Facebook ka fshirë 2.2 miliardë llogari në tre muajt e parë të 2019

24.05.2019 13:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook ka fshirë 2.2 miliardë llogari në tre muajt e parë të 2019

Facebook publikoi ditën e sotme raportin i cili tregon më në detaje punën e brendshme të kompanisë nga sa shihet nga syri i publikut.

Një prej detajeve më interesante ishte se Facebook ka fshirë plot 2.2 miliardë llogari në tre mujorin e parë të 2019-ës. Kjo është një rritje e konsiderueshme krahasuar me tre mujorin e katër të 2018-ës ku 1.2 miliardë llogari u fshinë.

Numri duke astronomik përballë 2.38 miliardë përdoruesve aktivë në muaj të Facebook. Një prej arsyeve që numri i llogarive të fshira është i përafërt me atë të llogarive aktive është se rrjeti social fshin shumicën e llogarive të rreme brenda pak minutash nga regjistrimi. Facebook përllogarit se 5% e llogarive aktive janë të rreme.

Megjithatë rritja e numrit të llogarive të rreme është kambanë alarmi për Facebook. Në shifrën e 2.2 miliardë llogarive duke përfshihen ato llogari të cilat janë bllokuar gjatë regjistrimit.

Gjuha e urrejtjes po rritet në Facebook dhe sajti i medias sociale po bën mjaft mirë në identifikimin e tyre. Përqindja e rasteve ku Facebook ka kapur gjuhën e urrejtjes përpara se të raportohej nga përdoruesit është në 65%.

Por kjo shifër nuk është universale sepse kur bëhet fjalë për ngacmime, shumica e rasteve eliminohen pasi janë raportuar nga përdoruesit. Sfida e radhës e Mark Zuckerberg është rritja e gjurmimit automatik të shkeljeve. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

8 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur nuk kryeni më marrëdhënie seksuale

8 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur nuk kryeni më marrëdhënie seksuale

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali

Shkencëtarët: Burrat homo-biseksualë, më shumë gjasa për kancer të lëkurës, arsyeja solari

Shkencëtarët: Burrat homo-biseksualë, më shumë gjasa për kancer të lëkurës, arsyeja solari

Shqiptari në videoklipin e Selena Gomez (FOTO-VIDEO)

Shqiptari në videoklipin e Selena Gomez (FOTO-VIDEO)

Gruaja me veshje erotike SDM skandalizon blerësit, me qafore mes qendrës tregtare (Foto)

Gruaja me veshje erotike SDM skandalizon blerësit, me qafore mes qendrës tregtare (Foto)

Pas reagimit për lokacionin, Morena thotë se po e kërkojnë për reklamë

Pas reagimit për lokacionin, Morena thotë se po e kërkojnë për reklamë

Elvana Gjata provon ekspreiencën e ‘çmendur’

Elvana Gjata provon ekspreiencën e ‘çmendur’