Fillimi i fundit për sistemin operativ 10 vjeçar Windows 7

02.04.2019 20:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fillimi i fundit për sistemin operativ 10 vjeçar Windows 7

Ndërsa Windows 7 i afrohet fundit të jetës, tregu ka filluar ti përgjigjet këtij shqetësimi sepse sistemi operativ ka filluar të humbasë përdorues.

Ndërsa gjatë muajit Shkurt pati një rritje në pjesës së tregut të Windows, të dhënat e Netmarketshare për muajin Mars tregojnë të kundërtën.

Vitin e kaluar Windows 10 parakaloi Windows 7 për tu bërë sistemi operativ më i përdorur. Në Dhjetor Netmarketshare përllogariste 39.22% të tregut nga windows 10 dhe 36.9% të tregut nga Windows 7.

Në Janar pak pasi Windows 10 filloi të rritej, Microsoft njoftoi se nuk do të ofronte më mbështetje për Windows 7 pas 14 Janarit 2020. Kjo do të thotë se nuk do të ketë më përditësime sigurie falas por disa përdorues mund të paguajnë nëse duan mbështetje.

Pas lajmit se Windows 7 do të lihej në mëshirë të fatit, sistemi operativ u rrit në 38.41% në tregut në Shkurt por nuk zgjati.

Të dhënat e fundit thonë se Windows 10 ka shkuar në 43.62% ndërsa Windows 7 ka rënë në 36.52%.

De fakto ky është fillimi i fundit për një sistem operativ mëse 10 vjeçar. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Mayweather e thotë troç: Luftoj nëse argëtohem dhe fitoj 600 milionë

Mayweather e thotë troç: Luftoj nëse argëtohem dhe fitoj 600 milionë

Jehona Lumi publikon me videoklip këngën “Lotët”

Jehona Lumi publikon me videoklip këngën “Lotët”

Milani del i pastër, asnjë tampon nuk nxori të infektuar me COVID-19

Milani del i pastër, asnjë tampon nuk nxori të infektuar me COVID-19

Çka jeni hallakatë?

Çka jeni hallakatë?

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’