Familja e gazetarit Jamal Khashoggi: Falim vrasësit e babait

22.05.2020 10:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Familja e gazetarit Jamal Khashoggi: Falim vrasësit e babait

Djali i Jamal Khashoggit, gazetarit saudit, i cili u vra brenda një konsullate saudite në vitin 2018, ka thënë se ai dhe vëllezërit e tij i kanë falur vrasësit e babait të tij.

Përmes një postimi në Twitter më 22 maj, Salah Khashoggi tha se familja e tij po i falte përgjegjësit për vdekjen e babait të tij.

Falja, sipas tij, bëhet si pjesë e muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit.

Jamal Khashoggi, një kritik i qeverisë saudite, u vra në konsullatën saudite në Stamboll në tetor të vitit 2018.

Ai ishte kolumnist i gazetës amerikane Washington Post.

Zyrtarët sauditë kishin thënë se vdekja e tij ishte rezultat i një “operacioni mashtrues” dhe nuk ishte organizuar nga shteti.

Por, autoritetet më vonë ndryshuan deklarimin e tyre dhe thanë që Khashoggi ishte vrarë në një operacion të fshehtë nga një ekip që kishte shkuar ta rrëmbente atë dhe ta sillte në Arabinë Saudite.

Dhjetorin e kaluar, një gjykatë saudite dënoi me vdekje pesë persona, për rolin e tyre në vrasjen e tij.

Megjithatë, një hetues i posaçëm i Kombeve të Bashkuara ka bërë thirrje për një hetim të pavarur të rastit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Familja e gazetarit Jamal Khashoggi: Falim vrasësit e babait

Familja e gazetarit Jamal Khashoggi: Falim vrasësit e babait

AKK: Ministria e Bujqësisë të bëjë rishikimin dhe vlerësimin e listave refuzuese për disa fermerë

AKK: Ministria e Bujqësisë të bëjë rishikimin dhe vlerësimin e listave refuzuese për disa fermerë

Në Prizren rrahen dy familje, përdorin shkopi të sopatave

Në Prizren rrahen dy familje, përdorin shkopi të sopatave

Të infektuar me COVID-19, 4 pacientë në gjendje të rëndë

Të infektuar me COVID-19, 4 pacientë në gjendje të rëndë

Rron Gjinovci i përgjigjet Ramës: Kryeministri është në zor prej oligarkëve të cilët siç duket po ia lypin parcelën në qendër të Tiranës, për borxhe që na s’i dijmë

Rron Gjinovci i përgjigjet Ramës: Kryeministri është në zor prej oligarkëve të cilët siç duket po ia lypin parcelën në qendër të Tiranës, për borxhe që na s’i dijmë

Kullat e Jasharajve në Prekaz, Labi premton donacion për rregullim

Kullat e Jasharajve në Prekaz, Labi premton donacion për rregullim

Sylejman Ahmetaj ndërroi jetë

Sylejman Ahmetaj ndërroi jetë

Kurti sot do të vizitojë Burgun e Dubravës dhe do të bëjë homazhe te pllaka përkujtimore

Kurti sot do të vizitojë Burgun e Dubravës dhe do të bëjë homazhe te pllaka përkujtimore

Viktimë e koronavirusit tregu europian i automobilëve

Viktimë e koronavirusit tregu europian i automobilëve

OSBE: Kemi kritika për mosefikasitetin e gjyqësorit në Maqedoninë e Veriut

OSBE: Kemi kritika për mosefikasitetin e gjyqësorit në Maqedoninë e Veriut

Policia ndaloi mbi dymijë persona brenda dy muajve

Policia ndaloi mbi dymijë persona brenda dy muajve

Trusti i Kursimeve Pensionale të Kosovës dhe Agjencia Kosovare e Privatizimit shumicën e parave i mbajnë të bllokuara, s’preken dot

Trusti i Kursimeve Pensionale të Kosovës dhe Agjencia Kosovare e Privatizimit shumicën e parave i mbajnë të bllokuara, s’preken dot

Ahmeti: Është koha që Kosova të intensifikojë rihapjen pas izolimit prej më shumë se dy muajsh

Ahmeti: Është koha që Kosova të intensifikojë rihapjen pas izolimit prej më shumë se dy muajsh

Ahmeti: Të hiqen oraret e lëvizjes, të hiqet karantina, të hapen çerdhet, shkollat e kufijtë

Ahmeti: Të hiqen oraret e lëvizjes, të hiqet karantina, të hapen çerdhet, shkollat e kufijtë

Selimi: AAK do të respektoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Selimi: AAK do të respektoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Vendimi i gjyqtarëve të Kushtetueses,  s’më ka pëlqyer

Thaçi: Vendimi i gjyqtarëve të Kushtetueses, s’më ka pëlqyer