Erdogan: BE-ja ka nevojë për Turqinë

09.05.2019 17:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Erdogan: BE-ja ka nevojë për Turqinë

Turqia vazhdon të punojë me vendosmëri në aspektin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian (BE) përkundër atyre që përpiqen ta përjashtojnë atë nga familja evropiane, tha presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan.

Këtë deklaratë presidenti i Turqisë e bëri teksa kryesoi një takim të Grupit Aksional për Reforma në Kompleksin Presidencial në Ankara.

Në fjalën e tij, Erdoğan theksoi se Turqia është përpjekur për t’u bërë anëtare e plotë e BE-së gjatë 60 viteve të fundit, duke shtuar se vendi është i vendosur ta fitojë këtë gjë.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë me vendosmëri përkundër atyre që përpiqen ta lënë Turqinë jashtë familjes evropiane”, tha Erdoğan.

Ai tha se BE-ja ka më shumë nevojë për Turqinë sesa Turqia për BE-në, raporton AA, përcjell Klan Kosova.

“Besoj se ky fakt tashmë dihet nga secili: Nevoja e BE-së për Turqinë është më e madhe se nevoja e Turqisë për BE-në”, theksoi presidenti turk.

“Pa vendin tonë, është a pamundur që BE-ja t’i luftojë kërcënimet ekzistenciale që minojnë vlerat themeluese të BE-së, siç janë islamofobia, racizmi kulturor, diskriminimi dhe qëndrimet kundër migrimit”, shtoi Erdoğan.

Presidenti i Turqisë po ashtu tha se vendi i tij ka plotësuar 66 nga 72 kriteret e vendosura si kusht për arritjen e liberalizimit të vizave.

“Së shpejti do të bëjmë edhe hapat që mundemi për gjashtë kriteret e mbetura dhe kështu do të shohim se sa e sinqertë është BE-ja në aspektin e liberalizimit të vizave”, deklaroi Erdoğan.

Turqia aplikoi për anëtarësim të plotë në BE në vitin 1987, kurse bisedimet e pranimit filluan në vitin 2005.

Megjithatë, negociatat ndaluan në vitin 2007 për shkak të kundërshtimeve të administratës greke qipriote në ishullin e ndarë të Qipros, si dhe kundërshtimin nga Gjermania dhe Franca.

Ndryshe, Evropa sot shënon ditën e saj 9 Majin, simbol evropian që së bashku me valutën e përbashkët euron, flamurin dhe himnin prezantojnë identitetin politik të BE-së.

Në këtë ditë në vitin 1950, Robert Schumann e prezantoi propozimin për krijimin e Evropës së organizuar, si opsion për mbajtje të paqes në kontinentin e shkatërruar dhe të ndarë nga luftërat. Propozimi, i njohur si “Deklarata e Schumann-it” konsiderohet si fillim i formimit të asaj që sot e njohim si BE.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ymeri: Opozita të dijë si do të duket qeveria e ardhshme para se të rrëzojë aktualen

Ymeri: Opozita të dijë si do të duket qeveria e ardhshme para se të rrëzojë aktualen

ATK në telashe, dyshime për abuzime me arka fiskale

ATK në telashe, dyshime për abuzime me arka fiskale

Buxhovi: Askund nuk kam deklaruar se UÇK-ja i ka vrarë njerëzit e LDK-së

Buxhovi: Askund nuk kam deklaruar se UÇK-ja i ka vrarë njerëzit e LDK-së

Haradinaj akuzon Thaçin e Veselin se e kanë dobësuar pozicionin e Kosovës karshi Serbisë

Haradinaj akuzon Thaçin e Veselin se e kanë dobësuar pozicionin e Kosovës karshi Serbisë

Vullin: Ushtria e Kosovës, kërcënimi më i madh për sigurinë në Ballkan

Vullin: Ushtria e Kosovës, kërcënimi më i madh për sigurinë në Ballkan

Zhgënjimi me drejtësinë

Zhgënjimi me drejtësinë

Daut Haradinaj: Edhe Dukagjini të trajtohet si krejt Kosova, autostrada duhet të ndërtohet

Daut Haradinaj: Edhe Dukagjini të trajtohet si krejt Kosova, autostrada duhet të ndërtohet

50 aktakuza për 24 orë

50 aktakuza për 24 orë

Me “10 Rregullat e Arta të Sigurisë Rrugore” drejt një komunikacioni më të sigurt

Me “10 Rregullat e Arta të Sigurisë Rrugore” drejt një komunikacioni më të sigurt

Haradinaj takohet me ambasadorin gjerman, bisedojnë për liberalizimin e vizave

Haradinaj takohet me ambasadorin gjerman, bisedojnë për liberalizimin e vizave

Engel në takim me Veselin: BE-ja të ndërmarrë hapa të shpejtë për liberalizimin e vizave dhe Serbia ta njohë Kosovën

Engel në takim me Veselin: BE-ja të ndërmarrë hapa të shpejtë për liberalizimin e vizave dhe Serbia ta njohë Kosovën

Haradinaj i druhet armatimit të Serbisë

Haradinaj i druhet armatimit të Serbisë

Një muaj paraburgim shtetasit maqedonas të kërkuar nga Interpoli

Një muaj paraburgim shtetasit maqedonas të kërkuar nga Interpoli

Veseli në Kongresin Amerikan bën thirrje për njohje nga vendet që s’e kanë njohur Kosovën

Veseli në Kongresin Amerikan bën thirrje për njohje nga vendet që s’e kanë njohur Kosovën

Ish-kryeprokurorja speciale dyshohet për përfshirje në ryshfet

Ish-kryeprokurorja speciale dyshohet për përfshirje në ryshfet

Limaj: Kosova duhet të flasë me një zë në dialogun me Serbinë

Limaj: Kosova duhet të flasë me një zë në dialogun me Serbinë