Engel, letër institucioneve të Bashkimit Evropian: Të ndodhë liberalizimi i vizave për kosovarët, pa vonesë

08.10.2019 22:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Engel, letër institucioneve të Bashkimit Evropian: Të ndodhë liberalizimi i vizave për kosovarët, pa vonesë

Kongresisti Eliot L. Engel, njëherësh kryesues i Komisionit për Punë të Jashtme, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian të certifikojë Planin e Liberalizimit të Vizave dhe të japë liberalizimin e vizave për Kosovën.

Në një letër dërguar presidentit të Komisioni Evropian, presidentit të Këshillit të Evropës, si dhe krerëve të 28 shteteve të Bashkimit Evropian, Engel ka kërkuar “plotësimin” e rekomandimit të Komisionit për të lejuar liberalizimin e vizave për kosovarët, me të njëjtat standarde që BE ia ka akorduar fqinjëve të Ballkanit.

Siç bëhet e ditur tutje, përcjell Telegrafi, letra dy partiake u nënshkrua gjithashtu nga Komiteti i Çështjeve të Jashtme, përkatësisht republikani Michael McCaul.

“Nëse do të trajtoheshin si qytetarë të çdo vendi tjetër të Ballkanit, kosovarët tashmë do të udhëtonin pa viza në zonën Shengen. Por, pamundësia për të dhënë liberalizimin e vizave duket se tregon se ka një standard të dytë që po zbatohet për popullin e Kosovës … Ne, pra, nxisim vendet anëtare të BE-së dhe Këshillin e BE-së që t’u përmbahen rekomandimeve të Parlamentit dhe Komisionit të BE-së, certifikoni përmbushjen e Planit të Liberalizimit të Vizave nga Kosova, dhe jepeni liberalizimin e vizave për Kosovën pa vonesë të mëtejshme”, thuhet të kenë shkruar ligjvënësit.

.

House Foreign Affairs Committee

@HouseForeign

Chairman @RepEliotEngel today pushed the European Union to certify Kosovo’s Visa Liberalization Plan & grant visa liberalization to .

Engel wrote letters to:
-President of the E.U. Commission
-President of the E.U. Council
-28 E.U. heads of statehttps://foreignaffairs.house.gov/2019/10/engel-leads-push-for-visa-liberalization-for-kosovo 

Engel Leads Push for Visa Liberalization for Kosovo

Washington—Representative Eliot L. Engel, Chairman of the Foreign Affairs Committee, today pushed the European Union to certify Kosovo’s Visa Liberalization Plan and grant visa liberalization to…

foreignaffairs.house.gov

18 people are talking about this

Tekstin e plotë të letrës mund ta gjeni më poshtë:

Ne po u shkruajmë për të shprehur shqetësimet tona lidhur me refuzimin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës nga Bashkimi Evropian dhe shtetet anëtare të tij.

Siç jeni në dijeni, Bashkimi Evropian ka dhënë liberalizimin e vizave për çdo vend të Ballkanit Perëndimor, përveç Kosovës. Kjo lejon të gjithë qytetarët e ish-Jugosllavisë dhe Shqipërisë, me përjashtim të Kosovës, të udhëtojnë pa viza në Bashkimin Evropian.

Më 18 korrik 2018, Komisioni Evropian konfirmoi që Kosova i kishte përmbushur të gjitha standardet e kërkuara për liberalizimin e vizave – të përshkruara për ne në shumë raste si një proces teknik, jo politik. Nëse trajtohen si qytetarë të çdo vendi tjetër të Ballkanit, kosovarët tashmë do të udhëtonin pa viza në zonën Shengen. Por, paaftësia për të dhënë liberalizimin e vizave duket se tregon se ekziston një standard i dytë për njerëzit e Kosovës.

Ne kemi dëgjuar që disa shtete anëtare të BE-së janë të shqetësuar se, ndryshe nga qytetarët e vendeve fqinje, kosovarët do të abuzojnë me hyrjen pa viza dhe do të kërkojnë statusin e azilit.

Sidoqoftë, kjo ka provuar të jetë e pavërtetë. Sipas raportit të Komisionit Evropian të korrikut të kaluar, Kosova ka zvogëluar ndjeshëm numrin e qytetarëve të saj që kërkojnë statusin e azilit brenda BE-së, me aplikimet duke rënë me 36% nga 11,675 në 2016 në 7,410 në 2017 dhe me 90% kur krahasohen me 2015.

Raporti i korrikut gjithashtu theksoi se Kosova po sponsorizon “fushata gjithëpërfshirëse të ndërgjegjësimit në të gjitha komunat e Kosovës me qëllim informimin e qytetarëve për të drejtat dhe detyrimet që rrjedhin nga udhëtimi pa viza”.

