Emigrimi i kosovarëve ka ndryshuar prioritetet e BE-së në ruajtjen e kufijve të jashtëm

13.03.2015 09:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Emigrimi i kosovarëve ka ndryshuar prioritetet e BE-së në ruajtjen e kufijve të jashtëm

Disa shtete, anëtare të Bashkimit Evropian, nuk janë shumë optimiste se vizat për qytetarët e Kosovës për të udhëtuar në vendet e BE-së do të mund të hiqen shumë shpejt me gjithë përshtypjen që e ka krijuar një deklaratë e cituar në media e komisionerit për Emigrim dhe Politikë të Brendshme, Dimitris Avramopulos, se “shumë shpejt do të ketë lajme të mira për liberalizimin e vizave me Kosovën”, shkruan sot Koha Ditore.

Përderisa në Kosovë tashmë kjo deklaratë e tij është kuptuar si paralajmërim se Komisioni së shpejti do të konfirmojë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet dhe duhet të hiqen vizat, disa shtete të BE-së mendojnë se një pritje e tillë në këtë moment nuk është shumë reale.

“Nuk e dimë se çfarë ka menduar komisioneri. Nuk besoj se ai ka shkuar aq larg sa të mendojë se do të hiqen vizat, sepse është e qartë se nuk janë pjekur të gjitha kushtet dhe rrethanat nuk janë të përshtatshme”, ka thënë një diplomat i BE-së.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas luftës, krimeve dhe burgut, në fushatë për të hyrë në kuvend

Pas luftës, krimeve dhe burgut, në fushatë për të hyrë në kuvend

Këpuctari krijon këpucët anti-Covid!

Këpuctari krijon këpucët anti-Covid!

Kryesia sot vendos datën e seancës për votimin e të dekretuarit Hoti

Kryesia sot vendos datën e seancës për votimin e të dekretuarit Hoti

Grenelli zyrtarisht dorëhiqet nga Dapartamenti i Shtetit

Grenelli zyrtarisht dorëhiqet nga Dapartamenti i Shtetit

Tahiri thotë se është lajm i mirë që LDK-ja do të udhëheqë me Qeverinë e Kosovës

Tahiri thotë se është lajm i mirë që LDK-ja do të udhëheqë me Qeverinë e Kosovës

Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës