE-së

Rama: Hap historik për Shqipërinë marrja e Presidencës së OSBE-së

Në një shkollën të mesme në Brooklyn kërcënim me bombë, mijëra nxënës evakuohen

Në një shkollën të mesme në Brooklyn kërcënim me bombë, mijëra nxënës evakuohen

Këto jane pamjet nga shembja e ndërtesës 4-katëshe në Durrës

Këto jane pamjet nga shembja e ndërtesës 4-katëshe në Durrës

Samiti i NATO-s: Trump e quan dyfytyrësh Trudeau-n

Samiti i NATO-s: Trump e quan dyfytyrësh Trudeau-n

Shumë biznese në Luginë të Preshevës mbyllën, arsyeja taksa 100 për qind

Shumë biznese në Luginë të Preshevës mbyllën, arsyeja taksa 100 për qind