Facebooku mundëson bllokimin e reklamave politike

17.06.2020 21:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebooku mundëson bllokimin e reklamave politike

Gjiganti social Facebook ua ka mundësuar përdoruesve që të bllokojnë shfaqjen e reklamave politike në muajt e fundit para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Rrjeti më i madh social shpreson se do të ndihmojë katër milionë amerikanë që të regjistrohen si votues të rinj.

Facebooku është përballur me kritika të shumta kur lejoi reklamat politike me informacione të rrejshme.

Platforma rivale e Facebookut, Twitteri, ka ndaluar reklamimin politik që prej muajit tetor të vitit 2019.

Përdoruesit e Facebookut dhe Instagramit do të kenë mundësi që të ndalin të gjitha reklamat politike.

Në rast të rishfaqjes së tyre edhe pas bllokimit, përdoruesit mund t’i raportojnë ato te qarqet kompetente të rrjetit, raporton Koha.net

Bllokimi i reklamave do të fillojë që prej të mërkurës.

Opsioni i ri i Facebookut do të nisë nëpër të gjitha shtetet amerikane, ndërsa në vjeshtë do të mund të përdoret nëpër të gjitha shtetet e botës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Facebooku mundëson bllokimin e reklamave politike

Facebooku mundëson bllokimin e reklamave politike

Man City-Arsenal: Xhaka lëndohet rëndë, bartet me barelë jashtë fushës

Man City-Arsenal: Xhaka lëndohet rëndë, bartet me barelë jashtë fushës

“Rikthejeni VAR-in!” Premierliga rifillon me polemikat rreth teknologjisë së golit

“Rikthejeni VAR-in!” Premierliga rifillon me polemikat rreth teknologjisë së golit

Henry: Mendoja se e njihja futbollin derisa shkova në Barcelonë

Henry: Mendoja se e njihja futbollin derisa shkova në Barcelonë

Vokalisti i Trojës thotë se grupi ishte ndarë qe dy vjet, jo pas protestës së VV-së

Vokalisti i Trojës thotë se grupi ishte ndarë qe dy vjet, jo pas protestës së VV-së

Genta me jetë luksoze edhe në Dubrovnik

Genta me jetë luksoze edhe në Dubrovnik

Facebook i fshiu foton ku ushqente me gji vajzën, aktorja kërcënon Mark Zuckerberg

Facebook i fshiu foton ku ushqente me gji vajzën, aktorja kërcënon Mark Zuckerberg

UEFA konfirmon datat për ndeshjet e Kosovës

UEFA konfirmon datat për ndeshjet e Kosovës

ZYRTARE: Caktohet data e ndeshjes Maqedoni e Veriut – Kosovë

ZYRTARE: Caktohet data e ndeshjes Maqedoni e Veriut – Kosovë

Kosova renditet e treta në Turneun Mesdhetar të Shahut

Kosova renditet e treta në Turneun Mesdhetar të Shahut

Dua Lipa ndër emrat më prominentë për ceremoninë e ndarjes së çmimeve Grammy

Dua Lipa ndër emrat më prominentë për ceremoninë e ndarjes së çmimeve Grammy

Ronaldo synon trofeun e tij të 31-të

Ronaldo synon trofeun e tij të 31-të

Almeda Abazi u përgjigjet hijshëm edhe sulmeve verbale ne rrjetet sociale

Almeda Abazi u përgjigjet hijshëm edhe sulmeve verbale ne rrjetet sociale

Aktorja shqiptare: Covid-19 është mashtrim i madh për të përhapur panik

Aktorja shqiptare: Covid-19 është mashtrim i madh për të përhapur panik

Pas 100 ditëve, sot kthehet Premierliga

Pas 100 ditëve, sot kthehet Premierliga

Bayerni feston titullin e 30-të, të tetin rresht

Bayerni feston titullin e 30-të, të tetin rresht