Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

12.06.2019 19:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Facebook edhe njëherë tjetër do të paguajë njerëzit për ti monitoruar sesi përdorin telefonët e tyre përmes një aplikacioni quajtur Study.

Aplikacioni do të monitorojë cilat aplikacione janë të instaluar në telefonin e një personi, kohën e shpenzuar në ta, vendin ku ndodheni dhe informacione të tjera shtesë të cilat zbulojnë përdorime specifike.

Facebook thotë se nuk do të shohë asnjë përmbajtje specifike si mesazhe, fjalëkalime apo uebsajte që përdoruesit vizitojnë.

Study vjen pak muaj pasi kompania eliminoi një aplikacion të ngjashëm të quajtur Facebook Research pas shumë kritikave që tërhoqi.

Aplikacioni u dedikohej adoleshentëve dhe ishte i disponueshëm në iPhone. Ai përdoret një certifikatë të veçantë për të anashkaluar kufizimet e App Store dhe fituar akses të thellë në telefon.

Lançimi i Study tregon se urinë e Facebook për të dhëna dhe mënyrën sesi njerëzit përdorin telefonët e tyre. Study do të jetë i disponueshëm vetëm për përdoruesit mbi 18 vjeç dhe vetëm në Android ku aksesi i thellë mund të garantohet për çdo përdorues.

Mosha e përdoruesve do të verifikohet nga llogaria e tyre në Facebook. Pjesëmarrësit duhet të kenë një llogari PayPal për tu paguar.

Rrjeti social nuk bëri të ditur sesa do ti paguajë njerëzit për përdorimin e aplikacionit por jo të gjithë mund të regjistrohen në Study. Aktualisht është i disponueshëm vetëm në SHBA dhe Indi. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)