Përveç kësaj, raporti i korrikut konfirmon që përpjekjet e Kosovës kundër korrupsionit tejkalojnë ato që kërkohen nga të arrijë liberalizimin e vizave, dhe Kosova miratoi zyrtarisht demarkimin e kufirit me Malin e Zi – një kusht i aplikuar vetëm për Kosovën.

Duke shtuar në përfundimet e Komisionit Evropian, ne jemi të kënaqur të vërejmë se kolegët tanë në Parlamentin Evropian kanë votuar me shumicë dërrmuese për të mbështetur udhëtimin pa viza për kosovarët më shumë se një herë.

Këto vota u miratuan nga Raportuesit Specialë të Parlamentit për Kosovën dhe Serbinë, Igor Stoltes dhe David McAllister, të cilët të dy kanë pohuar se qytetarët e Kosovës meritojnë liberalizimin e vizave.

Por, pavarësisht kësaj, disa shtete anëtare vazhduan me “rritjen e pazarit”.

Komisioneri i BE-së për Politikat Rajonale, Johannes Hahns, ka shkuar aq larg sa të sugjerojë që liberalizimi i vizave mund të vonohet deri në vitin 2020 ose edhe derisa të arrihet normalizimi i marrëdhënieve të normalizuara ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Me këtë ‘ndryshim të kritereve’ për Kosovën edhe një herë, ne e kemi të vështirë të kuptojmë se si një standard i tillë mund të zbatohej për njërën palë në dialogun Kosovë-Serbi dhe jo për tjetrën.

Le të jemi të qartë: realizimi i marrëdhënieve plotësisht të normalizuara ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës është dhe duhet të mbetet një qëllim i spikatur i SHBA-së dhe Evropës. Sidoqoftë, nxjerrja e kërkesave shtesë pasi të ishin përmbushur standardet e mëparshme, mosrespektimi i rekomandimeve të institucioneve të ndryshme të BE-së, dhe refuzimi për të përmbushur premtimet është e papranueshme dhe vetëm minon besueshmërinë e BE-së në Ballkan.

Si anëtarë të Kongresit që kujdesen thellësisht për rajonin, ne besojmë se është thelbësore të mbash partneritetin midis ShBA-së dhe BE-së për të promovuar një zgjidhje për konfliktin Kosovë-Serbi.

Fatkeqësisht, vonesa e pacaktuar e BE-së dhe standardet e pabarabarta të liberalizimit të vizave për Kosovën vetëm më tej një ndjenjë në rritje e braktisjes në mes të kosovarëve dhe humbjes së levave si një negociator.

Prandaj, ne i bëjmë thirrje shteteve anëtare të BE-së dhe Këshillit të BE-së që t’i përmbahen rekomandimeve të Parlamentit dhe Komisionit të BE-së, të certifikojnë përmbushjen e Kosovës të Planit të Liberalizimit të Vizave dhe t’i japin liberalizimin e vizave Kosovës pa vonesë.

Faleminderit për shqyrtimin e mendimeve tona. Ne shpresojmë që të punojmë me ju për këtë çështje dhe shpresojmë që së shpejti të shohim zgjidhjen e saj. /Telegrafi/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Selimi: S’jam kërcënuar nga askush e as s’kam nevojë për ndonjë mbrojte

Selimi: S’jam kërcënuar nga askush e as s’kam nevojë për ndonjë mbrojte

Ligji për mbrojtje, mbetet i bllokuar në parlament

Ligji për mbrojtje, mbetet i bllokuar në parlament

Detaje të reja/ Zjarri në banesën në Laç, 2-vjeçari që humbi jetën po luante me shkrepëse

Detaje të reja/ Zjarri në banesën në Laç, 2-vjeçari që humbi jetën po luante me shkrepëse

Bekë Berisha: Albin Kurti ka përgjegjësi për mos lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Bekë Berisha: Albin Kurti ka përgjegjësi për mos lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Ismajli: Abdullah Tahiri do të jetë në pidestalin më të lartë të lirisë

Ismajli: Abdullah Tahiri do të jetë në pidestalin më të lartë të lirisë

Ky është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Ky është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Policia kërkon këtë person, dyshohet për dhunim

Policia kërkon këtë person, dyshohet për dhunim

Vdes para 8-ditësh një burrë në QKUK, s’paraqitet askush për ta marrë kufomën

Vdes para 8-ditësh një burrë në QKUK, s’paraqitet askush për ta marrë kufomën

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”,   hapi i parë drejt paqes në Libi?

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”, hapi i parë drejt paqes në Libi?

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Janë  publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Janë publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me  veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të  institucioneve

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të institucioneve

Në Vetëvendosje po thonë se do të  bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Në Vetëvendosje po thonë se do të bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë